Různé potíže s koleny: Proč kolena bolí a co s tím?

7 min
19. října 2023
2+

Bolesti kolen nás nejen omezují v našem fungování a běžném pohybu, ale mnohdy mohou značit závažný zdravotní problém. Nesnažte se je proto přecházet pomocí prášků tišících bolest, ale pátrejte po příčině a vhodné léčbě.

Co znamená, když mě bolí kolena?

Příčin bolesti kolene je velké množství:

 • Bolest kolene může být způsobena následkem úrazu, kdy dojde k přetrhání vazů, šlach či prasknutí chrupavky.  
 • Mnohem častěji nás kolena trápí následkem přetížení. Může to být přetížení dlouhodobého rázu vlivem nadváhy nebo vysoké fyzické zátěže. Ale někdy je to také následek jednorázového přetížení, na které nejsme zvyklí. 
 • Další častou příčinou je nesprávná chůze, kdy kolena zatěžujeme nerovnoměrně nebo nevyváženě a vlivem toho dochází k nerovnoměrnému poškození kloubní chrupavky. 
 • Počet lidí s problémy s koleny se také navyšuje věkem. Následkem opotřebení kloubního aparátu dochází k bolestem hlavně při vstávání či delší chůzi. 
 • Samostatnou kapitolou jsou pak chronická onemocnění, jako je osteoartróza či revmatoidní artritida.

Co může způsobit bolest kolene?

Dlouhodobá bolest kolene by vás rozhodně měla nasměrovat k lékaři. Jen lékař může stanovit přesnou diagnostiku. Za bolestí kolene se totiž mohou skrývat i jiné závažné nemoci, které je třeba léčit. Jsou to např.:

Snížená funkce štítné žlázy

Bolestivost kloubů, zejména v oblasti kolen, bývá spojena s únavou, bolestí svalů, nadměrnou spavostí a nárůstem váhy. Bolest kolen se zhoršuje hlavně v noci, způsobuje problémy při vstávání a objevují se i otoky kolene. V takovém případě dosáhnete úlevy pomocí léků na štítnou žlázu, a také díky józe a dostatku spánku. 

Lymeská borelióza

Ačkoliv je červená skvrna s bílým středem na místě po přisátí klíštěte průkazným znakem boreliózy, ne vždy se objeví. Navíc se často vyskytuje třeba na zádech, kde si jí spousta lidí ani nevšimne. Zato důsledky této nemoci už nepřehlédnete. Nejdřív si je můžete splést s běžnou virózou, protože se projevuje únavou, zvýšenou teplotou, bolestí svalů a kloubů, ale není doprovázena rýmou nebo kašlem. Ačkoliv mohou bolet všechny klouby, nejčastěji otékají právě kolena. Léčba probíhá pomocí antibiotik, kdy by následně měly ustoupit i bolesti kloubů.

Lupénka

Lupénka se sice projevuje hlavně zánětlivými ložisky na kůži, ale někdy se k ní může přidat i psoriatická artritida s bolestí kolen. Přes devadesát procent lidí, kteří trpí lupénkou, má zkušenosti i s otoky kolenních kloubů a poruchou hybnosti. Na tyto zánětlivé procesy mají velice pozitivní vliv pravidelné procházky či jízda na kole. 

Jak se projevuje zánět v koleni?

Chronický zánět v koleni bývá způsoben artritidou a jedná se o autoimunitní onemocnění. Zánět se vyskytuje v těsné oblasti kloubu a ničí chrupavku i kost pod ní. Navenek se objevuje bolestivý otok, ztuhlost kloubů a následně dochází k jejich deformaci. Správnou léčbou se dá snížit aktivita nemoci a zpomalit růst degenerativních kloubních zánětů, bohužel se tato nemoc nedá zcela vyléčit.

Kde bolí vazy v koleni?

Kolenní vazy nejčastěji přichází k újmě při sportu, obvykle jim předchází oslabení svalových skupin. K poranění předního zkříženého vazu dochází nárazem na koleno ze zevní strany, když je končetina zatížena. Je to velmi častý úraz v hokeji, florbalu či na lyžích. Zadní zkřížený vaz se většinou poraní při doskočení na propnutou končetinu, protlačení kolena dozadu při zatížené končetině apod.

Trápí vás bolest vnitřní strany kolena? Právě při poškození mediálního postranního vazu cítíte bolest na vnitřní straně kolene a stehna. Pociťujete bolest kolene z boku? Pokud dochází k bolesti na vnější straně kolene, nejspíš byl poškozen laterální postranní vaz. Poškození vazu může být také doprovázeno výronem krve, otokem a zarudnutím. 

Pálivá bolest v koleni

Jak se projevuje zánět v koleni?

Pokud pociťujete v koleni pálivou bolest, bývá častým viníkem zvýšené napětí svalů upnutých na vnitřní straně kolene. Důvodem může být porucha kyčelního kloubu, špatné postavení pánve, ale také zablokované páteřní obratle. V případě objevení se pálivé bolesti rozhodně navštivte co nejdříve lékaře, který stanoví diagnózu a léčbu. 

Meniskus a bolest kolene

Chrupavčité struktury uvnitř kolenního kloubu se nazývají menisky. Jsou zodpovědné za tlumení nárazů a chrání kloubní chrupavky před opotřebením. Pokud dojde k poškození menisku, bolest se nejvíce objevuje při chůzi po nerovném terénu a doprovází ji přeskakování, lupání. V klidu se většinou bolest neprojevuje. K poškození menisku dochází špatně koordinovaným rotačním pohybem v kloubu. V tomto případě je řešení chirurgickou cestou, kdy se lékaři snaží o rekonstrukci menisku.

Kde bolí koleno při artróze?

Při artróze dochází k omezení pasivního pohybu v kloubu a k vyosení kostí a kloubů dolní končetiny. Nohy tak dostávají tvar písmene O. Zvýšené svalové napětí se pak objevuje hlavně na vnitřní straně stehen a u ohybačů kolenních kloubů. Zatímco vnitřní úpony se zkracují, vnější svaly se oslabují. Často to bývá také doprovázeno tzv. vrzáním kloubů při pohybu. 

Pokročilou fázi artrózy provází bolesti kolene i v klidu. Bolest se tak projevuje nejen při pohybu (obzvláště při chůzi do schodů), ale také při odpočinku a spánku. V některých případech dochází i k nekontrolovatelným podklesnutím dolní končetiny, která mohou skončit pádem. V důsledku bolesti kolena nejčastěji omezujeme pohyb, což vede ke snížení prokrvení kolena a okolních tkání, načež následuje otok kolene. 

Jak si ulevit od bolesti kolene?

 • Ačkoliv vás bolest svádí k tomu, abyste si lehli, doporučuje se pravý opak. Zkuste dlouhou, pomalou procházku, zacvičte si jógu nebo něco podobného na pomalé protažení. Díky pohybu se rozproudí krevní oběh a zabraňuje se ztuhnutí svalů. Ztuhlé koleno se rozhýbává mnohem hůř. Pravidelný pohyb je na bolavá kolena to nejlepší.
 • Na úlevu od bolesti se používá také chlazení pomocí ledu, a to zejména při akutním zranění. V takovém případě aplikujte led na koleno 15–20 minut několikrát denně. 
 • Používejte kolenní chrániče, pokud při práci nebo ve volném čase dlouho klečíte, např. při zahradničení.
 • Investujte do zdravotní obuvi nebo si pořiďte alespoň ortopedické vložky do bot.
 • Zařaďte do svého jídelníčku kloubní výživu. Pro podporu správné funkce kloubů jsou důležité hlavně glukosamin sulfátu, chondroitin sulfátu a MSM. Hledejte produkty, které obsahují tyto tři složky plus kolagen a kyselinu hyaluronovou. 
 • Kolenní ortézy i vhodně nalepené tejpy jsou navrženy tak, aby rovnoměrně rozložily váhu na koleno. Obojí tak ulevuje od bolesti při různých fyzických aktivitách. 

Ortopedické pomůcky na koleno

Ortopedické pomůcky na koleno
Kolenní ortézy a bandáže

Na internetu najdete nepřeberné množství různých ortopedických pomůcek na koleno, které nabízejí úlevu od bolesti a umožnění pohybu. Mějte ale na paměti, že to není řešení problémů s bolavým kolenem. Kolenní ortézy a bandáže se spíše doporučují jako prevence zranění kolena, které je už nějakým způsobem oslabeno (např. po předchozím úrazu). 

Ortéza či bandáž slouží k omezení pohybu do té míry, aby ochránila koleno před nadměrnou zátěží. Doporučuje se vybírat ortézu podle typu aktivity, na kterou se chystáte. 

 • Určitě byste měli nosit ortézu při kontaktních sportech, jako je basketbal, fotbal, florbal apod.
 • Jiné typy ortézy stabilizují koleno, jsou tedy vhodné pro prevenci opakování úrazu.
 • Ortézy se využívají i pro rehabilitaci, kdy pomohou pacientovi rozšířit jeho omezený rozsah pohybu. 
 • A v neposlední řadě plní svou funkci i pro lidi trpící artritidou, snižují bolest a zánět kloubu. 

Ve všech případech byste se měli ideálně poradit s lékařem, který vám doporučí vhodný typ ortopedické pomůcky pro vaši zdravotní situaci.

Tejpování kolene

Právě pro koleno se tejpů využívá nejvíce, může totiž posloužit podobně jako kolenní ortéza. Způsob tejpování pak přizpůsobíte vašemu konkrétnímu problému. Běžně se tejpy používají při nestabilitě kolene side-to-side, vybočení čéšky ke straně nebo při onemocnění svalových a šlachových úponů čtyřhlavého stehenního svalu. Na internetu najdete celou řadu návodů pro tejpování kolene, např. obecná technika zpevnění kloubu.

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

2+