6 kroků ke správnému výběru matrace pro zdravá záda

12 min
29. července 2020
12+

Nové matrace se obvykle pořizují jednou za čas, ideálně po 7 až 10 letech. Jejich výběru proto věnujte maximální pozornost. Pamatujte, že na nich strávíte až třetinu svého života…

Rozhodně se vyplatí sledovat trendy ve výrobě matrací, které jejich kvalitu posouvají výrazně dopředu. Doporučujeme upřednostnit české výrobce a vyhnout se asijské produkci, vedoucí až k hazardu se zdravím. 

Matrace pro děti nemusí být z líné pěny, raději přírodní materiály
Pro děti jinou matraci než pro dospělé

Pokud vám záleží na osudu naší planety, vsaďte na ekologické produkty – matrace z BIO pěny, přírodního latexu, s kokosovým vláknem či koňskými žíněmi. Tyto materiály mají vynikající ortopedické vlastnosti, zajišťují mnohem lepší prodyšnost a dle senzibilů dokonce odklánějí patogenní zóny.

  1. První úvaha: k jakému účelu a komu má nová matrace sloužit

Před nákupem matrace si nejdříve položte otázku, zda má být pro každodenní, nebo jen občasné spaní. K pravidelnému používání jsou určené matrace s dlouhou životností: latexové, z paměťové pěny, taštičkové, přírodní či bio-ručně šité. K příležitostnému spaní na chatě, chalupě a hostů u vás doma zvažte dle skladovacích možností buď rozkládací matrace, případně levnější pěnové (PUR, HR), sendvičové nebo pružinové matrace. Po 7 až 10 letech používání by se měla vyměnit každá matrace.

Dále posuďte, zda pořizujete matrace pro děti, studenty, dospělé, partnery, seniory či zdravotně znevýhodněné. Každý věk žádá speciální matraci zohledňující jeho potřeby. 

Do dětských postýlek jsou velmi oblíbené modely z přírodních kokosových vláken. Pro děti a studenty vybírejte tvrdší matrace bez profilovaných zón na povrchu. Dětem se nedoporučují matrace z líné pěny. Nejobsáhlejší je kategorie Matrace pro dospělé, v níž si každý může vybrat dle svých individuálních potřeb. Seniorům se lépe vstává z vyšších matrací. Ocení spíše měkčí matrace či přímo speciální antidekubitní matrace, bránící vzniku proleženin.

Pro osoby s vyšší váhou však vybírejte spíše tvrdší matrace. Uživatelům s bolestmi zad či kloubů je určený sortiment speciálních ortopedických matrací. „Nevhodná matrace stávající problémy ještě zhoršuje, naopak dobře zvolená matrace vás může běžných bolestí zad či kloubů úplně zbavit už po jediné noci,“ uvádí výrobce českých matrací Milan Obid. „Nejprodávanějšími matracemi z nabídky MPO, které pomáhali navrhnout čeští ortopedi, jsou ortopedická matrace Memory Comfort 1+1 či ortopedická matrace s koňskými žíněmi 1+1 Horse Active.“

Pro páry jsou ideální partnerské matrace prodávané v akci 1+1 zdarma. Do hotelů se hodí vyšší matrace s dlouhou životností, nejlépe velmi odolné pružinové či taštičkové.

Partnerské matrace pro páry vyjdou nejlevněji – za polovinu ceny
Matrace 1 + 1 zdarma
  1. Volba tuhosti a materiálu matrace

Tvrdost matrací se uvádí pomocí stupnice 1 až 7 (od nejměkčí po nejtvrdší). Nejměkčí matrace jsou z latexu či studené pěny. V poslední době je zájem o matrace z takzvané líné či paměťové pěny, zabraňující otlakům. Ocení je hlavně senioři či lidé s kloubními potížemi.

Nejvíce jdou na odbyt středně tuhé matrace, které zajišťují přirozenou polohu s dobrou oporou páteře. Nejčastěji se zhotovují matrace latexové, pěnové, sendvičové, z paměťové pěny, pružinové či taštičkové. Vzrůstá i poptávka po nejkvalitnějších matracích z přírodních materiálů a po bio-ručně šitých matracích.

Tužší matrace bývají často vyztužené kokosovým vláknem či koňskými žíněmi, které jim dodávají nejen vyšší tuhost, ale i výrazně lepší prodyšnost. Díky tomu jsou vhodné pro alergiky.

Nejtvrdší matrace slouží osobám vyšší váhové kategorie. Speciální profilování jednotlivých částí matrací umožňuje vytvářet až 7 anatomických zón pro zdravější spánek. 

Populární jsou matrace s dvojí tuhostí. Zejména v akci 1+1 zdarma – každý partner se může rozhodnout pro tu stranu matrace, která mu dle tuhosti vyhovuje více.

Kokosová vlákna zdokonaluji komfort spáče, dávájí matraci prodyšnost a vzdušnost
Přírodní kokosová vlákna tvoří jednu vrstvu v matraci
  1. Zohlednění nosnosti a prodyšnosti matrace

Uvedená nosnost matrace má převyšovat hmotnost uživatele alespoň o 5 kg. Pro uživatele s vyšší hmotností doporučujeme spíše matrace vyšší a tužší.

Prodyšnost matrace je zásadní pro spáče, kteří se více potí. Pot, který zůstane v matraci uvězněný a nemá možnost se odvětrat, vytváří prostředí pro množení roztočů a zvyšuje riziko proležení matrace. Lepšímu odvětrání pomáhají příčné průřezy či mezery mezi jednotlivými vrstvami matrace, případně speciální vrstvy z přírodních vzdušných materiálů, k nimž patří kokos, koňské žíně, mořská tráva či agáve.

  1. Stanovení optimálních rozměrů matrace

Matrace má být o 20 až 30 cm delší než její uživatel a pro zajištění pohodlí při otáčení se dospělým doporučuje šířka matrace minimálně 90 cm. I proto patří mezi nejprodávanější rozměry matrace 90 × 200 cm. Většina výrobců zajišťuje matrace v několika standardních rozměrech. Potřebujete-li jiný rozměr, můžete si nechat ušít matraci na míru – u MPO bez příplatku. Pro partnery jsou lepší dvě matrace se stejnými rozměry než jedna velká. 

Optimální výška matrace je okolo 15 cm, u pevného roštu ještě více. Platí, že čím vyšší matrace, tím vyšší komfort a snadnější vstávání. Česká společnost MPO-matrace ze Zdounek na Kroměřížsku vám zhotoví i atypický rozměr matrace, například do karavanu.

  1. Důležitý je také potah matrace a doplňky

Praktický je snímatelný potah matrace, který lze vyprat. U větších matrací záleží na tom, aby byl potah dělitelný na dvě půlky, protože celý by se nemusel vejít do běžné pračky. Pro lidi s vysokou potivostí, alergiky a osoby citlivé na roztoče doporučujeme potah s obsahem stříbra – SilverActive či Aloe Vera, který také zkvalitňuje spánek. Pro malé děti či osoby s inkontinencí určitě zajistěte speciální zdravotnický potah – nepromokavý, ale přitom prodyšný. O správnou termoregulaci v každém ročním období se postará speciální potah s letní a zimní stranou.

anatomický polštář podepře vaši páteř za krkem a tak pomůže i vašim zádům
Anatomický polštář s levandulí

Důležitým doplňkem matrací jsou lamelové rošty, jejichž konstrukce umožňuje rovnoměrné rozložení váhy, tlumí pohyby těla, zajišťuje odvětrávání matrace a prodlužuje její životnost. U matrací s výškou nad 15 cm postačí pevný laťkový rošt, vhodný i pro lidi, kteří chtějí tvrdší matraci. 

Vynikající oporu krční páteři poskytnou anatomické polštáře, třeba Herbapur s obsahem esenciálních olejů. Nezapomeňte ani na jakostní ložní textil. V e-shopu MPO-matrace naleznete vše uvedené.

  1. Rozhodují i dobré ceny matrací a zákaznický servis

Ceny matrací je nutné porovnávat nejen z hlediska použitého materiálu a přesného rozměru (čím větší, tím dražší), ale i včetně ceny potahu, dopravy a případných doplňkových služeb či dárečků, jakými jsou například anatomické polštáře (zdarma ke všem matracím). 

Někteří výrobci zajišťují také zpětný odběr staré matrace, většinou za příplatek kvůli náročnější dopravě. Pěnové matrace se obvykle dodávají v komprimovaném stavu ve formě válce, praktického pro přepravu a manipulaci. V tomto stavu by ale matrace neměla zůstávat dlouho. Proto je ideální nakupovat matrace přímo od výrobce, bez prodlení v dodávce. Po rozbalení se matrace za několik hodin „nafoukne“ do správného rozměru. Hodit se může i prodloužená pětiletá záruka, patřící třeba k antibakteriální matraci Silver ProMed.

SHRNUTÍ: Pro ráno plné svěžesti a nové energie potřebujete spát ve zdravém prostředí a v přirozené poloze s dobrou oporou páteře. Zajistí vám to jedině moderní pohodlná matrace. Před výběrem zvažte, zda bude sloužit pro každodenní, nebo jen občasné spaní, zda je to matrace pro děti, studenty, dospělé, partnery, seniory či zdravotně znevýhodněné. Dále zohledněte tuhost, materiál, nosnost a prodyšnost matrace. Určete dobře rozměry matrace (délku, šířku i výšku), nepodceňte volbu potahu, roštu a dalších doplňků. Využijte výhodné ceny a dopřejte si fungující zákaznický servis. Přejeme vám klidný, posilující spánek a trvale zdravá záda.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

12+