LED terapie červeným světlem proti bolesti + další výhody

7 min
13. května 2024
1+

LED terapie červeným světlem není žádná novinka, využívají ji hlavně ženy kvůli jejím blahodárným účinkům na pleť. Stále častěji ji ale zapojují do svého pravidelného režimu i aktivní sportovci, protože pomáhá v regeneraci a ulevuje od bolestí spojených s pohybovým aparátem. Najdete pro ni využití i vy?

Co léčí červené světlo?

Proč potřebujeme světlo?

V moderní společnosti lidé tráví na denním světle jen velmi málo času. Až 90 % času pobýváme ve vnitřních prostorách pod umělým osvětlením, a navíc jsme často několik hodin denně vystavováni modrému světlu z obrazovek. Nedostatek přirozeného denního světla se projeví i na našem zdraví, důsledkem je narušení spánku a cirkadiánního rytmu našeho těla.

Ale jak z toho ven? V práci trávíme 8 až 10 hodin denně a obzvláště v podzimních a zimních měsících se už nedá pobyt na denním světle dohnat. Jedním z vysoce účinných řešení této tristní situace může být právě terapie červeným světlem.

LED světelná terapie

Vysoce intenzivní světelné diody (LED) se specifickými vlnovými délkami mohou mít biostimulační účinek na lidskou tkáň. Díky tomuto zjištění se začaly využívat pro pravidelné terapie. Terapie červeným světlem je terapeutická technika, při níž se do kůže a buněk člověka dostává červené a blízké infračervené světlo (NIR). Tyto specifické vlnové délky světla mají schopnost vytvářet lepší oxidační prostředí v buňkách. Díky tomu se aktivují nitrobuněčné signální dráhy, zvyšuje se syntéza bílkovin, aktivují se enzymy a zlepšuje se buněčný cyklus.

Jak to funguje?

Světelné diody LED produkují světlo o vlnových délkách, díky kterým proniká hluboko do kůže a podporuje buněčný růst. Vytváří totiž teplo pod povrchem pokožky a stimuluje mitochondrie buněk. Mitochondrie jsou pro buňky něco jako energetické elektrárny. Produkují molekulu ATP, což je palivo dodávající energii pro životně důležité funkce organismu. Mitochondrie jsou přítomny ve všech buňkách kromě červených krvinek, nejvíce v srdci a mozku. Svou činností zvyšují aktivitu buněk, které se rychleji reprodukují. Nové buňky pak vytlačují staré a poškozené buňky, jejichž vinou dochází ke stárnutí pleti. Díky tomu pak pleť už po několika LED světelných terapiích vypadá mladě a svěže.

Co je červené světlo?

  • Červené světlo RED o vlnových délkách 620-760 nm (nanometrů) dokáže proniknout až 2,5 cm do kožní tkáně. Využívá se pro zmírnění důsledků stárnutí, zejména pro podporu pružnosti pokožky a vyhlazení vrásek. Je také účinné pro hojení jizev a zjemnění strií či celulitidy. 
  • Blízké infračervené světlo NIR o vlnové délce 760-1400 nm je pro lidské oko nezachytitelné a dokáže působit hlouběji do těla, až do svalů, kostí, orgánů i mozku. Urychluje regeneraci svalů a šlach. Navíc podporuje činnost mitochondrií, což jsou energetické zdroje buněk. Vyrábí energii potřebnou k napájení buněk. S větší energií narůstá i schopnost regenerace.

Podle řady studií docházelo u lidí po cca 30 léčebných terapiích k výraznému zlepšení stavu pleti a také ke zvýšení produkce vlastního kolagenu. Ten je pro tělo daleko prospěšnější než cizí kolagen. Není to ale jediný pozitivní vliv na lidské tělo. Působením červeného světla může také dojít ke zvýšení krevního oběhu, čímž se na povrch pokožky dostane více kyslíku a živin. 

Co všechno léčí červené a infračervené světlo?

  • Stárnutí pleti

Červené světlo má prokazatelný vliv na zvýšení hladiny vlastního kolagenu, což je dobrá zpráva pro všechny, kteří se snaží dodávat tělu kolagen prostřednictvím různých doplňků. Tato metoda je mnohem zdravější a účinnější vzhledem k tomu, že se jedná o vlastní kolagen. 

  • Léčba akné
Červené světlo jako léčba akné

Červené světlo má pozitivní účinky na četné kožní problémy, včetně akné. Mladá děvčata často začínají předčasně brát hormonální antikoncepci, aby jim pomohla zlepšit stav jejich pleti. Tohle je mnohem šetrnější metoda, navíc akné dokáže potrápit v každém věku. Červené světlo má schopnost pronikat hluboko do pokožky a ovlivňovat tak produkci kožního mazu. Díky tomu se snižuje zánětlivost pokožky.

  • Zlepšuje hojení a zacelení ran

Červené světlo proniká hluboko až do svalů a šlach, aktivuje buňky, a zvýšený průtok krve následně podporuje regeneraci buněk. Díky lepšímu průtoku krve dostávají tkáně více kyslíku a dalších živin, které jsou důležité pro hojení. Zároveň se tělo snadněji zbavuje vedlejších toxických produktů. V buňkách dochází ke snížení zánětu, zvyšuje se počet fibroblastů v kůži a lépe se hojí rány. Stimulace fibroblastů v kombinaci se zvýšenou cirkulací krve a plazmy má i viditelný efekt na vzhled jizev. 

  • Pomáhá na bolest pohybového aparátu

Kolagen není důležitý jen pro hladší a mlaději vypadající pokožku, ale pomáhá i podporovat zdraví kloubů. Díky zvýšení produkce kolagenu je terapie červeným světlem vhodná i pro osoby trpící artritidou. Ulevuje od četných bolestivých problémů spojených s pohybovým aparátem. 

  • Podpora růstu vlasů

Zvyšuje kvalitu a množství vlasů. Viditelně pomáhá i lidem trpícím androgenní alopecií, při níž na určitých místech hlavy dochází k extrémnímu vypadávání vlasů. 

  • Pomáhá zvyšovat libido

Pomocí červeného světla dochází ke stimulaci Leydigových buněk ve varlatech, díky čemuž produkují více testosteronu. Terapie červeným světlem se tedy často doporučuje pro léčbu sexuálních dysfunkcí u mužů. 

  • Lepší spánek a regenerace

Terapie červeným světlem má prokazatelný vliv na zlepšení spánku a tím i lepší regeneraci celého organismu. 

Červené světlo léčí
Zdravé oči pomocí LED světelné terapie
  • Posílení očí

Zatímco modré světlo z obrazovek a zářivek má na náš zrak negativní dopady a urychluje stárnutí fotoreceptorů, červené světlo chrání a léčí oči před poškozením a zátěží. Četné klinické studie prokázaly léčivé účinky červeného světla na lidský zrak, zmírnění zánětů a ochranu před ztrátou zraku. Nejvýrazněji se terapie červeným světlem projevila u lidí s glaukomem a věkem podmíněnou makulární degenerací.

  • Léčí psychiku

Červené světlo účinně ovlivňuje regulaci a snižování stresu a zlepšení kvality spánku. Snižuje zánětlivosti mozku, zmírňuje příznaky deprese, sezónní afektivní poruchy i úzkostí. V této kombinaci společně s lepším spánkem má tedy velmi pozitivní vliv na duševní zdraví člověka. Když například nevíte, co s podzimní depresí, léčba světlem je jednou z osvědčených pomůcek.

Jak často používat červené světlo?

Terapii červeným světlem můžete používat i vícekrát za den. Pokud necháváte světlo působit na jednu tělesnou partii, celkový čas by měl být maximálně 30 minut za den, a to nejlépe rozdělen na dvě až tři světelné terapie. V poslední době se ale rozmáhá názor, že všeho moc škodí a že je nejlepších účinků dosáhnete při každodenním používání jen jednou, v maximální délce 10 minut. Každopádně byste měli opravdu začít pomaleji, tedy s terapií v rozmezí 5 až 10 minut a postupně případně navyšovat. 

Kdy používat léčivé červené světlo?

Účinky červeného světla můžete na sebe nechat působit kdykoliv během dne, oblíbené jsou zejména časné ranní hodiny. U večerní terapie červeným světlem by červené světlo nemělo svítit na oči cca 2 až 3 hodiny před spánkem, nebo využijte pouze neviditelné NIR spektrum. Sportovci červené světlo často využívají před nebo po sportovním výkonu pro jeho schopnost zvyšovat sportovní výkon i zvyšovat celkovou regeneraci. 

Co je to Fotonová terapie?

Fotonová terapie je zaměřená na ošetření a také zkrášlení pleti. K tomu využívá přirozených světelných vln specifických délek, kterými prostřednictvím LED diod působí na pokožku. Podle studií světlo vstupuje do těla jako proud fotonů (energie) a vstřebává se fotoreceptory uvnitř buněk, čímž dochází k biostimulaci.

Fotonová terapie se používá pro ošetření poškození měkkých tkání a odstranění kožních problémů, jako jsou lišeje, opary, vředy, akné i popáleniny. Díky různě nastavené vlnové délce je účinná i na obnovu a hojení přirozených buněk, takže se využívá pro boj se stárnutím pleti. 

Využívá těchto typů záření: 

Červené světlo (vlnová délka 625 nm)

  • Podporuje přirozenou tvorbu kolagenu. 
  • Zlepšuje cirkulaci krve, elasticitu pokožky a její stav.
  • Zvyšuje účinnost vstřebávání kosmetických přípravků.
  • Brání v tvorbě pigmentu.

Modré světlo (vlnová délka 465 nm)

  • Působí antibakteriálně, aktivuje porphyriny, které způsobí chemickou reakci ničící škodlivé bakterie.
  • Efektivní prevence a léčba akné.
  • Zlepšuje stav jizev.

Zelené světlo (vlnová délka 525 nm)

  • Redukuje epidermální pigmentové („stařecké“) skvrny.
  • Redukuje drobné vrásky a vyživuje pokožku.
  • Podporuje růst vlasů. 

Žluté světlo (vlnová délka 590 nm)

  • Zlepšuje buněčný metabolismus.
  • Podporuje lymfatickou činnost, díky čemuž se zlepšují detoxikační vlastnosti organismu.
  • Snižuje začervenání pokožky.

Jakou formu LED zařízení zvolit

Pro kosmetické účely se nejčastěji volí LED maska. Pokud chcete řešit potíže s bolestí či podpořit regeneraci, zvolte LED lampu pro menší plochy nebo LED panely pro větší plochu těla. Například při bolestech zad pro vás bude LED panel nejužitečnější. A nesmíme zapomenout ani na infračervenou saunu, kterou si můžete pořídit domů nebo navštěvovat veřejnou. 

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

1+