Fascinující fasciální systém: Co to jsou fascie?

7 min
30. března 2025
0

Málokdo o nich ví, přitom hrají velice důležitou roli téměř ve všem, co děláme. Jsou nezbytné pro vnímání a držení těla, přenášení síly, pružnosti, ale překvapivě i pro hojení ran. V současnosti se dávají také do spojitosti s bolestí zad, která trápí stále více lidí.

Co to jsou fascie?
Proč fascie bolí?

Co je fascie?

Fascie jsou vazivové struktury, které tvoří kolagenní, elastická a retikulární vlákna a buňky pojivové tkáně. Obklopují svaly a orgány a protkávají celé tělo jako síť od hlavy až k prstům na nohách. Mezi jednotlivými vrstvami kolagenních a elastických vláken se nachází tekutá část fascie, tvořená převážně kyselinou hyaluronovou. Díky ní mohou jednotlivé vrstvy snadno klouzat. Tato vzájemná kluzkost je klíčová pro zdraví pohybového aparátu. Ovlivňuje volnost pohybu, kloubní rozsah, správnou funkci vnitřních orgánů a další.

Fascie jsou tedy obaly svalů, které vzájemně oddělují kosti, svaly, nervy, cévy a orgány. Podle toho, kde se fascie v těle nacházejí a jakou plní funkci, se také liší jejich pevnost a pružnost.

Proč jsou fascie tak důležité?

  • Zpevňují klouby a svaly, díky čemuž je zároveň chrání.
  • Rozkládají a přenáší mechanické síly v těle. 
  • Snižují tření mezi tkáněmi. 
  • Podílí se na řízení svalového napětí. 
  • Oddělují vnitřní orgány. 
  • Propojují související oblasti svalového a kosterního systému a podporují přenos síly při pohybu. Díky fasciím se mohou pohybovat i vzdálenější části těla než jen ty v bezprostředním okolí pohybujících se svalů. 
  • Účastní se přenosu nervových impulzů, biochemických a imunologických informací v těle. 

Typy fascií aneb kde se fascie nachází?

  • Povrchová fascie se nachází v nejsvrchnější vrstvě pod kůží a obklopuje celý trup a končetiny. Můžete je vidět, když v kuchyni připravujete maso, povrchové fascie jsou ty malé bílé vazivové struktury mezi jednotlivými vlákny vypadajícími jako síť. Převážně je složena z pojivové tkáně a tuku, a protože obsahuje méně kolagenních vláken než ostatní fascie, je velmi pohyblivá. Mají různou tloušťku s určitou vlastností a funkcí pro danou oblast.
  • Hluboká fascie se už podle názvu nachází hlouběji v těle. Je tvořena hustě propletenými svazky kolagenních vláken a obklopuje jednotlivé svaly, šlachy a vazy. Vytváří různé přepážky, dutiny, membrány aj. Při pohybu částečně přenáší sílu.
  • Viscerální fascie tvoří výstelku pro tělní dutiny a orgány. 

Proč bolí fascie?

Ztuhlé fascie a bolest
Bolest zad a fascie

I sebemenší změna ve fasciálním systému může významně ovlivnit vývoj držení těla a stát tak za bolestí zad, kloubů i orgánů. Špatný došlap může přes fascie způsobit bolest kolene, ale i třeba krku a hlavy. Důležitou roli hraje kluzkost fascií, kdy postupným přesunováním ztráty této kluzkosti dochází k bolesti na vzdálených místech. Takovým zásahem do fasciálního systému může být i gynekologická operace, nevhodně zvolená běžecká bota nebo třeba příliš utažená rovnátka. Samotná bolest se může objevit až po několika letech a její souvislost s fasciemi nikdo nehledá. 

Bolest zad a fascie

Na tělo se v případě potíží musí hledět jako na celek, a ne jen na místo, kde se ozývá bolest. Fascie se podílí na jakémkoliv pohybu, a tak ně má vliv i to nejmenší zranění. Špatně hydratovaná fascie se také stává méně odolnou vůči mechanickému stresu. Dlouhodobé přetěžování, nadměrný trénink a nevhodný odpočinek vedou ke zranění. 

V případě, že mechanický stres je dlouhodobý a nedochází k regeneraci, mohou se kolagenní vlákna začít rozpadat. Důsledkem těchto změn jsou bolesti a omezený rozsah pohybu. 

Jak uzdravit fascie?

Pro zdravou funkci fascií je důležité:

Hýbat se

Lidské tělo je stvořeno pro pohyb, pravidelný pohyb je nejlepší prevence ztuhlosti a omezeného rozsahu. 

Správně dýchat

Pomocí nádechu a výdechu dochází k masáži břišních orgánů, navíc kyslík je pro náš organismus nezbytný. 

Regulovat stres pohybem

Při stresu dochází k tuhnutí a plstnatění fasciové tkáně, navíc se v těle hromadí toxin. Rychlejším pohybem dosáhneme rozpohybování jednotlivých struktur fascií, ale i detoxikace celého organismu. Detoxikace potem přes kůži je pro organismus velice přínosná. Psychická hygiena podporuje také zdravé držení těla. 

Hydratovat organismus

Nedostatek vody v organismu vede k fasciální restrikci a ke snížení posunů fascií vůči sobě. 

Hlídat si váhu

Nadváhou trpí klouby, šlachy i vazy a pohybové schopnosti jsou omezeny. Navíc v tukové tkáni, která je součástí fascie, se hromadí tuk. Buňky naplněné tukem produkují špatné hormonální a zánětlivé látky.

Jíst zdravě

Základem fasciové tkáně jsou proteinová vlákna. Proto se doporučuje strava bohatá na živočišný protein, zejména dostatek luštěnin, vlákniny, vajíček a masa.

Doplňovat vitamín C a Zinek

Jak vyživit fascie? Vitamín C je potřebný k syntéze kolagenu. Více než v ovoci ho najdete v zelenině, jako je brokolice, kapusta a např. zelí. Zinek je také důležitý pro kolagenovou syntézu, navíc se bez něj neobejde hormonální funkce štítné žlázy a testosteronu. Testosteron má pozitivní vliv na pevné tkáně. Zinek se ve vyšší míře vyskytuje v mase, mořských plodech a vnitřnostech.

Omezit cukr

Při zvýšeném množství cukru dochází v cévním řečišti ke spontánní reakci cukru s bílkovinami a následnému vzniku volných radikálů. Tyto volné radikály stojí za vytvářením nespecifických můstků v kolagenu, což způsobuje tuhnutí a snížení elasticity šlach a fascií. Ztuhlé pojivové tkáně jsou více ohroženy rizikem mikrotraumatizace tkání během pohybu. 

Spát kvalitně

Kvalitní spánek je nezbytný pro regeneraci těla i mysl. Např. meziobratlové ploténky se při dostatečně dlouhém ležení naplní tekutinou, tedy novou výživou. Při hlubokém spánku se také vytváří růstový hormon, který podporuje kolagenovou syntézu. 

Přestat kouřit a omezit alkohol

Nikotin stahuje cévy a žíly, což negativně ovlivňuje vyživování tkání. I proto mají kuřáci častěji bolesti zad, artrózu či problémy s ploténkami. Podobně působí i alkohol. 

Fasciální techniky – co pomáhá na fascie?

Jak nejlépe uvolnit fascie? Na ztuhlé fascie můžete využít řadu různých pomůcek, které slouží k masáži celého těla. Jak a čím nejlépe masírovat fascie? 

Masážní pistole – Jedná se o ruční bezdrátový přístroj, který můžete použít na masáž celého těla. Uvolňuje ztuhlé svaly a stimuluje krevní oběh. Pravidelná masáž zlepšuje celkový stav svalové tkáně. Ty lepší mají k dispozici několik nástavců pro různé části těla nebo typy svalů. 

Thera-Band Roller – tak se nazývá hrbolatý masážní váleček, který napomáhá dočasně tlumit bolest vzniklou od zánětu. Váleček je z pružné přírodní gumy a má dutý vnitřek, díky čemuž se přizpůsobí jakékoliv části těla. Je možné ho ochladit či zmrazit pro větší účinek.

Světově uznávaná Thera-Band Academy představuje ucelený systém cvičení na několika úrovních. Na jejich kurzech se seznámíte s teoretickými poznatky a fyzikálními principy. Kromě válečku se naučíte pracovat i s dalšími cvičebními pomůckami, které jsou vhodné pro trénink, rehabilitaci, fyzioterapii i masáž.

Fasciální nože – pomáhají pracovat s bolestí a svalovým napětím, zlepšují prokrvení a podporují regeneraci měkkých tkání. Mají různé velikosti, tvary i váhy, které jsou přizpůsobené různým částem těla. Speciálně navržené tvary a zaoblení umožňují cílenou masáž na různých svalových skupinách, můžete tak jemně pečovat o citlivé oblasti, stejně tak intenzivně stimulovat větší svaly.

Co pomáhá na fascie?
Jak masírovat fascie?

Baňkování – jeho základem je vytváření podtlaku v baňce, která může být skleněná, plastová nebo silikonová. Baňka se zahřeje pomocí ohně či páry a přiloží se na požadované místo na těle. Změna teploty baňky způsobuje sání, díky němuž je tlačen průtok krve do postižených oblastí a dochází k úlevě. Podle jeho zastánců dokáže baňkování zmírnit napětí ve svalech, zlepšit krevní oběh a snížit hladinu stresu. 

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

0