Jaké jídlo před spaním je pro vás nejvhodnější? Kterému se naopak raději vyhnout? Jak mi v tom všem může pomoci jedlá soda? Na výběru potravin opravdu záleží! I rádoby zdravá večeře, jako je müsli s mlékem, vás totiž může připravit o klidný spánek.
Je to jak naschvál. Potřebujete být zítra ráno v práci dříve, ale večer ne a ne usnout. V domnění, že pro své zdraví děláte to nejlepší, jste si k večeři dali vaše oblíbené müsli s teplým mlékem. Mléko je přece jasná volba k uspávání miminek, proč by nefungovalo na dospělé. Jenže nefunguje. Jak to?!
Vyhněte se cukru
Mléko jste skutečně vybrali správně. Obsahuje totiž protein a aminokyselinu tryptofan, která představuje nejlepší volbu, chcete-li navodit klidný spánek.
Záleží však, jaké müsli a jaká ochucovadla zvolíte. Ovesné vločky jsou samy o sobě v pořádku, ale pokud si na talíř nasypete průmyslově zpracovanou směs, pak máte s velkou pravděpodobností večeři obohacenou o notnou dávku jednoduchých cukrů. A co teprve když si ji dochutíte čokoládou.
Váš krevní cukr se prudce zvýší a slinivka s ním musí začít dělat pořádek. Výsledkem je stimulovaný organismus a horší usínání.
Proto zásada číslo jedna zní: vyhněte se cukru. Je navíc vědecky dokázáno, že sladkosti před spaním mohou navozovat strašidelné sny. Před usnutím je tedy zapovězena také například zmrzlina a další sladkosti.
Když vás strašidla budí ze spaní
O noční můry, špatné usínání či povrchní spánek se dokážou postarat také veškerá tučná, smažená a ostrá jídla. Žaludku dají pořádně zabrat. Na zpracování takové potravy potřebuje hodně energie a času, která pak přirozeně tělu v noci chybí na potřebnou regeneraci.
Když si zase na ochucení večeře dopřejete chilli papričky, pak se můžete dočkat problémů s trávením. Látka obsažená v chilli papričkách, kapsaicin, dokonce dokáže měnit tělesnou teplotu. A odtud není daleko třeba k pálení žáhy.
Nasyťte hormony
Už tedy víte, co ne. Otázkou však zůstává, co jíst večer před spaním? Chcete-li skutečně podpořit dobré usínání a kvalitní spánek, pak se zaměřte na potraviny obsahující již zmíněný tryptofan. Z této aminokyseliny se tvoří serotonin a melatonin, hormony, které hrají významnou úlohu v regulaci spánku.
Které potraviny obsahují tryptofan:
– chia, slunečnicová, dýňová, sezamová semínka, ale také třeba ořechy jako pistácie, arašídy, mandle
– špenát
– mořské řasy
– tofu
– houby
– krůtí maso
– tvaroh
Například lékař funkční a holistické medicíny David Frej ve své knize Biologické hodiny doporučuje k večeři kombinovat rostlinný protein a sacharidy. „Vhodné je lehké jídlo, málo masa, sýrů a jogurtů, spíše dušená zelenina, rizoto, červená čočka, tofu, obilniny, plátek krůtího masa se zeleninou, tvaroh a podobně,“ píše Frej. Ideální večeře podle něj může být třeba podušená kořenová zelenina s rýží basmati nebo lehké rizoto s parmezánem.
Banán před spaním je také výborným způsobem, jak povzbudit hormon melatonin. Když není příliš času nazbyt, rychlou večeři vytvoříte z nakrájeného banánu s ovesnou kaší nebo z tvarohu se semínky.
A kdy naposledy jíst před spaním? Lékaři i výživoví poradci se většinou shodují, že poslední jídlo bychom měli konzumovat nejpozději do 19. hodiny. David Frej k tomu dodává, že pokud jste spíše noční sova, pak můžete večeřet o hodinu později.
Mléko nezklame, pomůže ale i soda
Dopřát si večer kávičku na pohodu se pro většinu lidí nevyplácí, kofein vás dokáže nabudit až na pět hodin. Podobně je tomu třeba se zeleným čajem.
Kdo chce dobře spát, raději se navečer vyhne také alkoholu. Neboť čím více alkoholu před spaním, tím hůře bude probíhat noční regenerace těla, a ve výsledku se pořádně nevyspíte. Tolerovat se dá jedna sklenka kvalitního vína ideálně 4–6 hodin před spaním.
Odpověď na otázku, co pít před spaním, nabízí třeba již zmíněný lékař David Frej. Pokud máte večer na něco chuť, doporučuje teplé bio mléko se špetkou muškátového oříšku.
Někteří výživoví poradci zase radí zklidňující meduňkový čaj nebo sklenici vlažné vody s půl až jednou lžičkou jedlé sody. Jedlá soda pomáhá tělu vytvořit zásadité prostředí, a tím také zmírnit například alergii, astma a jiné neduhy.
Závěrem:
Kvalitní matrace, čistá mysl a lehká večeře bohatá na tryptofan jsou základní předpoklady k dosažení vydatného spánku. Správně složená strava vám navíc zajistí, že nebudete s večerním jídlem přibírat na váze. Vyhlaste stop stav nespavosti a buďte zase ranní ptáče.
Mohlo by vás zajímat
Cítíte se unavení, sotva ráno vstanete z postele? Je na čase zbystřit.
Agáve je ušlechtilá sukulentní rostlina s růžicí dužnatých listů, s bílými květy ...
Pro zdravá záda je nezbytná pravidelná vyvážená strava s dostatkem vitaminů ...
Když se dá ze sóji udělat párek, tak bio matrace taky.
Střídání dne i noci tady bylo odjakživa, jakýkoliv živý organismus je nastaven ...
Bolesti zad nemusí nutně souviset jen s nevhodnou matrací nebo ...