Biologické hodiny: co ovlivňují a jak je můžeme ovlivnit my

5 min
26. srpna 2023
5+

Budíte-li se v noci pravidelně ve stejnou hodinu, zbystřete. Je to červená kontrolka vašeho organismu, která říká, že některému z vašich orgánů se nedaří dobře. Chcete-li přijít na to, o který orgán se jedná, potřebujete znát, jak fungují biologické hodiny.

Biologické, orgánové nebo cirkadiánní hodiny jsou pojmy, s nimiž se setkáte, když je řeč o vnitřním časovém řádu, kterým se řídí naše tělo a který existuje nezávisle na naší vůli. Je nám dán geneticky. A nejen nám, mají ho v sobě zabudovaný také další živé organismy včetně zvířat a rostlin. Věda, která se činností biologických hodin zabývá, se nazývá chronobiologie.

Tyto vnitřní hodiny nás například připravují na spánek ještě předtím, než opravdu usneme. Dají tělu signál, aby začalo uvolňovat hormony potřebné pro spaní. Stejné je to se vstáváním a řadou dalších procesů v těle, do nichž se zapojují naše orgány a buňky. Usměrňují činnosti, jakými jsou spánek a bdění, odpočinek a aktivita, produkce hormonů, tělesná teplota i příjem potravy.

Cesta, jak si udržet zdraví

A pokud tomuto řádu porozumíte a vyjdete vstříc jeho potřebám, pak pro prevenci nemocí děláte maximum. „Čím více respektujeme naše biologické hodiny, které řídí celý organismus jako celek, tím více jsme schopni si udržovat rovnováhu, základní podmínku zdraví. Měli bychom se chovat tak, aby procesy v našem těle probíhaly nenásilně, s co nejmenším úsilím v dobu, na kterou jsou nastaveny,“ připomíná v knize Biologické hodiny známý holistický lékař David Frej.

Cirkadiánní rytmus vás učiní spokojenějšími. Nechte se jím vést
Následujte cirkadiánní rytmus a budete spokojenější

Jako prevence je tento systém nenahraditelný. S jeho pomocí se dá ale i uzdravovat. Naopak špatně seřízené biologické hodiny přirozené pochody těla ztěžují a celkově ho oslabují.

S biologickými hodinami pracuje čínská medicína, ale i ajurvéda, a dokonce se jejich vlivem zabývají vědci v Česku. Fyziologický ústav AV ČR například zkoumá, jak narušení těchto hodin ovlivňuje nemoci, jako je diabetes, metabolický syndrom, či jaký mají vliv na rakovinu

Jak fungují orgánové hodiny

Podle výkladu z čínské medicíny nám v těle kromě krve proudí také životní energie čchi. Tato energie vede energetickými drahami, takzvanými meridiány, a zásobuje všechny orgány. Každý máme dvanáct hlavních meridiánů a v nich tato energie koluje v pravidelném rytmu. 

Čtyřiadvacet hodin tedy můžeme rozdělit po dvou hodinách a každé dvě náleží jinému orgánu. V dané dvě hodiny vykazuje orgán nejvyšší aktivitu a přesně za dvanáct hodin je zase nejvíce pasivní. 

V jakou hodinu pracují orgány?

Nejvyšší aktivitaČasNejnižší aktivita
Játra01–03Tenké střevo
Plíce03–05Močový měchýř
Tlusté střevo05–07Ledviny
Žaludek07–09Osrdečník
Slezina a slinivka09–11Trojitý ohřívač
Srdce11–13Žlučník
Tenké střevo13–15Játra
Močový měchýř15–17Plíce
Ledviny17–19Tlusté střevo
Osrdečník19–21Žaludek
Trojitý ohřívač21–23Slezina a slinivka
Žlučník23–01Srdce

Můžete tedy vysledovat, že pokud máte například problémy s játry nebo i s jejich párovým orgánem žlučníkem, pak se pravděpodobně v noci často budíte mezi jednou a třetí hodinou. Dostavují se také další zdravotní problémy. 

Pokud se chcete léčit podle biologických hodin, je potřeba vzít v úvahu také to, jaký jste chronotyp. Tedy, zda přirozeně vykazujete vyšší aktivitu ráno, nebo večer, jinými slovy, zda jste skřivan, sova, nebo něco mezi tím. 

Světlo, které prospívá i škodí

Jak ovlivnit cirkadiánní hodiny? Pusťte na sebe denní světlo!

Jak tedy můžeme naše cirkadiánní hodiny dostat zase zpátky do rovnováhy? Třeba tím, že si nastavíte pravidelný denní rytmus, nejen co se usínání a vstávání týče. Pomůže také se co nejvíce vystavovat dennímu světlu, a to především ráno po probuzení. Ideální je krátká ranní procházka či jiný druh pohybu venku, a když už nejde jinak, tak alespoň na sebe nechat působit ranní slunce skrze okno.

Vašemu tělu také hodně pomůžete, když se alespoň hodinu, ideálně dvě, před spaním vyhnete modrému světlu z mobilních telefonů, tabletů či televize. Co tak si raději s drahou polovičkou zahrát karty? Nebo zapálit svíčky a pustit si meditační hudbu?

Samozřejmá je také pravidelné a zdravé jídlo. A před spaním se vyhnout jídlu úplně. No a nějaký druh fyzické aktivity během dne. Ať už procházka, běh, jízda na kole, plavání, cvičení… 

Závěrem: 

Všechno na světě je založeno na cyklech. Všechno má svůj koloběh, a tak vlastně biologické hodiny nejsou až takovým překvapením. Jen jsme v dnešní době moderních technologií pozapomněli tyto cykly respektovat. Ale tělo neošálíme. 

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

5+