Jakou barvu do ložnice? Takovou, která vám pomůže klidně spát

5 min
27. ledna 2022
8+
Vhodná kombinace barev dá ložnici úplně jiný rozměr
Volte barvy do ložnice, které vám pomohou lépe spát

Za život slyšíme nesčetněkrát, že nic není černobílé. A opravdu není. Náš svět je plný barev, které prokazatelně ovlivňují i naše duševní rozpoložení. To ovlivňuje ale i klidný, zdravý spánek. Zkrátka je to vše propojené – rychle se zorientujeme v tom, jakou barvu do ložnice dát.

Barevný stereotyp v ložnici

Asi nejrozšířenější barvou spojenou s ložnicí je modrá. Ve většině ložnic se vyskytne alespoň nějaký modrý detail, když už nejde o dominantní prvek. Proč modrá? Protože se považuje za barvu klidu. A v ložnici je požadavek na klid na prvním místě. Už z lidské povahy není možné, aby si všichni uniformně zvolili modrou. Individualismus v barvách ložnice není na škodu. Barvy ale ovlivňují i naše rozpoložení, není dobré je podceňovat. Stručný přehled vám ukáže, jaká barva do ložnice podpoří přesně ty emoce, které chcete.

Modrá barva kraluje ložnicím. Důvodem modré ložnice je její zklidňující účinek

Raději tlumené barvy v ložnici než křiklavé

Odborníci doporučují do ložnice většinou světlé a tlumené barvy. Tmavá ložnice s použitím černé a šedé barvy působí stylově. Něžnější, popřípadě pastelové barvy, jsou pro klid a vyrovnanou psychiku ovšem vhodnější. Ale zas to nepřehnat. Taková bílá ložnice možná na první dojem ztělesňuje čistotu a nevinnost. Druhou stranou mince je ale její sterilita, když není doplněna osvěžujícími prvky v jiné barvě. Bílé stěny, bílý nábytek, bílé povlečení, … a spíte „v nemocnici“. Navíc s údržbou si naložíte v případě bílé barvy největší ranec práce. Samozřejmě váš vkus a obliba určitých barev vždycky bude hrát hlavní roli. Kdo nemá vyhraněné barevné preference, tomu základní rozdělení vlivu barev může pomoct.

Světlé a tlumené tóny barev do ložnice jsou dle odborníků na spánek nejlepší
Tmavé barvy v ložnici působí elegantně, ale příliš tmavá ložnice je ponurá

Prosvětlený vs. tmavý prostor v ložnici: Jaký typ vám spíše evokuje mírumilovný spánek a příjemné probuzení? 

Jak nás může ovlivnit barevná ložnice

VHODNÉ BARVY DO LOŽNICE
ModráPrvní volba pro barvu ložnice: uklidňující, evokující nebe bez mráčku a moře bez vlnky. Podle odborníků připravuje modrá barva naše tělo nejlépe na spánek.
ŽlutáSpíš než spánek vám dělá problém vstávání? S tím by mohla pomoct barva slunce – žlutá. Odstíny žluté stimulují nervový systém a navozují pohodu a veselou náladu.
OranžováZajímavou volbou barvy do ložnice je teplá oranžová. Podporuje trávení, relaxaci a uvolňuje svaly.
ZelenáZelená je pozitivní a vyvolává v lidech optimismus. Je s podivem, že zelená jen tak někomu nevytane na mysli při volbě ložnicové barvy. Přitom je právě do této místnosti jedna z nejvhodnějších.
KaramelováNe každý chce v ložnici jen spát. Pokud chcete podpořit milenecký žár, zaměřte se na světle hnědou / karamelovou barvu.
BíláBílá barva má údajně tendenci svádět k tomu, abychom si práci brali do postele. Raději s ní ložnici nepřehlťte – pokud máte bílé stěny, vybavení a doplňky vyřešte jinou barvou. K bílé se ostatně hodí vše.
MÉNĚ VHODNÉ BARVY DO LOŽNICE
ŠedáŠedá barva může být v ložnici velmi elegantní. Aby ale nepůsobila depresivně, měla by se vždy kombinovat s bílou či smetanovou barvou. Můžete vidět i na obrázku výše, že světlejší povlečení „rozbije“ hrozící ponurost šedých stěn.
ČervenáČervená se sice považuje za barvu lásky, ale také jde o dost „agresivní barvu“. V ložnici je lepší se jí vyhnout, případně ji dávkovat poskrovnu. Třeba si pořídit červenou lampičku, jestli jde o vaši zamilovanou barvu.
FialováKrásná a oblíbená barva, které se přisuzují až mystické účinky. V ložnici s ní ale buďte opatrní. Je velmi živá a motivační, dle některých studií spí lidé ve fialové ložnici o 1–2 hodiny méně.

Závěrem: Barva ložnice pro psychickou pohodu, matrace pro oporu těla

Nejjednodušší je dodat barevnost ložnici pomocí doplňků: povlečením, prostěradly, případně dekorativními polštářky. Můžete si tak střídat barvy podle nálady, ročního období nebo dle změny vkusu, která se čas od času dostaví.

Barevně vyladěná ložnice ve spojení s kvalitní matrací bude zdrojem dokonalého spánku. Kdyby vám k psychické pohodě chyběla správná opora páteře, bio matrace značně podpoří zdravý spánek. Můžete zkusit třeba tyto matrace bez chemie: ručně šitá matrace PENELOPE nebo luxusní ručně šitá matrace MYSTICA. Hlavně ať jsou vaše sny barevné!

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

8+