Baňkování zad aneb zapomenutá masáž

5 min
28. září 2021
12+

Chcete-li pro svá bolavá záda udělat skutečně něco efektivního, vyzkoušejte baňkování zad. Masáž baňkami – metoda, kterou lidé znají už tisíciletí, dokáže pomoci nejen od bolesti zad. Výborně detoxikuje, můžete s její pomocí zatočit i s některými orgánovými nemocemi, poradí si s nachlazením a pomáhá při celulitidě.

V článku o baňkování zad se dozvíte:

~ kde se masáž baňkami vzala,

~ v čem tkví tajemství baňkování – účinky,

~ zda je pro mě vhodná.

Že jste ještě o baňkování neslyšeli?

S vánočním stromečkem tato praktika nemá nic společného, ačkoli hlavní nástroj, který se při ní používá, tak trochu sváteční ozdobu připomíná. Jedná se o skleněnou kouli s otevřeným hrdlem, která se nahřeje a doslova přisaje ke kůži. Podtlak způsobí prokrvení tkáně, což má pozitivní efekt jak na bolavé místo, tak na vnitřní orgány, které jsou s touto plochou spojené. Často se setkáte i s gumovými baňkami, které jsou perfektní na domácí baňkování.

Fleky po baňkování – zmodrají, ale nebolí

Jakmile se baňka přisaje, pokožka pod ní okamžitě zčervená. Není nic výjimečného, že po masáži jsou ošetřená místa pokryta modřinami. Fleky po baňkování jsou v pořádku – tyto hematomy nejsou nebezpečné a během pár dní zmizí. Jakkoli mohou fleky vypadat hrozivě, masáž baňkami je zcela bezbolestná, dochází pouze k lehkému pnutí kůže. 

Historie aneb zapomenutá masáž

Baňkování jako metodu ke zlepšení zdravotního stavu znali už 5000 let před naším letopočtem ve starověkém Egyptě, svědčí o tom i hieroglyfické zápisy. Její pomocí zbavovali tělo škodlivých látek. Vyzdvihoval ji i starověký řecký lékař Hippokrates. V Číně se léčba baňkami používá od nepaměti, a dokonce i dnes je v nemocnicích uznávanou podpůrnou metodou. Od 18. století se v Evropě vlivem západní medicíny ocitla masáž baňkami na okraji zájmu, v polovině 20. století ji ale lidé postupně zase začali objevovat.  

Fleky po baňkování nebolí! Kůže se jen prokrví a svalové zatuhliny povolí

K čemu je baňkování zad dobré

Dnes se k baňkování obvykle přistupuje tam, kde už klasická masáž zad nestačí. Má příznivý vliv na obnovu kůže, stimuluje krevní a lymfatický oběh, činnost vnitřních orgánů, zlepšuje trávení a vstřebávání živin. Oceníte ho, pokud například trpíte revmatickým onemocněním, při ústřelu, bolestech hlavy různého původu včetně zánětu vedlejších nosních dutin, u různých nemocí trávicího systému, při bolestivé menstruaci či nemocech nervové soustavy. Pozitivních účinků je ale daleko více, informujte se nejlépe přímo u maséra.

Kdy je lépe se baňkování vyhnout

Přestože baňkování zad velmi dobře působí na řadu neduhů, není pro každého. Zkoušet byste jej neměli v případě, že trpíte například na rozsáhlé křečové žíly, gangrénu, akutní trombózu či srdeční nebo jaterní problémy. 

Jak masáž probíhá

V masérské praxi se nejčastěji provádí baňkování zad, baňky se ale dají použít i na další části těla například ramena, kolena a dokonce i obličej. Ve starověku se hojně baňkovaly kotníky, protože podle některých pramenů se právě tam kumuluje nejvíce škodlivých látek v těle. 

Existují dvě metody baňkování: suché a krvavé. Krvavé se v historii používalo například k odsání jedu nebo hnisu z rány. Dnes jej mohou využívat výhradně lékaři, v masérské praxi se setkáváme se suchým baňkováním. 

Suché baňkování – postup

Při této metodě se postižené místo nejprve natře olejem a poté masér přikládá baňky na bolavé místo či reflexní body na těle anebo je po zádech přesouvá, a tím záda masíruje. Baňkovou masáž zad obvykle kombinuje s klasickou masáží a dohromady tak masíruje zhruba hodinu. Baňky jsou přitom na jednom místě přisáté od 5 do 15 minut. 

Masér může použít několika různých druhů baněk, ať už klasické skleněné, nebo hojně využívané plastové, u nichž se dá podtlak regulovat pomocí odsávací pumpičky. Pokud pumpičku nemají jako baňky určené na baňkování doma, regulují se jen silou stisku.

Závěrem o baňkování

Baňkování zad může na první pohled vypadat jako metoda razantní, pro většinu lidí je ale příjemná. Mnohým se díky ní zlepšily zdravotní potíže, mnozí se neduhů zbavili navždy. Jste-li ale přece jen vyznavačem jemnějších metod, pak můžete k odbourání bolesti zad zkusit například kraniosakrální terapii. I tato metoda stojí za vyzkoušení.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

12+