Nespavost – miminka

5 min
10. února 2022
5+

Máte pocit, že všechna miminka ve vašem okolí prospí celé dny i noci, jen to vaše oka nezamhouří? A co když si přečtete tvrzení spánkových trenérů, že děti zvládnou prospat celou noc už kolem půl roku? Bojíte se, že nespavost miminka je vaše chyba?

Nespavost u dětí se vyskytuje u 10–30 % dětí v závislosti na věku. Nejčastější je pak u kojenců, může se týkat až poloviny miminek. Pokud má vaše dítě problémy se spánkem, rozhodně v tom není samo. A to mluvíme o chronické insomnii, tedy dlouhodobém problému. S občasnými bezesnými nocemi kvůli nespícímu miminku musíte ovšem počítat. Příčinou mohou být bolesti bříška, růst zubů nebo nemoc. Poruchy spánku by pak měly skončit s vymizením problému. 

Jaké jsou nejčastější příčiny nespavosti u kojenců?

Faktem zůstává, že dostatečný spánek je pro děti životně důležitý. Potřebují ho pro svůj zdravý vývoj, nemluvě o tom, že i rodiče si potřebují odpočinout. Proto je dobré odhalit příčinu dlouhodobé nespavosti. 

Podle doc. MUDr. Ivy Příhodové, Ph.D., z Neurologické kliniky a Centra klinických neurověd, 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, je jednou z častých příčin nesprávný spánkový režim a výchovné přístupy rodičů. Zásadní chybou jsou podle ní nastavení specifický podmínek pro usínání dětí (např. houpání, kojení, chování, jízda v kočárku). 

Dalšími příčinami pak jsou např. změna režimu, stresující události či významný emoční prožitek. A v neposlední řadě je to nemoc. Ať už miminka něco bolí, nebo se jim kvůli rýmě hůř dýchá, jakékoliv zdravotní nepohodlí se vždy projeví i na kvalitě spánku. 

Co se tedy na nespavost u miminek doporučuje?

Nastavit spánkový režim, který respektuje pravidla spánkové hygieny, a důsledně ho dodržovat:

Na nespavost u miminek se doporučuje pohodlí vlastní postýlky
  1. Pro spánkový rytmus je důležité, aby děti chodily spát a vstávaly v přibližně stejnou dobu. Jakýkoliv výkyv jim zbytečně rozhodí režim a bude se těžko napravovat. 
  2. Přes den je pak ideální, když má miminko dostatek prostoru pro pohyb, přičemž s věkem ho postupně přibývá. A taky je důležité, aby mělo dostatečný přísun denního světla.
  3. Malým dětem pomáhá, když mají činnosti během dne nějaký řád. A před spaním to platí obzvlášť. Je dobré zavést nějaký večerní rituál, např. koupání, krmení, mazlení si a povídání si. Poté by mělo následovat samostatné usínání kojence ve vlastní postýlce. 
  4. A s tím souvisí následující bod. Vlastní postýlka v ložnici rodičů. Odborníci totiž tvrdí, že pohodlí, prostor a klid ve vlastní postýlce je pro nespavá děťátka mnohem vhodnější. Nedoporučují ale dávat postýlku do samostatného pokoje, dítě by mělo být stále blízko rodičům. 
  5. Spánku by měly předcházet uklidňující činnosti, které dítě na spánek připraví. Rozhodně není vhodná nějaká fyzická aktivita ani sledování televize.

Co dalšího může pomoci předcházet poruchám spánku u miminek?

Zavinovačka či spací pytel

Častým narušitelem spánku miminek je tzv. moro reflex. To je reflex, se kterým se rodíme. Má ochraňovat miminka v raných fázích jejich vývoje. Spustí se při jakýchkoliv náhlých změnách smyslové stimulace (hlasitý zvuk, nečekaný dotyk apod.). To byl jeden z důvodů, proč se malé děti pevně vázaly do zavinovaček. Slouží k jejich zklidnění, protože miminka v nich mají pocit bezpečí. Připomíná jim prostředí v bříšku maminky. U větších dětí pak můžete zavinovačku nahradit praktickým spacím pytlem.

Na nespavost miminka může pomoci i zavinovačka

Místnost na spaní

Dohlédněte na to, aby místnost, kde bude vaše miminko spát, měla správnou teplotu. Pro kojence by se ideální teplota v pokoji měla pohybovat mezi 19 a 21 stupni Celsia. Také by v místnosti neměly být žádné rušivé zvuky. Pokud do ní i přes okno doléhají zvuky zvenku, použijte tzv. bílý šum. Ten může maskovat nepříjemné zvuky a zároveň působí velmi relaxačně. Najdete ho např. na YouTube, ale existují i hračky a přístroje s bílým šumem. V místnosti by navíc měla být tma, u malých dětí lze mít malé tlumené světlo. Ale nic blikajícího nebo příliš výrazného.

Při kterých projevech při spánku zbystřit

  • Nepřirozené pocení

Občasné pocení je normální, ale pokud se miminko potí hodně a celou noc, je potřeba hledat příčinu. Místnost, ve které spí, by neměla být přetopená. Pozornost byste také měli věnovat tomu, v čem miminko spí. Oblečení by mělo být výhradně z přírodních materiálů. Pokud je v pokoji stálá teplota kolem devatenácti stupňů, tak byste to neměli přehánět ani s ostatními vrstvami. Neměli byste podceňovat matraci do dětské postýlky. Např. matrace BABY NATURAL je z přírodních materiálů, je dostatečně vzdušná a neobsahuje žádné alergeny.

  • Chrápání nebo dýchání pouze ústy

Pokud se jedná o nachlazení a rýmu, můžete miminku pomoci s lepším dýcháním pomocí zvlhčování vzduchu. Přehoďte mokrý ručník přes topení nebo navlhčete záclony. Můžete zkusit také aromaterapii, vonná esence z eukalyptu pomůže uvolnit dýchací cesty. 

Intenzivní a dlouhodobé chrápání bez zjevné příčiny (rýma) ale může značit problém. Proto je lepší poradit se s lékařem.

  • Výrazné pauzy v dýchání 

Dýchání by mělo být pravidelné, ale může se stát, že se při něm občas projeví kratší pauzy. To nemusí znamenat nic neobvyklého. Pokud jsou ale časté, může být důvodem spánková apnoe. Jedná se o chorobný stav, při kterém dochází k opakovanému nekontrolovanému zadržení dechu po určitou dobu. Nejčastější příčinou spánkové apnoe u dětí bývají zvětšené krční a nosní mandle. 

  • Neklidný spánek

Může se jednat o syndrom neklidných nohou, což je neurologické onemocnění, které se vyznačuje nutkáním pohybovat končetinami. Narušuje spánek, a tím způsobuje další zdravotní problémy. Podle lékařů má neurologické příčiny. Může být ale také způsoben nedostatkem železa nebo kyseliny listové. I v tomto případě je velmi účinné dodržování spánkové hygieny, plus doplnění železa. Důležitá je včasná diagnóza, než se začne nedostatek spánku projevovat na zdravotním stavu miminka. 

ZÁVĚREM: I kdyby se v prvních měsících života miminek měla doba jejich spánku pohybovat mezi 14–16 hodinami, může to být velmi individuální. Poruchami spánku a nespavostí trpí až polovina kojenců. Nepropadejte proto beznaději, když vaše miminko má problémy večer zaspat a v průběhu noci se často budí. Důsledným dodržování spánkového režimu a celkové spánkové hygieny můžete ulevit jak jemu, tak sobě. V případě dlouhodobé nespavosti se ale rozhodně obraťte na svého pediatra.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

5+