Ischias a ústřel, hexenšus či houser… Co dělat, když pro bolest zad nemůžete ani spát

8 min
20. srpna 2022
5+

Pokud jste se s houserem ještě nesetkali, pusťte si vynikající film Blbec k večeři, u kterého budete trpět (nejen smíchy) společně s hlavním představitelem, jehož tato bolestivá komplikace postihne.

Odborně ischias či zánět sedacího nervu, známější pod lidovým názvem houser, ústřel zad či hexenšus, není nic záviděníhodného. Je to onemocnění, které provází velká bolest a které omezuje nejen náš pohyb, ale i život.

Jak se zánět či ischias projevuje?

Vyznačuje se pichlavou bolestí, mravenčením až necitlivostí v oblasti spodní části zad, přes hýždě a dolní končetiny, až po prsty na nohou. Tato bolest neustále sílí a přetrvává. Může se zhoršovat při kašli, pohybu i dlouhodobém sezení. Nejtypičtějším projevem této nemoci je tak palčivá bolest v kříži a dolních končetinách, a ta se často objevuje i v noci.

Podle odborníků si ischias prožije až čtyřicet procent lidí, někteří pak častěji než jiní. Ischias se často plete s obecnou bolestí zad, ale v jeho případě se bolest projevuje kdekoliv podél sedacího nervu – nervus ischiadius. Ten je nejdelším nervem v lidském těle a dosahuje z dolní části zad přes hýždě dolů až do oblasti chodidel. 

Charakteristické symptomy pro ischias:

  • Silná ostrá bolest v dolní části zad vystřeluje kdekoliv podél sedacího nervu, a to při pohybu i v klidu
  • Necitlivost nebo slabost v nohou, také podlamování kolene
  • Pocit mravenčení nebo brnění v chodidlech a prstech
  • Bolest na zadní straně nohy
  • Nepřetržitá bolest v hýždích
  • Horečka jako projev zánětu

Příčina ischiasu

Akutní bolest zad nebo také ischias je nejčastěji, tedy až v devadesáti procentech případů, způsobena vyhřezlou ploténkou. Tato ploténka je přesunutá mimo svou obvyklou polohu a utlačuje tak sedací nerv, což může vyústit až v zánět. K jejímu vyhřeznutí pak dochází například prudkým pohybem, nadměrnou fyzickou aktivitou, nevhodnou zátěží při sportu, nerovnoměrným zatížením páteře, ale také prochladnutím. Pokud k tomu dojde v oblasti sedacího nervu, může dojít k ústřelu.

Méně obvyklé příčiny pak jsou lumbální spinální stenóza (zúžení míchy v dolní části zad), spondylolistéza (vychýlení obratle ze správného postavení), zánět nervů, nádorová onemocnění, infekce a samozřejmě také zranění. 

Rizikové faktory akutní bolesti beder

Je to rozhodně věk, nejčastějšími pacienty s akutní bolestí bederní páteře jsou lidé ve věku 30 až 50 let. Dalším velkým rizikem je obezita a nadváha, a i těhotné ženy jsou ohrožené vyšší pravděpodobností vzniku vyhřezlé ploténky. Také cukrovka může být doprovázena poškozením nervů a tím větší hrozbou zánětu. Ischias pak častěji hrozí i aktivním sportovcům či lidem, kteří mají vysokou fyzickou zátěž. V neposlední řadě může podpořit vznik zánětu sedacího nervu dnes tak časté sedavé zaměstnání.

Nadváha a obezita jsou rizikovým faktorem pro akutní bolest beder

Ohroženi jsou také lidé s osteoporózou, osteoartrózou, degenerací páteřních obratlů, revmatoidní atritidou a hypermobilitou.

Co dělat při akutní bolesti zad?

Akutní bolest zad v oblasti sedacího nervu se nejčastěji léčí léky proti bolesti, přikládáním teplých a studených obkladů, promazáváním speciálními mastmi a také cvičením. Konkrétně vhodná fyzická aktivita je pro léčbu ústřelu velmi účinná, i když při bolesti tíhneme spíše k tomu, že si lehneme, protože chceme rychlou úlevu od bolesti. Je to však pouze dočasné řešení. Spíše se doporučuje chůze, lehké cvičení a protahování, po nichž je úleva od bolesti dlouhodobá.

Jak dlouho se léčí ischias?

Akutní ischias může za pomoci léků, obkladů a cvičení odeznít během několika hodin, dnů či týdnů. V případě chronického ischiasu, kdy bolestivé pocity přetrvávají několik dní, může léčba trvat týdny i několik měsíců. Hlavním cílem této léčby je, aby se zabránilo recidivám onemocnění. 

Chronická bolest zad v kříži vyžaduje pomoc odborníků. Nejčastěji se využívá fyzioterapie (elektroléčba, ultrazvuk, laser, diatermie, magnetoterapie), díky níž dochází k obnově cirkulace a eliminaci otoku. Zmenší se tak tlak na nervový kořen a zmírní se bolest. K úlevě od bolesti pomáhají i obstřiky lokálními anestetiky a nesteroidní antirevmatika. V některých případech dochází i k chirurgické léčbě, a to tehdy, když dojde k výhřezu jádra ploténky.

Jak odblokovat sedací nerv

Cílem cvičení je zlepšení ohebnosti a pohyblivosti dolní části zad. V ideálním případě by se mělo cvičit alespoň jednou denně a toto cvičení by se mělo podpořit ještě například chůzí, plaváním nebo jízdou na kole. Poradíme vám několik cviků, které vám uleví od bolesti:

Přitahování kolene

Lehněte si na záda na podložku a pod hlavu si dejte malý plochý polštář. Pokrčte kolena a nohy držte rovně, kyčle mějte odděleně. Zastrčte bradu a uvolněte horní část těla. Poté ohněte jedno koleno nahoru směrem k hrudníku a uchopte jej oběma rukama. Pomalu zvyšujte tlak na koleno, dokud vám to bolest umožní. Vydržte v této poloze po dobu třiceti sekund, nezapomínejte hluboce dýchat. Opakujte třikrát a vystřídejte obě nohy.

Mobilizace sedacího nervu

Opět si lehněte na záda a hlavu podepřete polštářem. Ohněte obě kolena a natáhněte nohy, kyčle držte odděleně. Uvolněte hrudník a bradu opatrně zastrčte. Ohněte jedno koleno nahoru směrem k hrudníku a oběma rukama uchopte nohu pod kolenem. Pozvolna natahujte koleno a zároveň pohybujte nohou směrem k sobě. Vydržte to po dobu třiceti sekund, hluboce dýchejte. Poté ohněte nohu v koleni a vraťte se do původního postavení. Několikrát zopakujte a střídejte při tom končetiny.

Akutní bolest beder se nejlépe léčí vhodným pohybem
Správně zvolené cvičení vám uleví od chronické bolesti bederní páteře

Celkové protažení zad

Tentokrát si lehněte na břicho a podepřete se na loktech, abyste si protáhli páteř. Ramena držte vzadu. Krk mějte natažený a vyklenujte záda stlačením o ruce. Pokud to děláte dobře, cítíte mírné napětí v břišních svalech. Nezapomeňte dýchat a v této pozici vydržte pět až deset sekund. Poté se vraťte do původního postavení. Několikrát zopakujte.

Prevence ischiasu a bolestí zad v kříži

Základem prevence je zdravý pohyb a cvičení, správné držení těla a také spánek na kvalitní matraci

Riziko zánětu sedacího nervu můžete snížit pomocí vzpřímeného postoje během stání, sezení i chůze. Nezapomínejte ani na polohu těla při spánku. Za nejvhodnější se považuje poloha na zádech, přičemž matrace by měla být přiměřeně pevná, aby vašemu tělu zajistila dostatečnou oporu. Páteř má být během spánku vždy v rovině. 

Pozor při zvedání těžkých břemen. Nikdy je nezvedejte pomocí zad! Naopak zvedání podpořte nohami a hýžděmi, proto vycházejte z podřepu a během zvedání se nevytáčejte, nepředklánějte a stále držte rovná záda. 

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

5+