Víte, jak moc je hluboký spánek důležitý pro lidský organismus a kdy k němu vlastně dochází? Rozhodně ho nepodceňujte! Má zásadní vliv na hubnutí, regeneraci a krásu organismu. Při nekvalitním spánku hrozí přibírání na váze a další zdravotní problémy!
Kvalita spánku je mnohdy důležitější než jeho kvantita
Ano, můžete naspat hodiny a hodiny, ale přesto se ráno nemusíte cítit dostatečně odpočatí. Proč tomu tak je? Kvalitu spánku totiž určuje hlavně spánková fáze, která se nazývá hluboký spánek.
V průběhu spánku se střídá hned několik spánkových cyklů, které se přibližně každých 90 minut opakují:
- Usínání: Je to taková přípravná fáze na spánek. Od bdělosti se postupně propadáte hlouběji a hlouběji do spánku. Objevují se při ní fyziologické záškuby končetin, které vás mohou probudit. Často při tom můžete mít pocit, že padáte. V této fázi totiž dochází ke smyslovým klamům.
- non-REM fáze: Při ní už spíte a dochází k regeneraci organismu, snižuje se metabolismus i mozková činnost. A tady právě dochází k hlubokému spánku. Ten se vyznačuje tím, že mozek vytváří vlny delta, srdeční tep je na nejnižší úrovni a dýchání je zpomalené.
- REM fáze: Při ní se zdá většina snů a když se v této fázi probudíte, většinou si je pamatujete.
- Probouzení
Proč je hluboký spánek tak významný? Hubnete, regenerujete a posilujete imunitu!
Při hlubokém spánku dochází k maximálnímu uvolnění, díky čemuž je velmi těžké spícího vzbudit. Probíhá při něm energetická obnova organismu a regenerují se buňky. Hluboký spánek navíc podporuje růst a opravy tkání a kostí, uvolňují se důležité hormony, zvyšuje se prokrvení svalů a také posiluje celkový imunitní systém našeho těla. Stručně řečeno, je to základní kámen naší fyzické i duševní pohody a rovnováhy.
Jak zlepšit hluboký spánek a předejít zdravotním problémům
Způsobů, jak zlepšit kvalitu svého spánku a jak prodloužit a podpořit hluboký spánek je spousta. Základem je, abyste spánku věnovali dostatečnou pozornost. Není to jen o tom, že se potřebujete vyspat, protože jste unavení.
Jde o to, kdy a jak spíte.
Kdy hluboce spíte?
Nejlepší je pravidelnost. Měli byste chodit spát a ráno vstávat alespoň přibližně ve stejnou dobu. A pokud možno nedělat velké rozdíly mezi všedními dny a víkendem. Faktem je, že co se týče hlubokého spánku, tak nejdelší bývá právě v první polovině noci. A při každém dalším spánkovém rytmu se postupně zkracuje. Takže rozhodně není dobré chodit spát příliš pozdě. Je totiž možné, že se ochudíte o podstatnou část právě fáze hlubokého spánku.
Před ulehnutím ke spánku byste také neměli užívat kofein nebo alkohol, jíst příliš těžká či tučná jídla. Také byste se měli vyhýbat stresujícím činnostem a činnostem náročným na fungování mozku. Při hlubokém soustředění mozek vydává vlny alfa, které narušují usínání a brání v hlubokém spánku.
Jak prodloužit hluboký spánek?
V zatemněné a dobře vyvětrané místnosti. Na kvalitní matraci a v co největším tichu. Pokud vás ruší venkovní zvuky, může vám v usínání pomoci speciální hudba pro hluboký spánek. Stačí jen zapátrat na internetu, zdrojů je spousta. V lepším usínání pomáhají také bylinky: meduňka, kozlík lékařský, mateřídouška, třezalka a chmel. To jsou jen ty nejznámější. Před spánkem je také dobrá lehká fyzická aktivita či meditace, která uvolní vaše tělo i mysl.
A jak je to tedy s tím přibíráním a hubnutím během spánku?
Je to jednoduché. Pokud se dostatečně a kvalitně nevyspíte, cítíte se přes den velmi unavení a bez energie. Jak nejlépe tuto chybějící energii doplnit? No přece jídlem! Při únavě se také vyhýbáte pohybu, protože na něj nemáte dostatek energie. A je z toho začarovaný kruh, který se zpočátku nenápadně, ale postupem času stále výrazněji, podepisuje na vaší váze.
Kolik hlubokého spánku je potřeba?
Podle různých vědeckých studií je to samozřejmě do určité míry individuální, ale většinou se shodují v tom, že dospělí jedinci potřebují necelé dvě hodiny hlubokého spánku za noc. To je přibližně 20 % z našeho celkového spánku. Tato doba se pak s vyšším věkem zkracuje.
Hluboký spánek je klíčový hlavně pro děti – kvůli mozku
U dětí ve vývinu je při spánkové deprivaci velká hrozba narušení jejich správného fyzického i psychického vývoje. Nedostatečně dlouhé fáze hlubokého spánku mohou způsobit poruchy růstu nebo také ohrozit správný vývoj mozku. Navíc pokud se děti odmalička naučí správné spánkové hygieně, neměli by s tím mít problém ani v dospělosti.
ZÁVĚREM: Dostatečně dlouhý hluboký spánek je základem zdravého spánku, který našemu tělu dodá dostatek energie pro fungování během dne. Nadto díky němu probíhá celková regenerace organismu a posiluje se imunitní systém. Jak na hluboký spánek, abyste ho měli dostatek? Základem je spánková hygiena, pravidelnost, vyvětraná a tmavá místnost a vyhýbání se náročným činnostem před spaním. Pomoci mohou také bylinky, speciální hudba na usínání a meditace.
Mohlo by vás zajímat
Krásně ustlaná postel? Líheň roztočů! Jde to dohromady?
Trápí vaše děti nespavost? Mají problém večer usnout a ráno je nemůžete dostat ...
Představte si nespoutaného hřebce ...
Chrápání. Problém, nad kterým se nevyplácí mávnout rukou.
Ačkoli lidé stráví spánkem třetinu života, dodnes není důkladně prozkoumané, co ...
Kdy jste u vás doma naposledy ...