Jak se zbavit únavy jednou provždy

4 min
23. dubna 2021
22+

Cítíte se unavení, sotva ráno vstanete z postele? Je na čase zbystřit. Tělo vám vysílá jasný signál, že byste něco měli dělat jinak. Vyloženě volá po odpočinku. Že spíte dost? Problém ale může tkvět jinde, než si myslíte. Najděte včas způsob, jak se zbavit únavy.

V následujícím textu se seznámíte s tím:

  • co to znamená, když jste unavení;
  • jak rozpoznat kód, který vám vaše tělo vysílá;
  • jak se zbavit únavy: co můžete udělat pro svůj spánek a jak změnit denní režim.

Co stojí za vaší únavou 

Neustálá únava je jasnou zprávou vašeho těla. Dává vám takto najevo, že ve vašem životě něco důležitého přehlížíte, něčemu nevěnujete dostatečnou pozornost nebo se naopak něčím zabýváte až moc. Únava může být také důsledkem nemoci, kterou mohly odstartovat zase právě nesprávné návyky nebo nevhodné prostředí. 

Věnujte pozornost tomu, co vám vaše tělo říká – možná se potřebujete zbavit únavy
Únavou vám tělo dává najevo, že něco není v pořádku

Proveďte průzkum

Vyslyšte toto volání a buďte ohleduplní ke svému tělu, ke svým potřebám a pocitům. Začněte třeba tím, že si uděláte průzkum vlastního žití. Zapisujte si alespoň pár dní, kdy na vás únava doléhá nejvíce. Zapište si také, co jste během těchto dní jedli, co jste dělali, čemu jste věnovali své myšlenky, kdy jste ulehli či kdy jste vstávali… Tyto informace pro vaše pátrání po příčině únavy mohou být cenným vodítkem. Ze všeho nejdřív pohlédněte kritickým okem na váš spánkový režim a vůbec na vaše podmínky ke spaní. Protože právě tam často bývá ukrytý kámen úrazu.

Kvalitní spánek je základ

Kolik hodin spíte? Každý má optimální délku spánku jinou, průměrně však vychází na přibližně 7 až 8 hodin. Důležité je přitom také to, kdy ke spánku uléháte. Nejvhodnější doba je do 22. hodiny, přičemž je potřeba dodržovat pravidelnost. A to jak v usínání, tak i ve vstávání. Děláte to?

A jak trávíte čas předtím, než jdete spát? Televize, počítač, sport do doby jedné až dvou hodin před spaním nepatří. Vhodné je relaxovat třeba u dobré knihy, hudby nebo při příjemném rozhovoru. Zkrátka navodit tělo do relaxační polohy bez zatížení moderními technologiemi. 

Jak je ve vaší ložnici?

A co vaše ložnice? Neruší vás světlo pouliční lampy nebo chrápající partner? Světlo i hluk nedovolují tělu správně se uvolnit. Zatemněte proto okna, pořiďte si špunty do uší, udělejte, co můžete proto, abyste měli na spaní skutečně klid. Nezapomeňte dobře větrat a nepřetápět. Ideální teplota na spaní je od 17 do 20 stupňů Celsia.

Během spánku je potřebné mít nižší teplotu v místnosti
Také je doporučené spát v zatemněné místnosti

Máte dobrou matraci?

Kvalita vašeho spánku se rovněž dost podstatně odvíjí od kvality vaší matrace. Matrace, která úž má svá nejlepší léta za sebou nebo nekvalitní výrobek, může nadělat víc škody než užitku. Odborníci na zdravé spaní doporučují vyměnit matraci zhruba po sedmi letech. Realita je ale taková, že většina lidí používá jednu matraci i více než 10 let. 

Vybírejte matrace s anatomickými zónami, které vaše tělo podpoří přesně tam, kde potřebuje, matrace s protialergenním potahem a středně tvrdé matrace. Vyzkoušejte například některou z nejžádanějších matrací v MPO – Memory Comfort, Fantasy či Horse Active.  Nebo vás snad trápí únava v těhotenství? Pak mrkněte na radu, jak se dobře vyspat v těhotenství.

Denní režim a jeho vliv na váš spánek

Je-li u vás všechno v souvislosti se spánkem v pořádku, netrpíte ani žádnými alergiemi či spánkovým apnoe, zaměřte se na váš denní režim. Protože právě od vašich denních aktivit se kvalita spánku může také odvíjet. 

Co vaše strava?

Víte o tom, že poslední jídlo byste měli pozřít nejpozději v 18 hodin? Když toho sníte moc večer, má vaše tělo místo odpočinku práci s jídlem. Nebo vás snad trápí únava po jídle? Možná jíte zbytečně těžká jídla. Omezte cukry a uzeniny, zaměřte se na větší podíl ovoce a zeleniny, kávu vyměňte za zelený čaj a dodržujte pitný režim. Že pijete dostatečně, poznáte podle světlé barvy moči.  Úprava jídelníčku je prospěšná také v případě, že vás trápí chronická únava. Pomoci s ní mohou i vhodné doplňky stravy posilující váš imunitní systém.

Každodenní pohyb je důležitý pro zdraví celého vašeho těla
Běh nebo cvičení na podložce jsou dvě z mnoha alternativ aktivního pohybu

Věnujte se pohybu

Máte-li sedavé zaměstnání nebo prostě trávíte většinu dne ve vnitřních prostorách, věnujte se pravidelně také aktivnímu pohybu venku na čerstvém vzduchu. Zkuste se rovněž zajímat o techniku správného dýchání.

Najděte si čas na to, co máte rádi

Nenakládejte toho na sebe zbytečně mnoho a věnujte se častěji tomu, co vás baví a co máte rádi. Vyhraďte si na to čas, i když se vám zdá, že žádný čas nemáte. Obzvlášť pokud například řešíte, jak se zbavit únavy po covidu. Právě v tomto případě je potřeba dopřát si více odpočinku. Nezapomeňte také na občasný digitální detox, to znamená, že nebudete na mobilu, počítači, tabletu ani u televize. 

SHRNUTÍ: Chcete-li se zbavit únavy, pořešte nejprve váš spánkový režim a vůbec podmínky pro spánek. Zásadní vliv ale mohou mít i špatné návyky během dne. Proto se vyplatí pátrat po příčinách vaší únavy také tam.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

22+