Co vše může bolet od zad: příčiny bolesti zad

7 min
31. října 2023
3+

Bolest zad je jedním z nejčastějších zdravotních problémů na světě. Proč jsou to právě záda, která nejvíc trpí současným životním stylem? Kde všude vás mohou záda bolet a jaké jsou příčiny těchto bolestí?

Jaké jsou příčiny bolesti zad?

V dnešní uspěchané době jsou nejčastějšími příčinami bolavých zad sedavý životní styl a nedostatek fyzické aktivity. Hned za nimi je nesprávné držení těla a nadměrný stres. I lékaři uznávají velký vliv stresu a potlačovaného napětí na lidské tělo, přičemž se nejvíce podepisují právě na stavu našeho opěrného systému. Dalšími původci bolesti jsou různé úrazy, ploché nohy, samozřejmě obezita a také některé nemoci, např. artritida nebo osteoporóza.

Bolest zad dole nad zadkem

Oblast dolní bederní páteře, její přechod v křížovou kost a místo spoje křížové kosti a pánve je zdrojem častých bolestí u velké části populace. A má to svůj důvod. Bederní oblast je nejvíce zatěžovanou částí páteře, nese totiž váhu celého těla a také se zde přenáší pohyb z dolních končetin na trup. Bolesti dolní části bederní páteře pociťují až dvě třetiny dospělé populace. Většinou cítí zatuhnutí v bedrech, píchavý pocit ve spoji u pánve, bolest, která vystřeluje z beder do křížové kosti a hýždí. Tyto bolesti nejčastěji vznikají přetěžováním zádových svalů kolem páteře důsledkem špatného držení těla nebo jednostrannou zátěží

Bolest zad v kříži

Co když vás bolí v kříži? Tady se nabízí hned dva viníci: 

Ploténka

Na problém s meziobratlovou ploténkou poukazuje ostrá, pálivá bolest, která se zhoršuje při protažení nohou. Někdy vystřeluje do celé dolní končetiny. Podle nervu, který je utlačován vyhřezlou ploténkou, pak pociťujete v určitých oblastech změny citlivosti a mravenčení či brnění. Bolest se objevuje hlavně po dlouhém sezení či stání, naopak při chůzi nebo ležení dochází k úlevě. V takovém případě byste měli navštívit neurologa, který potvrdí nebo vyvrátí vaše podezření na vyhřezlou ploténku. K výhřezu často dochází při zvedání břemene v předklonu spolu s rotačním pohybem. Většinou mu ale předchází pozvolné přetěžování, čímž dojde k oslabení této oblasti. Vyhřezlá ploténka může být v různém stádiu a na lékaři je pak posouzení léčby. Obvykle se využívá fyzioterapie, operace je až nejzazší řešení. 

Kloub mezi pánví a křížovou kostí – SI kloub

Tento kloub má na starosti vyrovnávání nárazů z dolních končetin a přenášení sil mezi pánví a páteří. Při problémech se v této oblasti objevuje ostrá bolest zejména při došlapu nebo zatížení dolních končetin. Někdy také dochází k blokaci tohoto kloubu, a to důsledkem nerovnoměrného přenosu sil z trupu na dolní končetiny či naopak. 

Bolest zad mezi lopatkami

Bolest v těchto místech bývá způsobena blokádou páteře a žeber, různými degenerativními procesy či vyhřezlými ploténkami. Ke zhoršení bolesti dochází při změnách polohy, při zakašlání či kýchnutí, a nevyskytuje se při ní dušnost. Pro léčbu a úlevu od bolesti se doporučuje vyhledat fyzioterapeuta, který by vám s těmito problémy mohl pomoci. 

V případě, že se bolest objeví náhle a je doprovázena dušností, okamžitě kontaktujte lékaře. Může se totiž jednat o plicní embolii, angínu pectoris, nebo dokonce infarkt myokardu. Bolest mezi lopatkami se může vyskytovat i při zápalu plic, bývá doprovázena kašlem a zvýšenou teplotou. 

Bolest zad v oblasti ledvin

Bolest zad v oblasti ledviny
Jak odlišit bolest bederní páteře od bolesti ledvin?

Při bolesti v dolní části bederní páteře je mnohdy těžké odlišit bolest zad od bolesti ledvin. Proto je důležité zaměřit se na další příznaky, které bolest doprovází. 

Bolest ledvin se nejčastěji projevuje pod hrudním košem ze strany páteře. Bolest můžete pociťovat na jedné nebo na obou stranách těla, podle toho, zda je problém v jedné nebo v obou ledvinách. V takových případech může jít o ledvinnou koliku, kdy ledvinový kámen blokuje močovod. Další příčinou bolesti v ledvinách je infekce či poranění ledvin. Tyto problémy jsou často doprovázeny zakalenou nebo krvavou močí, bolestí při močení, častou potřebou močit, nevolností, zvracením i horečkou. 

Bolest zad bývá důsledkem postižení svalů, jedná se o tupou bolest, která se ozývá zejména při konkrétních pohybech. Při poškození nervů jde spíše o pálivou nebo bodavou bolest. Může jít o ischias, jinak také zánět sedacího nervu, kdy dojde k podráždění nebo stlačení sedacího nervu. Projevuje se jako pálivá bolest v dolní části zad. V případě bolesti zad se může objevit také ztuhlost podél páteře, problémy s napřímením, chůzí, necitlivostí či brněním v zádech apod.

Nafouklé břicho a bolest zad

Nafouklé břicho není jen problém lidí s nadváhou, velmi často trápí i hubené. Ti totiž také mohou hřešit a konzumovat nezdravé či nevhodné potraviny. Nezdravá životospráva, přejídání, hltání, případně překyselení žaludku často způsobují nafouklé břicho po každém jídle. Nafouklé břicho je důsledek i nedostatku pohybu, pití velkého množství sycených (a navíc sladkých) nápojů, i častého žvýkání žvýkačky. Dochází totiž k polykání vzduchu. 

V takovém případě doporučujeme vyhnout se potravinám, které nadýmají: luštěniny, zelenina jako je květák, brokolice, cibule a česnek, z ovoce jsou to broskve, meruňky, švestky a jablka, mléčné výrobky a cereálie. A zařadit do svého jídelníčku zdravé potraviny.

Nepodceňujte další příznaky 

Nafouklé břicho ale může být způsobeno i vážnějšími zdravotními problémy. Často bývá jedním ze signálů pro nesnášenlivost lepku. Méně známou nemocí, která se projevuje i nafouklým břichem, je syndrom dráždivého tračníku. Nadýmání a zvýšená plynatost je v tomto případě doprovázená i zácpou či průjmem. Bolest břicha se objevuje v podbřišku, případně se rozšiřuje do celého břicha. Dalšími příznaky jsou bolesti zad a hlavy, porucha spánku, bolest svalů. 

Zvětšující se objem břicha a pocit plnosti může souviset i se závažnou diagnózou rakoviny vaječníků. Včasná diagnostika tohoto onemocnění bývá vzhledem k nenápadným příznakům velice vzácná. Většinou se na problém přijde až v pokročilém stádiu. Léčba v takové fázi už bývá velmi náročná a zahrnuje operaci, chemoterapii, ozařování a hormonální léčbu.

Bolest zad a duchovní příčiny

Odborníci se shodují v tom, že bolest zad má až v 50 % psychosociální příčinu. Z psychosomatického hlediska záda a páteř představují ochranu, podporu a oporu a naše vystupování. Záda také zračí naši minulost, příčinu bolesti a zdravotních problémů spojených se zády tedy hledejte ve své minulosti. Mohou to být třeba dlouhodobě nevyřešené vztahy s dětmi, které vás „tíží“. Z duchovního hlediska může bolest zad znamenat, že se ubíráte špatným směrem, že např. žijete s nesprávným partnerem, děláte špatnou práci apod.

Bolest šíje. Ne nadarmo se jim říká svaly stresu. Vinou stresu a neustálého napětí se člověk hrbí, stahuje hrudní koš a tím některé svaly namáhá, jiné se zkracují. Tento obranný postoj se pak projevuje bolestí v horní části zad.

Spodní část zad nás trápí v případě, že jsme si toho na sebe naložili moc. Máme na sebe vysoké nároky a nepřipouštíme si chybu nebo selhání. Za něčím se ženeme, ať už je to úspěch, peníze, moc. Většinou jde o materiální cíle.

Bolest zad a příčiny na zvracení

Vertebrogenní algický syndrom (VAS) je typický bolestmi zad, zvýšeným napětím paravertebrálních svalů (svalů podél páteře), poškozením funkce obratlů i celé páteře, bolestí hlavy a také pocity na zvracení. V dnešní době je tento problém velmi častý a netýká se jen lidí, kteří pracují u počítače a nemají správné držení těla, ale i lidí, kteří delší dobu setrvávají v jedné poloze nebo často zvedají těžší břemena. Vinou špatného držení těla a jednostranného zatížení se časem dostavují nepříjemné bolesti.

Někdy je už pozdě na léčbu pomocí fyzioterapie, ale i v případě operativního řešení je důležité naučit se správně držet tělo, případně správně zvedat břemena, jinak se problém bude velmi záhy opakovat.

Bolest zad z matrace

Matrace na bolest zad

Volba kvalitní matrace vám může vyřešit vaše problémy s bolavými zády. Zásadní pro správný výběr je tuhost matrace, která by měla být zvolena na míru pro vás. Vyhněte se tedy zaručeným radám, že na záda je nejlepší tvrdá matrace apod. Měli byste vycházet ze své hmotnosti a nejčastější polohy spánku. 

I měkká matrace může být pro vás tím správným řešením, pokud nejraději spíte na boku nebo na břiše. Stejně tak je vhodná i pro lidi s nižší hmotností. Vyhnout by se jí ale měli senioři a děti, kteří potřebují větší oporu při spánku. 

Tvrdá matrace se doporučuje lidem s vyšší hmotností a také pro spáče na zádech. 

Při výběru matrace je důležitý i její materiál. Najdete také speciální kategorie tzv. ortopedických nebo zdravotních matrací, které by měly být speciálně uzpůsobeny pro ty, kteří mají problémy se zády. Rozhodně ale neupřednostňujte cenu nad kvalitou, bolavá záda vám za to nestojí. 

Matrace na bolest zad

Speciální matrace na bolest zad se vyznačují vyšší nosností a obsahují kvalitní pěny. Oblíbená je zejména viskoelastická paměťová pěna, která zajistí dokonalé vnoření těla do matrace. Taková matrace by měla poskytovat optimální oporu svalů a páteře, které si tak mají možnost během nočního spánku důkladně odpočinout. Sáhněte pak raději po vyšší matraci, do které se snáze uléhá a lépe se z ní vstává. Některé tyto matrace obsahují bonus např. v podobě extraktů z rostliny aloe vera, která podporuje kvalitu spánku, či koňských žíní, které výborně odvádí vlhkost.

Co na bolest zad?

Při akutní bolesti zad kromě volně prodejných léků proti bolesti pomáhá odpočinek a zvolnění. Neznamená to, že se přestanete úplně hýbat, právě naopak, protože to by mohlo vést k následnému zhoršení. Více odpočívejte, ale zkuste alespoň chodit na krátké procházky pomalým tempem. 

Na bolest také pomáhá suché teplo. Pokud si s tím neporadíte sami doma, můžete si v lékárně pořídit gelové polštářky nebo hřejivé náplasti, které vám uleví od bolesti. Na bolestivou krční páteř můžete také na krátkou dobu využít krčního límce. Ani s ním to ale nepřehánějte, nebo dojde k oslabení svalů a bolest se vrátí. 

Naučte se správnému držení těla, ať už při chůzi, stání nebo sezení. Pokud nevíte, jak na to, nechte si poradit od fyzioterapeuta, který vám zároveň ukáže, jak cvičit, abyste si ulevili od bolesti. Určitě investujte do ergonomické židle a kvalitní matrace, aby vám pomohly držet páteř ve správném postavení. 

Hýbejte se. Ideálním pohybem při bolestech zad je chůze a plavání. Rozhodně se vyhněte sportům s jednostranným zatížením, jako je tenis, florbal, golf a podobně. 

Pokud vaše potíže přetrvávají delší dobu a nedochází k jejich zlepšení, rozhodně vyhledejte lékaře, aby zjistil příčinu bolestí a nastavit správnou léčbu. Včasným zachycením problémů urychlíte i jejich nápravu. 

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

3+