I vaše záda si zaslouží zdravé spaní na dobré matraci

9 min
29. června 2020
12+

Trpíte-li chronickými bolestmi zad, může být jejich příčinou stará, už proleželá matrace. Ovšem nespavost a celonoční převalování zaviní i levná nekvalitní matrace z hypermarketové produkce… Špatnou matraci nepodceňujte ani v mladším věku – urychluje totiž stárnutí organismu.

Každodenní ranní únava, dlouhodobé vyčerpání a mizerná nálada vedou k tvorbě vrásek, tloustnutí a nakonec i k vážnějším zdravotním a vztahovým problémům. Lékaři a fyzioterapeuti doporučují vyměnit matraci zhruba po 7 letech. Lidé však běžně používají matrace i dlouho přes 10 let, což samozřejmě zdravotnímu stavu neprospěje.

Kde sehnat cenově dostupné matrace pro zdravá záda

Při výběru matrace se vyplatí obrátit rovnou na výrobce se širokým sortimentem od matrací do dětské postýlky až po matrace pro seniory a s informačním servisem. Vše uvedené splňuje společnost MPO-matrace ze Zdounek na Kroměřížsku, která má vlastní e-shop a k tomu desítky partnerských prodejen po celé České republice. Řadu matrací vede v akci 1+1 zdarma a v podstatě jakýkoli model zhotoví i na míru či v atypickém rozměru.

Jak fungují anatomické zóny matrace

Je dobré, když má matrace anatomické zóny, které správně rozloží hmotnost těla. Díky zónám předejdete nejen bolestem zad, ale i trvalým změnám na páteři. „Na matracích MPO se spí jako na obláčku,“ uvádí v recenzi Helena, která se zásluhou ortopedické matrace Fantasy úplně zbavila bolesti zad. Tato matrace je vyprofilovaná do 7 anatomických zón: pro hlavu a krk, ramenní změkčení, pozvolný přechod, zpevnění pro boky a střední část těla, další přechod, kolena a stehna, lýtka a chodidla. Každá z nich podepře příslušnou část těla právě tak, jak potřebuje.

Ideální jsou středně tvrdé a tvrdší matrace 

Dalším velkým tématem je tuhost matrace. Tvrdší by se mohla zdát lepší, avšak nedokáže úplně kopírovat tvary těla. Důsledkem nevyhovující polohy páteře jsou bolesti zad. Příliš měkká matrace není tělu oporou, takže zase trpí páteř, ale i psychika, koncentrace, obranyschopnost… Ideální jsou středně tvrdé a tvrdší matrace (od čísla 3 až 4 na stupnici tvrdosti matrací 1 až 7 – od nejměkčí po nejtvrdší). Mnohé MPO-matrace mají vychytávku: dvě tuhosti – až při používání se tedy rozhodnete pro stranu, která vám vyhovuje více.

Jak vyvážit sedavé zaměstnání a chybějící pohyb

U společnosti MPO-matrace jsou nejvíce žádané modely Memory Comfort, Fantasy či Horse Active. Alespoň v noci při spánku pomáhají vyvážit sedavé zaměstnání a chybějící pohyb. Všechny jsou v provedení 1+1, což znamená, že za uvedenou cenu získáte dvě moderní ortopedické matrace a jako dárek dva anatomické polštářky. „S matrací Memory Comfort jsem maximálně spokojená,“ předává svou zkušenost Věra. „Každý den mě díky ní přestanou bolet záda z práce a odpočinu si na ní. Velmi doporučuji.“ Nadmíru spokojená je také Naďa. „Ulehnutí na tuto matraci při bolestech zad je cenným zážitkem,“ vyznává se. 

Matrace dokáže zmírnit i vážnější problém se zády

Máte-li vážnější problém se zády, například vyhřezlou ploténku, zaměřte se na matrace ze studené pěny. Jsou ortopedické a velmi pružné, ale nezaboříte se do nich tolik jako do matrací z paměťové pěny. Těmto požadavkům vyhovuje kokosová matrace Senza Bio z 3D profilované HR studené pěny, která také během spánku výtečně odvádí vlhkost.

Mladí sportovci potřebují spíše tvrdší matrace

Věnujte se rovněž pečlivému výběru matrace pro akční juniory, jejichž pohybové ústrojí je ve vývoji. Nesprávná matrace by mohla zavinit i nevratné změny na páteři. Ortopedi mladým sportovcům doporučují tvrdší a dostatečně vysoké matrace spojené s kvalitním roštem, které se při zátěži neprohýbají. Musí odpovídat hmotnosti uživatele a zajistit mu anatomickou polohu páteře.

Tipem může být matrace s kokosovým vláknem Coco Sensitive – vzdušná, tak akorát tuhá, profilovaná do 7 anatomických zón. „Perfektní. Spal jsem na ní zatím párkrát, ale ráno se cítím opravdu odpočatý. Je spíše tvrdší, ale mně to maximálně vyhovuje. Na měkčích mě bolely záda. Celkově velká spokojenost,“ napsal do recenze Zdeněk.

SHRNUTÍ: V noci mají záda velkou šanci na parádní regeneraci – pokud jim ovšem dopřejete dobrou matraci. Dnes už jsou na trhu špičkové a cenově dostupné české matrace, jimiž snadno vybavíte celou rodinu. Prohlédněte si online speciální kategorii matrace pro bolavá záda a bolesti kloubů, vyjděte z nejprodávanějších modelů, seznamte se s recenzemi uživatelů. Využijte i zákaznický chat, případně navštivte některou z mnoha partnerských prodejen, abyste výběr matrace neuspíšili a získali skutečně tu nejlepší pro vás. Třeba se jí stane populární matrace s koňskými žíněmi Horse Active (1+1 zdarma). Aneta a její partner uvedli: „Trápila nás bolavá záda, proto jsme zvolili na doporučení lékaře ortopedickou matraci Horse Active. Po týdnu spánku na této matraci nás už záda nebolí.“ Inspirujte se a uvidíte, že MPO-matrace ozdraví i vaše záda.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

12+