Kraniosakrální terapie – jemně proti bolesti zad

5 min
28. července 2021
14+

Léky na bolest zad nezabírají? Nebo snad nechcete zatěžovat vaše játra? Řešením může být kraniosakrální terapie a její účinky. Jemnými doteky vás tzv. kranio může zbavit bolesti třeba i natrvalo. 

Prášky na bolest zad poskytnou vytouženou úlevu, pokud chceme řešit akutní potíže. Když se ale vlečou delší dobu, jsou léky jen rychlým potřením problému, který ovšem většinou nikam nemizí. Dnes naštěstí můžeme volit mezi mnoha druhy alternativních způsobů odstraňování bolesti zad, z nichž jedním je i kraniosakrální osteopatie. Jedná se o terapii, která řeší bolest velice jemným způsobem a skutečně od základu. Působí navíc nejen na fyzický, ale i na psychický stav člověka. 

Léky na bolest zad lze vyměnit za šetrnou metodu zvanou kraniosakrální terapie

Odkud se vzala

Kraniosakrální terapii ve své praxi prosazoval významný americký osteopat William Garner Sutherland (1873–1954). Jako první popsal rytmický pohyb kostí a lebky (krania). Zjistil, že mozkomíšní mok proudí v těle v určitém rytmu, který se přenáší do všech ostatních částí těla, a že se tyto mikropohyby dají napodobit rukama. 

Účinky kraniosakrální terapie jsou blahodárné pro celé tělo i psychiku – obnovte svou vitalitu

Když je v těle problém

Existuje-li v těle nějaká blokáda, pak je narušený i tento rytmus. Kraniosakrální terapeut se na blokády uložené ve svalech, vazivu, kloubech a kostech zaměřuje a rozpouští je. Dochází k uvolňování napětí, ale také k rozplynutí negativních vzpomínek uložených v těle. Protože stav rytmu ovlivňuje nejen pohybové funkce, ale také myšlení a emoce. Tělu se navrací ztracená rovnováha.

Jak kraniosakrální terapie probíhá 

Kraniosakrální terapii předchází rozhovor s terapeutem o potížích pacienta. Následně si oblečený lehne pohodlně na záda a osteopat vyhmatává na těla místa, o nichž tuší, že by mohly představovat problém. Přikládá na ně ruce, pohmatem zjišťuje, zda je kranio rytmus v harmonii, a pokud není, jemným tlakem (o váze desetikoruny) uvolňuje napětí. 

Terapeut se při své práci soustředí na oblast mezi hlavou a křížovou kostí. Vyhmatává přitom pohyb mozkomíšního moku, jehož tlak se přenáší na okolní kosti a tkáně. Terapie navozuje stav hluboké relaxace, uvolňuje dýchání, pacient se zbavuje tíhy a dokáže navázat ztracenou komunikaci s vlastním tělem, čímž dochází k samoléčení. 

Proč místo léků zkusit kranio

Kranio není jen pomocníkem při úlevě od bolesti zad, má řadu dalších pozitivních účinků na lidské zdraví. Posiluje imunitu, pomáhá při stresu, autismu, dyslexii, bolestech žaludku a břicha. Vyhledávaná je také při problémech se zrakem a sluchem, zánětech, nespavosti, depresích, hyperaktivitě či třeba chronické únavě. Pozitivní výsledky shledává i u hybných poruch u miminek, zlepšení se tady často projevuje už po první terapii.

Pro lepší vitalitu seniorů

Podle osteopata Johna E. Upledgera, který v roce 1985 založil The Upledger Institut, aby kraniosakrální terapii vyučoval po celém světě, má tato metoda velice příznivý vliv i na vitalitu seniorů. „Ošetřoval jsem pravidelně lidi, kterým bylo více než osmdesát. Tito lidé se stávali živějšími, pohyblivějšími a plnými energie, intelekt a paměť se zlepšovala,“ píše ve své knize Ty a tvůj skrytý lékař: kraniosakrální terapie: somatoemocionální uvolnění

Vyzkoušet může každý

Jak je z výše uvedeného patrné, kraniosakrální terapii mohou vyzkoušet všichni, od miminek po seniory. Jedinou kontraindikací jsou závažné akutní stavy. 

Závěrem: Jestliže trpíte bolestmi zad či vás snad trápí jiné potíže, vyplatí se o kraniosakrální terapii uvažovat. Je totiž jedinečnou a velmi šetrnou metodou, jak si ulevit na těle i na srdci a nastartovat vlastní samouzdravovací procesy.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

14+