Na co si dát pozor při výběru zdravotní ortopedické matrace

5 min
30. července 2020
11+

Komplikují vám život stále častější potíže se zády? Příčinou chronických bolestí pohybového aparátu může být i špatná matrace. Spíte na ní celé noci a to v součtu představuje až třetinu života… Zdravotní matrace, ideálně z přírodního materiálu, se v takovém případě jeví jako nezbytná. Působí také preventivně proti bolestem zad, alergiím a ekzémům. 

Označení nevyhovujících výrobků jako zdravotní matrace je v kamenných obchodech i e-shopech bohužel stále časté. Jak nenaletět? Žádejte příslušné certifikáty. 

Bolesti zad se mohou vyskytnout v každém věku napříč v rodině, platí pro ženy i muže
Bolesti zad mohou stihnout každého

Zdravotní ortopedické matrace od českého výrobce MPO-matrace z Kroměřížska jsou prokazatelně schválené a doporučené ortopedem. Všestranně prospějí vašemu pohybovému aparátu, zaručí vám komfortní a zdravý spánek v jakékoli poloze. Můžete si vybrat z desítek modelů, na jejichž původ, jakost, zdravotní nezávaznost a bezpečnost je stoprocentní spolehnutí. 

Ze zkušeností fyzioterapeutů i uživatelů vyplývá, že bolavým zádům nejvíce vyhovuje středně tvrdá matrace – jako Memory Comfort (se zdravotní certifikací). Kromě výborných ortopedických vlastností nabízí i populární slevovou akci Matrace 1+1 zdarma.

Co musí splňovat certifikovaná zdravotní ortopedická matrace:

  • Konstrukci zajišťující dokonalou oporu těla a přirozenou polohu páteře při spánku. Podle fyzioterapeutů je pro zdravá záda i proti zablokování krku nejlepší spánek na boku. Uvedená matrace Memory Comfort i další modely jsou vybavené 7 anatomickými zónami, a tak ho bez problémů umožňují.
  • Ověřený původ a varianty pro uživatele s různými potřebami. Výrobní společnost MPO-matrace poskytuje široký výběr zdravotních ortopedických matrací, ve vlastním e-shopu seřazených podle typu, druhu materiálu, tuhosti, výšky a dalších parametrů.
  • Zhotovení z jakostního materiálu a testování pro alergiky, ekzematiky či astmatiky. Zdravotní ortopedická matrace nevytváří příznivé prostředí pro plísně ani škodlivé mikroorganismy. Mezi nejvyhledávanější materiály zdravotních matrací patří přírodní latex, kokosová vlákna, koňské žíně, mořská tráva a BIO pěna.
  • Maximální prodyšnost. Zdravotní matrace z přírodních materiálů nejenže pojmou, ale i odpaří 0,7 až 1,5 litru potu, který uživatel vytvoří během spánku. Umožňují kůži dýchat, čímž zrychlují metabolismus a podporují regenerační procesy. 

Co dělat pro záda přes den?

Přes den zádům prospěje co nejvíce pohybové aktivity – strečink, plavání, ale i docela obyčejná chůze a další běžné činnosti. Podle lékařů lze akutně vzít i prášek proti bolesti, případně záda nahřát, hlavně nepřerušovat pohyb. 

Vaše záda ocení pohyb na jakékoli úrovni, stačí záklony a úklony v józe
Pohyb je základ

Ze cviků mají velký efekt záklony a úklony. Nejlepšího protažení bederní páteře docílíte záklonem zad i hlavy, kdy zároveň rukama s prsty dolů podepíráte bedra. Při cvičení vždy upřednostňujte záklony a úklony stranou, protože zátěžového předklonu mají záda přes den ažaž. Cviky nejsou těžké, při úklonech třeba hlavou vykreslujte ležaté osmičky nebo zařaďte kroužení s nataženýma rukama, klidně přímo na kancelářské židli či někde poblíž.

Důležité je rovněž sezení zpříma, bez hrbení, nohy přes nohu a podobně. Zdravější sezení podporují také speciální židle a různé ergonomické pomůcky. Své zásady má zvedání břemen – správně je to z dřepu, nikoli z předklonu. Rizikové je pro záda kouření – narušuje krevní zásobování plotének, a tím i jejich odolnost vůči poškození.

SHRNUTÍ: Noční klid zádům nabízí skvělou osmihodinovou relaxaci! Pokud ovšem spíte na dobré matraci, nejlépe zdravotní ortopedické. Při jejím výběru žádejte příslušné certifikáty. České zdravotní ortopedické MPO-matrace z Kroměřížska schválili a doporučili ortopedi – zajistí vám spánek jako na obláčku. Přes den zádům dopřejte co nejvíce pohybu a protahování, kvůli němuž ani nemusíte vstávat od kancelářského stolu. Dbejte i na zdravější sezení, správné zvedání břemen a pokud možno nekuřte – ohrožujete tím zádové ploténky. 

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

11+