Bolest zad kvůli nedostatku vápníku?

4 min
29. června 2021
15+

Bolesti zad nemusí nutně souviset jen s nevhodnou matrací nebo nedostatkem pohybu. Vězte, že pokud si marně lámete hlavu nad příčinou vašich potíží, může být na vině i nedostatek vápníku v těle.

Tento minerál se doporučuje například jako prevence osteoporózy. Když si tělo neudělá jeho zásobu v mládí, je v pokročilejším věku náchylné právě k oslabeným kostem. Zjistěte, jak můžete předejít odvápnění kostí, vážným problémům a jak vápník přirozeně doplňovat pomocí stravy.  

Proč je vápník pro nás tak důležitý

Vápník se v našem těle podílí na celé řadě mimořádně důležitých procesů. Hraje velkou roli v imunitním systému, především v boji proti virům. Udržuje správnou hladinu krevního tlaku a zajišťuje pevnost našich kostí. Stejně tak je důležitý v regulaci krevní srážlivosti nebo střevních buněk. 

Ať už jsme do vínku dostali jakékoliv geny, je na nás, jak o své zdraví budeme dál pečovat

Když tělu vápník chybí…

V období růstu, v těhotenství a při kojení jsou jeho nedostatkem ohroženy zejména děti a ženy. Udává se, že až 80 % dívek a žen nemá dostatečný přísun vápníku. Když je v těle vápníku málo, odráží se to na stavu kostí. Ty jsou totiž jakousi zásobárnou vápníku v těle, která slouží také pro další metabolické děje a funkce. Obzvlášť důležitá je potřeba vápníku v dětském věku, protože pokud se ho nedostává, může kvůli nesprávnému vývoji kostry způsobit poruchu růstu nebo negativně ovlivnit stav zubů.

Jako nejzávažnější projev nedostatku vápníku v těle se pak považuje osteoporóza, tedy řídnutí kostí. U žen se objevuje ve věku od padesáti let a výše, někdy už ve 35. Není sice jedinou příčinou této nemoci, ale je jednou z jejích hlavních příčin.

Jak doplnit vápník

Pokud vás dlouhodobě trápí bolesti zad, je rozhodně na místě navštívit lékaře, aby vyloučil jakékoliv další možné příčiny vašeho stavu. Můžete si také přečíst, co pro zdravá záda doporučují ortopedi. Jestliže jste ale jinak po všech stránkách v pořádku, pak je opravdu čas zamyslet se nad svou stravou a zařadit do jídelníčku vápník v potravinách. 

Brokolice a listová zelenina, potraviny, které stojí za to zařadit do jídelníčku nejen kvůli vápníku

V čem je vápník? Začněme třeba u příloh. Namísto různě upravených brambor nebo bílé rýže si dejte kvalitní obiloviny typu quinoa, amarant nebo jáhly. Přínosné pro vás budou také luštěniny, více listové zeleniny, brokolice, mrkve, květáku nebo třeba kapusty. 

Významný zdroj vápníku představují mořské ryby, obzvláště pak sardinky. Zaměřte se také na vyšší příjem semínek – dýňových, lněných, slunečnicových, mandlí nebo výhonků. Vskutku bohatý na vápník je makový olej, kterým můžete zpestřit například saláty nebo pomazánky.

Kterým potravinám se raději vyhnout?

Existují ale také potraviny, které nás o vápník obírají. Jedná se především o moučné výrobky – pečivo, těstoviny nebo knedlíky, bílou opracovanou rýži, maso a masné výrobky, sladkosti, kávu, alkohol, konzervované výrobky nebo mnohokrát ohřívaná jídla. 

Vápník obsahuje například quinoa

Mléčné výrobky nahraďte sójovými

Co se týče mléčných výrobků, jejich doporučení se různí. Například David Frej, lékař holistické a přírodní medicíny, ve své knize Zánět – skrytý zabiják uvádí, že živočišné proteiny v mléčných výrobcích uvolňují vápník z kostí a vylučují ho z ledvin. Proto mléčné výrobky doporučuje nahradit fermentovanými sójovými výrobky a tofu.

„Obsahují vysoce kvalitní bílkoviny. Mají podobnou strukturu jako estrogeny, proto někdy bývají nazývány fytoestrogeny. Zpomalují či brání uvolňování vápníku z kostí a tím jejich řídnutí (osteoporóze),“ píše Frej a dodává, že jídla bohatá na vápník spolu s dostatečnou fyzickou aktivitou napomáhají správné tvorbě a růstu kostí: „Chůze, běh nebo aerobik jsou činnosti podporující správné složení a pevnost kostí. Pravidelně cvičte alespoň 4× týdně.“ 

Vápník se nejlépe vstřebává z potravin, můžete jej ale užívat také jako doplněk stravy. V tom případě dbejte také na přísun odpovídajícího množství dalšího důležitého minerálu – hořčíku.  

Závěrem: Když do svého jídelníčku zařadíte dostatečný přísun potravin bohatých na vápník a zároveň se vymezíte vůči jeho „okrádačům“, můžete s trochou pravidelného pohybu snáz čelit či zamezit bolestem zad a případným závažnějším onemocněním. Stačí jen myslet na sebe a občas se svého těla zeptat, co mu vlastně prospívá. Tělo je totiž moudrý rádce. Když mu budete naslouchat, samo vás navede správným směrem.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

15+