Řešíte potíže se zády či prevenci? Jak pomůže materiál matrace

6 min
27. prosince 2023
2+
Z jakého materiálu je nejlepší matrace?

Materiál matrace hraje velkou roli při posuzování a výběru. Některé materiály jsou vhodné do vlhkého prostředí, jiné se doporučují alergikům, některé mají dlouhou životnost, jiné poskytují úlevu bolavým zádům a kloubům. Který materiál matrace je ten nejlepší právě pro vás?

Z jakého materiálu matraci?

Jaké jsou přednosti jednotlivých materiálů, ze kterých se nejčastěji vyrábějí matrace? Ujasněte si, co od matrace očekáváte, co by vám měla poskytovat, a podle toho si vyberte ideální materiál, nebo jejich kombinaci.

Výběr matrace podle materiálu

PUR pěna

Nejpoužívanější materiál matrace pro svou optimální tuhost a schopnost se přizpůsobit lidskému tělu. Další předností matrací z PUR pěny je jejich cenová dostupnost. Vyšší hustota pěny zaručí její odolnost, kdy ani při častém používání nehrozí její úplné proležení. Tyto matrace ale nejsou moc vhodné, pokud v bytě bojujete s vlhkostí. Nejsou tak prodyšné jako matrace z jiných materiálů.

HR pěna

Říká se jí také studená pěna, protože se vyrábí za studena. Je to modernější, odolnější a kvalitnější verze klasické PUR pěny. Vyniká skvělou absorpcí lidského tepla, pružností a prodyšností. Ta je zaručena její otevřenou buněčnou strukturou, takže je možné ji uložit i na pevnou desku. Její název high resiliency značí její vysokou odolnost a tuhost. 

Latex

Latex se získává z kaučovníku a pro své přednosti je stále využívanější právě ve výrobě matrací. Latexová matrace se skvěle přizpůsobí křivkám lidského těla a páteř má tak optimální oporu. Ve srovnání s ostatními materiály patří latexová matrace mezi ty měkčí. Její oblíbenost je daná i vysokou odolnosti vůči roztočům a bakteriím, takže je vhodná pro alergiky. Na trhu najdete latex jak přírodní, tak syntetický.

Pružiny a taštičky

Bonellové pružiny nebo jejich modernější verze v podobě taštičkových pružin vynikají svou prodyšností, která je nejlepší ze všech materiálů matrací. Taštičkové matrace jsou komfortnější, protože je tvoří stovky drobných pružin jednotlivě zašitých do taštiček. Velmi příznivá je taky jejich cena. Protože umožňují skvělou cirkulaci vzduchu, hodí se i do vlhkého prostředí a mohou být umístěny na pevnou desku.

Paměťová pěna

Viscoelastická pěna, které se také říká líná pěna, mění svou tuhost při kontaktu s lidským tělem a jeho tlakem. Na základě zvýšené teploty způsobené lidským tělem měkne a přizpůsobí se jeho váze. Navíc ho odepře do anatomicky správné polohy. Díky efektu pomalého vracení (proto líná pěna) se omezuje protitlak na exponovaných místech a ani při dlouhodobém ležení nedochází ke vzniku proleženin. Tělo se při spánku lépe prokrvuje a spánek je klidnější. Tyto matrace se doporučují zejména dlouhodobě ležícím lidem se zdravotními problémy.

„Speciální přísady“ do matracových materiálů

Kokosové vlákna v matraci pro bolavá záda

Kokosová vlákna

Matrace je vyrobena ze skořápek kokosových ořechů, které jsou spojené latexem. Patří mezi tvrdší matrace, ale je pružná a vzdušná. Jako matrace z přírodních materiálů se hodí pro astmatiky a alergiky.

Koňské žíně jsou výborným materiálem pro výrobu matrací

Koňské žíně

Matrace s koňskými žíněmi patří mezi ty nejluxusnější ze současné nabídky. Je to proto, že tento kvalitní a lehký materiál dodává matraci velkou pružnost a skvělé termoregulační vlastnosti. Díky koňským žíním matrace dokonale odvádí vlhkost, protože dokáží pojmout vlhkost až do 25% vlastní hmotnosti. A přitom stále zůstávají suché. Tyto matrace mají navíc dlouhou životnost. Jako přírodní materiál v kombinaci s přírodním kaučukem jsou antibakteriální a odpuzují mikroby, doporučují se tedy i alergikům.

Matraci obohatí ionty mědi či stříbra

Měděné ionty a stříbro

Měděné ionty se do matrace přidávají pro jejich dovednost zabránění množení bakterií a vynikající termoregulační vlastnosti. Stříbro najdete nejen ve speciálních termo oblečeních určených pro sportovce, ale také v matracích. I tam se osvědčily jejich antialergenní a antibakteriální schopnosti, díky kterým nedochází k zápachu.

Aloe vera brání množení mikroorganismů v matraci

Aloe vera

I aloe vera dokáže zabránit rozmnožení bakterií a mikroorganismů v matraci. Kromě toho má zklidňující a relaxační účinky, což se tak skvěle hodí ke spánku. 

Z jakého materiálu je nejlepší matrace?

Nejlepší matrace je ta, která nejvíce odpovídá vašim potřebám a požadavkům. Záleží, zda je pro vás prioritou cena, kvalita, nebo obojí. Ne vždy znamená, že nízká cena je na úkor kvality. A naopak, v široké nabídce různých produktů natrefíte i na předražené matrace, jejichž cena vůbec neodpovídá jejich kvalitě. 

Když si projdete popisy jednotlivých materiálů matrace, snadno zjistíte, které matrace jsou ideální pro alergiky, které se hodí i do vlhkého prostředí, které za přijatelnou cenu nabízí kvalitní podklad, a které se hodí pro lidi s bolestmi zad a kloubů. 

Srovnání matrací

Některé e-shopy s matracemi umožňují i porovnání mezi jednotlivými matracemi, kde přehledně uvidíte jejich jednotlivé vlastnosti a můžete srovnávat podle svých kritérií. Dnešní široká nabídka paradoxně spoustu lidí znejisťuje a ztěžuje jim jejich rozhodování. Proto je dobré si předem ujasnit svá kritéria a řídit se podle nich. 

Jaká jsou kritéria matrací?

 • Cena
 • Materiál matrace
 • Tuhost/tvrdost matrac
 • Oblíbená poloha ve spánku
 • Rozměry matrace
 • Výška matrace
 • Nosnost matrace
 • Anatomické zóny
 • Potah
 • Antibakteriální
 • Účel matrace (každodenní užívání, matrace pro hosty, matrace do auta/karavanu)
 • Kdo bude na matraci spát (dítě, dospělý, senior, osoba se zdravotními problémy)

Výběr matrace podle materiálu

Vhodnou matraci můžete vybírat i podle své spánkové polohy. Zatímco pro polohu na zádech, kdy je tělo rozloženo rovnoměrně, můžete zvolit kteroukoliv matraci, pro polohu na boku se hodí spíše měkčí matrace, abyste se ráno nebudili otlačení. Mezi měkčí matrace patří třeba právě latexové matrace. U spánku na břiše zase volte spíše tvrdší matraci, aby vaše bederní páteř měla dostatečnou oporu. Mezi tvrdší matrace patří matrace s kokosovým vláknem.

Nejlepší matrace pro bolavá záda

Hledejte je pod názvy zdravotní nebo ortopedické matrace, které jsou speciálně vyvíjeny tak, aby poskytly optimální oporu vaší páteři a zároveň vám ulevily od bolesti. Ideální jsou zdravotní matrace z přírodních materiálů či paměťové pěny. Hodí se i jako matrace pro seniory. Zdravotní matrace také vynikají svou nosností 120 kg a více. Kromě materiálu doporučujeme také volit vyšší matrace, které usnadňují vstávání i uléhání do postele.

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

2+