Jak správně sedět za volantem

3 min
27. července 2022
3+
Aby záda netrpěla a nepřemohla vás únava
Užijte si jízdu v autě bez bolesti zad

Zapnout pásy, otočit klíčkem, zařadit rychlost, sešlápnout plyn a jedeme. Ať už vyrážíte na cestu autem do práce, na služební cestu, na rodinný výlet, či na dovolenou, zařaďte před startem ještě jeden důležitý krok – zkontrolujte si správný posed během řízení. Především dlouhé cesty autem mohou při nesprávném sezení vaše záda pořádně potrápit. Pojďme se naučit, jak správně nastavit sedadlo řidiče a jak vyzrát na bolest zad z auta

Nenechte bolavá záda z auta překazit vaše cestovatelské plány

Špatná poloha řidiče za volantem je zdravotně škodlivá, a to nejen kvůli potížím s bolavými zády, ale také kvůli zvýšenému riziku nehod důsledkem ztráty kontroly nad vozidlem a následným úrazům způsobeným při bouračce. Správné nastavení sedadla a správný posed může zachránit nejen vaše záda, ale také váš život i životy spolujezdců či dalších účastníků silničního provozu. To, jakým způsobem v autě sedíte, má bezprostřední vliv na to, jaký jste řidič. Pokud tedy chcete dorazit do cíle v dobré kondici a bez nehod, věnujte dostatek času úpravě sedadla a posedu do správných poloh.

Jak správně nastavit sedadlo řidiče?

Nejprve se zaměřte na to, jak správně nastavit výšku sedadla. Je vždy lepší mít sedačku nepatrně výše než níže, abyste si zajistili dobrý rozhled zpoza palubní desky. Opěradlo sedadla si nastavte do téměř vzpřímené polohy. Žádná gaučová úprava s pololehem nebo naopak namáčknutí na přední sklo a sedadlo v poloze kolmo. Opěrka hlavy, která chrání krční páteř, musí být nastavena tak, aby její horní hrana byla pokud možno v jedné přímce s temenem hlavy. Podsedák si posuňte do takové vzdálenosti, abyste i po plném sešlápnutí spojky či brzdy u automatu měli nohu stále mírně pokrčenou v koleni. Pokud máte volant moc blízko hrudníku zasuňte si jej dál, ale ne zas moc daleko, abyste se po něm museli natahovat. Ruce musí být i při otáčením volantem stále mírně pokrčené. Jako kontrolní pomůcku můžete použít své zápěstí. Když ruce natáhnete přes volant, zápěstí by se mělo dotýkat volantu nebo být i lehce za ním.

Zaměřte se na správnou výšku a vzdálenost sedadla i držení volantu
Při jízdě držte volant oběma rukama v poloze „tři čtvrtě na tři“

Jak řídit bezpečně a bez bolesti?

Důležité je také to, jak při řízení držíte volant. Na to je přímo na volantu pomůcka v podobě ergonomického tvarování v místech, kde se má volant správně držet. V autoškole instruktoři používají označení správné polohy jako „tři čtvrtě na tři“ podle ciferníku hodin. Vždy držte volant oběma rukama a během řízení jej musíte jen jemně vést, ne se o něj opírat. S oporou těla vám pomůže sedadlo, proto je důležité mít záda opřená po celou dobu jízdy. Při řízení využijte také vyvýšenou plochu vlevo od spojky, která slouží jako opěrka nohy. Díky ní si lépe zapřete záda v sedačce a při brzdění z ní nebudete sklouzávat. Správným posedem se vyhnete nejen bolesti zad, ale předejdete také vzniku křečí v horních i dolních končetinách.

Pohodlné sezení snižuje míru únavy při řízení

Ze začátku pro vás správné sezení v autě nemusí být úplně pohodlné, protože máte příliš zažité špatné návyky, které se těžko odnaučují. Důležité je ale začít tyto návyky měnit. S některými začněte hned – třeba s držením volantu oběma rukama. Některé nastavení jako třeba polohu opěrky sedadla můžete měnit postupně. Každý den si opěrku posuňte z polohy vleže o chlup nahoru a za týden ho budete mít ve skoro správné poloze. Uvidíte, že se vám nakonec bude řídit líp. Auto budete mít plně pod kontrolou už jen díky samotnému nastavení sedadla. Od plné pozornosti vás ale nebude odvádět ani žádná bolest a nepohodlí a tělo se tak rychle neunaví.

Při dlouhých cestách se bez odpočinku neobejdete

Když se vydáte na velmi dlouho cestu, při které už se únavě nedá vyhnout, počítejte se zastávkou na spánek mimo auto. Za volantem při spánku v pololehu si tělo nikdy dostatečně neodpočine. Je lepší najít si po cestě kemp nebo motel a v něm přenocovat a před další jízdou se pořádně vyspat. Pokud přece jen nemáte možnost spánku mimo automobil, přibalte si na cestu matraci přizpůsobenou do auta (třeba skládací matraci nebo matraci do auta vyrobenou na míru) a dopřejte si co nejlepší odpočinek.

ZÁVĚREM:

Ať už vyrážíte na krátké, či dlouhé cesty, je důležité si nastavit sedadlo pro pohodlné a bezpečné řízení. Sedadlo mějte v takové poloze, abyste z něj měli dobrý výhled. Hlavová opěrka musí podpírat celou hlavu, horní i dolní končetiny musí být při řízení mírně pokrčené, volant držte oběma rukama v poloze „tři čtvrtě na tři“ a záda mějte opřená o sedadlo po celou dobu jízdy. Jen takto si zajistíte maximální pohodlí a bezpečnost. Auto budete mít plně pod kontrolou, zádržné systémy budou fungovat se stoprocentní účinností a bolavá záda z auta už budou minulostí. 

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

3+