Dornova metoda: cviky na záda

5 min
26. listopadu 2021
11+

Víte, jak snadno si můžete „zadělat“ na křivou páteř a všudypřítomnou bolest zad? Sedíte často s překříženýma nohama? Spíte rádi ve stabilizované poloze? Strávíte hodně času za volantem? I takové drobnosti, pokud je děláte opakovaně, mohou způsobit vaší páteři velké problémy.

Nerovnoměrné přetěžování svalů na jedné straně a oslabení svalů na straně druhé má výrazný vliv na kosti a hlavně páteř. Nesprávné držení těla křiví páteř, způsobuje bolesti zad, a dokonce může prodloužit jednu nohu až o dva centimetry!

Dornova metoda a cviky na záda

Cviky na záda společně s jemnou manuální terapií nazývanou Dornova metoda uleví od bolesti zad.

Dornova metoda nabízí nepřeberné množství jednoduchých cviků, které vám páteř srovnají. Navíc je můžete cvičit sami doma. Není to nic složitého a stačí několik cviků denně. Důležité je ale cvičit pravidelně a opakovaně, jen tak se může dostavit účinek.

Cviky jsou velmi variabilní, je možno cvičit vleže nebo vestoje, můžete cvičit také na schodech. Jeden z cviků vám pro ukázku představíme. Stůjte vzpřímeně jednou nohou na schodu, vypněte hruď. Při výdechu volnou nohu spusťte z kyčle co nejníže a dvakrát jí kývejte. Při nádechu pak vytáhněte nohu zpět. Opakujte 5×. Poté vyměňte nohy a zopakujte celý cvik.

Srovnání zad Dornovou metodou

Již zmiňované nevhodné držení těla, špatná poloha při spánku v kombinaci s nekvalitní matrací mohou na vaši páteři nechat trvalé následky. Ať už jde o srovnání páteře nebo krčních obratlů, terapeuti musí postupovat metodicky. A začít takříkajíc od základů. Při stavbě domu jsou důležité rovné základy, stejně tak při stavbě vašeho těla. Proto se začíná u kyčelních kloubů, aby se mohla srovnat délka nohou. Při tom se využívá tzv. ručníková metoda, pomůckou je smotaný ručník. 

Teprve po srovnání kyčelních kloubů, kdy se usadí kolenní a hlezenní klouby, následuje rovnání pánve a dále se postupuje křížovou kostí, rovnání kostrče, celé páteře, bederní a krční páteř. Pak je možné usazovat i čelist a ramena. Dornova metoda totiž lidské tělo bere jako celek. 

Řešení neplodnosti prostřednictvím rovnání kostrče?

Je to možné. Velké množství neplodných žen má totiž chybné postavení křížové kosti, kostrče a pánve a následné blokády křížokyčelního skloubení. Dornova metoda srovnáním kostí na místo a uvolněním páteře pomáhá ženám nejen v otěhotnění, ale také ve schopnosti donosit dítě

Co to vlastně Dornova metoda je?

Dornova metoda je velmi šetrná manuální terapie a vyžaduje součinnost ošetřovaného a terapeuta provádějícího cvičení. Jedná se o speciální cviky, při kterých se klouby a obratle pacienta uvedou přesně na milimetr do správné polohy. Navíc se tím v těle otevřou brány energie, které pak mohou snáze proudit. 

Důležitá je aktivita a spolupráce terapeuta s ošetřovaným. Zatímco pacient cvičí volným pohybem nohou či rukou podle instrukcí terapeuta, ten jemným tlakem palce na jednotlivé obratle páteře uvolňuje blokády v tkáních a toku energie. 

Dornova metoda srovná i vbočený palec

Obdivuhodné je všestranné využití této unikátní metody. Jedná se o celostní terapii, respektuje člověka ve všech jeho úrovních a její léčebný efekt se tedy ve všech těchto úrovních projeví. Pomocí Dornovy terapie totiž dojde k uvolnění nejen fyzických, ale i psychických blokád. Příčinou bolestí (nejen zad) jsou jak fyzické potíže, tak v mnohých případech i citové problémy. 

Dornovou metodou tak můžeme léčit mnohé neduhy, pomáhá při potížích a bolestech pohybového aparátu, jako jsou již zmiňované bolesti zad, ale také bolesti kyčlí, kolen, dále řeší tenisový loket, vbočený palec, skoliózu, potíže s čelistí. Ale tím náš výčet nekončí, je toho ještě mnohem víc. Cvičení Dornovou metodou ulevuje od bolestí hlavy, pomáhá od krátkozrakosti, při střevních potížích, křečových žilách, srdečních arytmiích, problémech s koncentrací u dětí, vysokém krevním tlaku a závratích. 

Kde se Dornova metoda vzala?

Když si jistý německý majitel pily bolestivě namohl páteř od zvedání těžkého kmene, dostalo se mu pomoci od sedláka, který byl svou činnosti známý v širém okolí. Dorna jeho umění tak zaujalo, že se ho snažil naučit. Bohužel sedlák zemřel dřív, než mu stačil své vědomosti a dovednosti předat, ale to Dorna neodradilo. Principy metody jsou jednoduché a přirozené. Dorn využil svou intuici a díky praktickým zkušenostem postupně vypracoval svou metodu do dnešní podoby. Rozhodl se, že si ji nenechá patentovat, aby ji zpřístupnil pro každého.

Principem metody je její šetrnost. Při nápravě nehrozí způsobení šoku nebo mikrotrauma ve svalech, vazech či v kostech, jak se často děje při trakcích. 

Jak probíhá masáž Dornovou metodou?

Dornova metoda ulevuje od bolesti zad.

V praxi se obvykle nejdříve provede komplexní vyšetření a ošetření kloubů a páteře pacienta. Náprava obratlů se provádí aktivním pohybem pacienta pod vedením zkušeného terapeuta. Ten nejprve zjistí, na kterou stranu je obratel vychýlen. Pacient pak volným kyvadlovým pohybem houpe protější rukou nebo nohou dopředu a dozadu. Terapeut při tom tvoří jemný protitlak na příslušný obratel. Ten tak dosedne zpět na správné místo. 

Po ošetření obratle (nebo kloubu) terapeut ošetřované místo jemně hladí oběma rukama směrem ke konci končetin nebo ke kostrči. To podpoří volný pohyb uvolnění energie v těle. 

Dornova metoda se v praxi často také doplňuje tzv. Breussovou masáží. Tato masáž je jemná, ale zároveň energická a masírují se při ní akupresurní body a páteř, díky čemuž se uvolňuje tlak na ploténky. Může se provádět i před Dornovou terapií pro uvolnění napjatého svalstva. 

Pacientova spoluzodpovědnost

Už od začátku je zdůrazňováno aktivní zapojení ošetřovaného. Nejde jen o spolupráci při samotném cvičení s terapeutem. Účinnost Dornovy metody tkví v jeho pravidelném opakování, musíte tedy cvičit i doma. K dosažení trvalých výsledků a definitivnímu zbavení se bolesti je navíc nutné, abyste poznali své špatné pohybové návyky a vzorce a změnili je. 

ZÁVĚREM: Cviky na záda Dornovou metodou jsou v kombinaci s jemnou manuální terapií tou nejlepší volbou na vaše bolavá záda. Terapeut provádějící masáž Dornovou metodou navrací obratle a klouby do správné polohy, čímž napravuje příčiny potíží a zároveň tak ulevuje od bolesti. Dochází tak k uvolnění nejen fyzických ale i psychických blokád, díky čemuž je tato metoda tak všestranná a celostní.  

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

11+