K čemu jsou dobré koňské žíně. Skutečně koně netrpí?

4 min
22. prosince 2021
6+

Představte si nespoutaného hřebce cválajícího volnou přírodou. Při každém jeho pohybu cítíte neuvěřitelnou sílu, okouzlí vás souhra svalů, ale zároveň lehkost, s jakou se pohybuje. Najednou před sebou vidíte obrovské množství energie, která se dává do pohybu s volností a elegancí koním vlastní. Koňské žíně z ohonu a hřívy, které v průběhu života koně ztrácejí podobně jako lidé vlasy, mají v sobě kus této síly a lehkosti také. Ne nadarmo jsou proto používány jako výplň matrací. Vynikají obdivuhodnými vlastnostmi, které dokážou lidem poskytnout jedinečný odpočinek.

Pravidelná péče o zvíře, nikoliv utrpení

Možná si na začátku potřebujete vyvrátit pochybnosti o humánnosti získávání koňských žíní. Jak již bylo řečeno, koňské žíně vyžadují pravidelnou péči podobně jako vlasy lidské. To znamená, že se češou a zkracují, čímž vzniká materiál, který by neznalí nejspíš vyhodili do koše. Je tedy nasnadě, že koně při této péči netrpí.

Sbohem propoceným pyžamům!

A co tedy taková matrace s koňskými žíněmi dovede? Především skvěle odvádí pot. Lidé, kteří se po nočním odpočinku pravidelně budí s propoceným pyžamem, mají na ložní materiál specifické nároky. Syntetické komponenty jsou v tomto případě pasé, nenabídnou kýžené pohodlí ani odpočinek. 

S koňskými žíněmi se můžete třeba potit jako kůň, vaše matrace však zůstane suchá. Její předností je totiž schopnost pohltit vlhkost, která odpovídá až 25% hmotnosti použitých žíní, a následně ji rychle odpařit.

Kromě přebytečné vlhkosti, odvádějí koňské žíně také nadměrné teplo. Přírodní materiály tak vytvářejí potřebné podmínky pro snadnější a rychlejší usínání, a tedy i kvalitnější spánek.

Matrace z koňských žíní se vyrábějí už stovky let
Už naši dávní předci znali matrace z koňských žíní

Bezproblémový materiál i pro alergiky

„Čistý vzduch“ nabídnou tyto matrace i všem alergikům. Organický původ koňských žíní totiž zamezuje množení nejrůznějších bakterií, plísní či roztočů

A pokud vaše tělo navíc citlivě reaguje na jakékoliv chemické přísady, pak existuje i zcela přírodní matrace z koňských žíní, jejíž jednotlivé části spojuje švýcarské ekologické lepidlo. Toto pojivo na vodní bázi neobsahuje žádná rozpouštědla.

Zkrátka matrace, co vydrží jako kůň

Každá koňská žíně uvnitř matrace vypadá pod drobnohledem jako maličká pružinka. Prameny se do této podoby stočí už při zpracování ve vysokých teplotách. Díky tomu i matrace jako celek vyniká výbornou pružností. Když se k tomu přidá lehkost, vzdušnost a odolnost vůči alergenům, je to ta nejlepší kombinace pro skutečně kvalitní matraci. Díky těmto vlastnostem vydrží matrace s koňskými žíněmi mnohem déle než jakákoliv jiná. 

ZÁVĚREM: Přínos koňských žíní pro zdravý spánek znali už naši dědové, jejich dědové a pradědové… Stručně koňské žíně se v matracích používají už stovky let. Dříve si je však mohly dovolit jen nejbohatší vrstvy společnosti, dnes jsou mnohem dostupnější pro daleko více lidí. I tak jsou jedním z nejdražších materiálů na matrace – bezkonkurenční výdrž a kvalita však vysokou cenu převáží.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

6+