Kokos: borec nahrazující mléčnou i matracovou pěnu

6 min
27. února 2021
25+
Kokos nejen v kávě, ale i v posteli

Využití exotických kokosových ořechů, zrajících na palmách až 12 měsíců, je opravdu všestranné. Jejich živinami nabitý vnitřek se konzumuje v sušeném stavu, jako mléko, smetana či olej. Bohaté uplatnění má kokos i v kosmetice. Kokosové skořápky zase poskytují odolná vlákna, surovinu pro textilní a čalounický průmysl, výrobu kartáčů, rohoží nebo lodních lan.

Jak vyrobit skvostnou mléčnou pěnu z kokosu

Pěna z kokosu, vhodná třeba do kávy, je veganská, výživná a lehce stravitelná. Jak se k ní dopracovat? Předně v obchodní síti zapátrejte po jakostním kokosovém mléku. Ideálně by mělo obsahovat jen kokosovou dužninu a vodu, žádná éčka. Produkt nechte přes noc pořádně vychladit v ledničce a pak jeho horní tužší část prostě vyšlehejte jako tradiční šlehačku z kravského mléka. Vodu, která se v dolní části obalu sama oddělí, určitě spotřebujte také, třeba v kaši. 

Espressu s mléčnou pěnou z kokosu  na kokosové matraci se po probuzení jen tak nic nevyrovná.
Kokos v kávě, čaji i v matraci

Nezávislé testy i recenze spotřebitelů se nejvíce přiklánějí k německému kokosovému mléku AROY-D v tetrapakové krabičce. Místo kokosového mléka můžete zakoupit a vyzkoušet i kokosovou smetanu s vyšším obsahem tuku. V každém případě získáte nadýchaný mléčný kopeček, který je přirozeně bez laktózy, tudíž vhodný i pro alergiky. Vaše espresso ozdobené mléčnou pěnou z kokosu bude nedostižné!

Dopřejte si kokos také v matracích pro celou rodinu

Energie z přírody vás ale může nabíjet i z vnějšku, a to celé noci, prostřednictvím matrací. Nespočet výhod všem generacím přinášejí matrace s kokosem. Chválí si je děti, junioři, senioři, lidé, kteří se hodně potí i ležáci. Kokosová deska, která kompletně, jednou či dvěma vrstvami nahrazuje matracovou pěnu, je totiž lehká, vzdušná, pružná, odolná vůči vlhkosti a deformacím. Zajišťuje cirkulaci vzduchu uvnitř matrace a tím výrazně zlepšuje její hygienické vlastnosti.

„Kokosové vlákno v našich matracích pochází z kůry nedozrálých plodů kokosové palmy, většinou ze Srí Lanky a Indie,“ doplňuje český výrobce Milan Obid. „Ačkoli jsou kokosová vlákna dutá a obsahují až ze dvou třetin vzduch, vykazují vysokou pevnost. Výborně izolují, odolávají houbám, bakteriím, vlhkosti, hnilobě a dalším nepříznivým vlivům. Během spánku přirozeně odvádějí pot, takže se v matraci neusazují plísně ani roztoči.“ 

Průřez matracemi s kokosem pro každou generaci

Milan Obid osobně vybral několik modelů matrací, jimiž byste měli pokrýt potřeby celé rodiny. Protože je přímo výrobcem, zajistí vám i matrace na míru či v atypických rozměrech. Inspirujte se: 

  • Dětská matrace Kokosík – zdravotně nezávadná matrace i pro miminko. Je zhotovená výhradně z přírodních kokosových vláken ošetřených přírodním latexovým mlékem. Má výšku 7 cm a optimální tuhost pro zdravý spánek malých dětí. 
  • Pružinová matrace s kokosem Monarcha – extra pohodlný model s výškou 21 cm. Tvoří ho systém pružin Bonell, studená pěna a deska z kokosových vláken. Levnější variací kokosové pružinové matrace je Natura.
  • Taštičková matrace s kokosem Ergonomy Plus – komfortní ortopedický model s nosností 150 kg. Jádrem jsou stovky taštičkových pružin, jejichž funkci podporují dvě kokosové a dvě tuhé matracové desky.
  • Meteora – luxusní pěnová matrace s kokosem v akci 1+1 zdarma (takzvaná partnerská). Vyniká příčnými masážními vlnami na lehacích plochách. Její důmyslný tvar v kombinaci s přírodními kokosovými vlákny umožňuje neustálý průchod vzduchu.

SHRNUTÍ: Kokos je učiněný zázrak: z jeho mléka či smetany vmžiku vykouzlíte třeba svůdnou pěnu do kávy. A vlákna z kokosových skořápek vám zase dodají energii během spánku. Matrace s kokosem mají vynikající hygienické vlastnosti a slouží uživatelům bez rozdílu věku. Jsou ohebné, a přesto dostatečně tuhé pro perfektní podepření zad dětí i dospělých. Nedaří se v nich škůdcům, mají dlouhou trvanlivost a až jednoho dne doslouží, snadno se v přírodě rozloží. Podpořte místní ekonomiku a vsaďte při výběru na MPO matrace s kokosem.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

25+