Visení hlavou dolů aneb inverzní terapie! Když se vám svět doslova obrátí vzhůru nohama, můžete si ulevit od úmorné bolesti zad, která vás dennodenně sužuje. Podle zkušenosti mnohých to skutečně funguje, stačí pár minut a bolest je pryč. A nejen to…
Co je inverzní terapie?
Inverzní terapie je alternativní terapeutická metoda, jejímž cílem je uvolnění tlaku v páteři a zmírnění bolesti zad pomocí visení hlavou dolů. Tato metoda se snaží o inverzi gravitační síly. Obvykle se provádí pomocí speciálních zařízení, jako jsou inverzní stůl či lavice, autotrakční lehátko nebo také inverzní boty, které umožňují pacientovi být hlavou dolů a zároveň udržovat stabilní polohu těla.
Ve skutečnosti to není žádná novinka. Už 400 let př. n. l. byl Hippokratés svědkem stejné praktiky. Terapie inverzní lavicí potlačuje účinky gravitace, což pomáhá lidem s bolestí zad či ischiasem. V poloze hlavou dolů dochází k uvolnění tlaku na meziobratlové ploténky a páteř se mírně protahuje. Tato terapie funguje podobně jako natahovač páteře.
K čemu slouží inverzní terapie?
Inverzní terapie se využívá jako doplňková metoda k léčbě bolesti zad a krční páteře. Smyslem inverzní terapie je odstranění gravitačního tlaku na páteř, díky čemuž se vytvoří více prostoru mezi páteřními obratli. Tím se snižuje tlak na nervová vlákna a zlepšuje se krevní oběh v oblasti zad a krční páteře. Svaly se rychle uvolní a celé tělo se prodlouží. Stačí k tomu jen pár minut.
Díky inverzní lavici nebo trakčnímu lehátku dojde k protažení plotének tím, že jejich jádro znovu nasaje potřebnou tekutinu, která vyživuje chrupavku. Věkem dochází k degeneraci plotének, tekutina vysychá, přičemž vnější obal chrupavky může prasknout a může dojít k výhřezu. Inverzní terapie pomáhá ploténkám k regeneraci. Při poloze hlavou dolů je také možné pod tlakem vtáhnout vyhřezlou ploténku zpět do správného prostoru.
Další výhody inverzní terapie
- protažení a uvolnění zablokovaných svalů a vazů
- snížení křečí ve svalech
- zlepšení krevního oběhu
- stimulace lymfatických žláz
- snížení záněty
- pomáhá odstraňovat odpadní látky z páteře
- napomáhá uvolňovat dýchací cesty
- odstraňuje migrény a bolesti hlavy
- prokrvuje mozek
- pozitivní vliv na centrální nervovou soustavu
- zlepšuje funkce břišních orgánů
Inverzní terapie pomáhá s:
Co je inverzní lavice či stůl?
Inverzní stoly, lavice nebo také autotrakční lehátka jsou zařízení, díky nimž je možné udržovat obrácenou polohu v různých úhlech. Pacient leží na podložce a kotníky má podepřeny konzolou s ráčnovým mechanismem. Má také různé uzamykací mechanismy nebo popruhy, které udržují zařízení v nastaveném úhlu. zařízení se může pohybovat v libovolném úhlu, takže nemusíte být zcela vzhůru nohama. Je na vás, jaký úhel si zvolíte, důležité je, aby hlava směřovala k podlaze. K mírnému protažení svalů dochází i při úhlu 15 stupňů.
Jak používat autotrakční lehátko?
- Pokud s touto terapií začínáte, naklánějte se o 20 až 30 stupňů a buďte v této poloze 1 až 5 minut.
- V ideálním případě byste měli cvičit v pravidelných časových intervalech.
- Postupně můžete zvyšovat úhel stolu na 50 až 60 stupňů a zároveň protahovat i délku cvičení.
- Sklon lehátka je maximálně 90 stupňů, ale v této poloze byste měli být maximálně minutu!
- Při ležení na lehátku se pohybujte pomalu a rytmicky, postupně se naklánějte pomocí rukou dopředu a dozadu.
- Při zvednutí rukou nad hlavu se s autotrakčním lehátkem dostanete do krajní polohy.
- Na závěr si pak položte ruce na stehna a pomalu se vraťte do základní polohy, v níž zůstaňte alespoň 5 minut.
- Doporučení se různí. Někteří radí začínat s minutou denně, jiní doporučují v počátcích terapie se praktikovat ji 4× denně po dobu cca 5 minut. Po čase můžete zkrátit počet cvičení a prodloužit interval cvičení jednou denně na 10 minut. Každopádně začínejte opravdu pomalu a sledujte, jak na vás působí. Pokud se vám bude točit hlava, určitě zvolte příště menší sklon a kratší dobu. Postupně by se vše mělo upravit. Inverzní terapie vám má být velmi příjemná, dělejte tedy vše opravdu na pohodu.
Jak dlouho může člověk viset hlavou dolů?
Určitě je lepší začít postupně, např. půl minutou až minutou s hlavou dolů a časem přidávat. Rozhodně byste ale s délkou pobytu hlavou dolů neměli přehánět. Blahodárného účinku na vaše záda dosáhnete už po pár minutách.
Co se stane, když budu dlouho hlavou dolů?
Už po několika minutách visení hlavou dolů dochází ke zvýšení krevního tlaku, překrvení mozku a můžete pociťovat i obtížnější dýchání, protože na plíce tlačí další orgány. Největší problémy má však s touto polohou naše srdce, proto se inverzní terapie rozhodně nedoporučuje lidem s kardiovaskulárními onemocněními.
Zatímco inverzní terapie se provádí v řádu několika minut, ohrožení selhání srdce se týká mnohem delších pobytů s hlavou dolů. A to v desítkách hodin. Tehdy hrozí selhání i naprosto zdravého srdce, které je v této poloze nadměrně namáháno, aby udrželo krevní oběh v chodu.
Funguje inverzní terapie?
Existují studie, které potvrzují účinnost inverzní terapie. Např. analýza z roku 2019 došla k závěru, že inverzní terapie vede k významnému krátkodobému snížení bolesti dolní části zad u lidí s vyhřezlou ploténkou. O krátkodobé účinnosti inverzní terapie není vzhledem ke zkušenostem pochyb, v současné době však neexistuje dostatek studií, které by zkoumaly i dlouhodobý dopad této terapie.
Rizika inverzní terapie
Jedná se o bezpečnou metodu, ale rozhodně není vhodná pro těhotné. Také by se jí měli vyhnout lidé, kteří mají následující zdravotní problémy:
- hypertenzi
- oční onemocnění jako např. glaukom nebo oddělené sítnice
- osteoporózu
- srdeční choroby
- zlomeniny
- poranění páteře
- obezitu
Inverzní jógové pozice
I jóga využívá postavení, v nichž je poloha srdce nad hlavou nebo poloha hlavy pod srdce a gravitace tak působí obráceně. Mezi tyto pozice patří např. stoj na hlavě, stoj na předloktích, pozice delfína, pes hlavou dolů a další obrácené jógové pozice. Tyto asány jsou elektrizující a jejich pravidelné cvičení je příslibem dlouhověkosti, protože posiluje srdce.
Poznámka pro ženy: Některé názory z oblasti východní medicíny uvádějí, že vis hlavou dolů není vhodný pro ženy. Údajně to není dobré pro ženské orgány, které se příliš prokrví a může to způsobit potíže s myomy a podobně. Inverzní poloha pro ženy prý není obzvlášť vhodná v období menstruace. V případě pochybností tedy alespoň toto období v měsíci přeskočte.
TIP: Jak to zhruba vypadá a že je inverzní cvičení i pro starší ročníky, se můžete přesvědčit třeba v tomto videu o používání inverzní lavice na youtube. Je v angličtině, ale pokud nebudete rozumět doprovodnému komentáři, minimálně uvidíte, jak použití přístroje vypadá.