Poruchy spánku po prodělání covidu jsou překvapivě poměrně častým problémem. A to i u těch, kteří měli průběh nemoci téměř bez příznaků. Pokud tedy i vás trápí nespavost po covidu, nejste v tom sami.
„Hodiny a hodiny se na posteli převaluju, a i když cítím obrovskou únavu, nemůžu usnout,“ popisuje dvaatřicetiletý Radek. A to je novinka. Zatímco o nemoci se říká, že mladí lidé mají poměrně lehký průběh, týkají se následky po prodělání překvapivě všech věkových kategorií.
Podle studie zkoumající vliv prodělaného covidu na psychické zdraví, publikované v dubnu 2021 v prestižním medicínském časopisu The Lancet, se nespavost týká asi 5 % pacientů. Zdá se, že nákaza má vliv na nervový systém člověka.
Postcovidový syndrom: nespavost, úzkost, deprese
Mluvíme o tzv. postcovidovém syndromu, jehož nejčastějšími příznaky jsou právě nespavost, úzkosti či deprese. Často ale tyto úzkosti a deprese vyplývají z nedostatku spánku a s tím souvisejícím psychickým stresem.
Problém je, že cokoliv, co se týká covidu, je poměrně nové a stále dostatečně neprozkoumané. Vědci a lékaři shromažďují materiály a teprve postupně vyvozují důsledky a hledají příčiny. A tak i samotná nespavost jako následek prodělání covidu je pro ně zatím záhadou. Všechno, co doposud mají, jsou pouze dohady a předpoklady.
Co způsobuje nespavost?
Jedním z možných vysvětlení může být stres. Stres se obecně velmi negativně podepisuje na kvalitě spánku. Dlouhodobý stres pak může zapříčinit právě nespavost. Pandemie covidu byla od počátku velice stresující. Objevení se neznámé nemoci, která se velmi rychle šířila celým světem a na níž umíraly velké počty lidí. Do toho roušky, omezení osobních kontaktů, zavřené školy, úřady i obchody. Děsivé zprávy z médií. Všudypřítomný strach. Strach o život, strach ze všech těch změn, strach, že už nikdy nic nebude stejné.
Tato situace byla a je pro mnohé lidi velmi stresující. Nemluvě o tom, když jim pozitivní test ukázal, že ani jim se tato nevyzpytatelná nemoc nevyhnula.
Kdy to skončí?
Nedostatek spánku se odráží na naší náladě a celkové spokojenosti, člověk cítí neustálou únavu a je podrážděný. Pokud ale nespavost přetrvává po delší dobu, únava a podráždění můžou přerůst až v úzkosti a deprese. To všechno hůř snáší mladí lidé, kteří jsou zvyklí na určitý životní styl a mají problém s jeho změnou. Očekává se od nich výkonnost a produktivita, je pro ně tedy náročnější se s problémy psychicky srovnat.
Dobrá zpráva je, že podle dosavadního sledování se u většiny pacientů tyto negativní důsledky prodělání covidu postupně vytrácí. Lékaři uvádějí, že jak plicní, tak neurologické následky nemoci ustoupí do jednoho roku. Do té doby jsou schopni potlačit některé projevy postcovidového syndromu a ulevit tak svým pacientům. Proto je nezbytné, abyste při jakýchkoliv potížích navštívili svého lékaře. Jen tak vám může pomoci, abyste se zbytečně netrápili.
Odborníci na spánek
V Brně fungující spánková laboratoř Neurologické kliniky Fakultní nemocnice se nově zabývá i tímto fenoménem. Z jejich dlouhodobých zkušeností je nespavost jako taková způsobena u zhruba 80 procent případů psychickými obtížemi. Souhlasí tedy s tím, že existence pandemie covidu a strach z ní se výrazně podílely na nárůstu spánkových poruch.
„Zatím jen teoreticky můžeme předpokládat, jak se autoimunitní či zánětlivé procesy vyvolané přímo virem SARS-CoV-2 podílejí na insomnii,“ říká lékař Zdeněk Kundrata ze spánkové laboratoře. Pro nespavost tak existuje několik teorií. Zároveň se ale lékaři snaží přijít na to, zda se i postcovidová nespavost dá léčit běžnými metodami. V praxi se v léčbě nejčastěji používá psychoterapie.
Proč je dostatečný spánek pro nás tak důležitý?
Během spánku v našem mozku probíhá něco jako generální úklid. Dochází tak k prořezávání zhruba třetiny synapsí, které jsme si během dne vytvořili. Je to důležité proto, aby mohl mozek další den správně fungovat. Pokud k tomuto „úklidu“ nedojde, potýká se člověk s výkyvy nálad i úzkostmi.
Jak na lepší spánek nejen při pandemii covidu
- Spánkový režim. Většina rodičů ví, že dětem velmi prospívá, když chodí spát a učí se vstávat přibližně ve stejnou dobu. Sami ale na toto pravidlo často zapomínají, přitom je velmi užitečné i pro dospělé. Platí, že velké výkyvy mezi všedními dny a víkendem jsou horší než málo prospaných hodin.
- Vytvořte si ideální podmínky pro kvalitní spánek. Nezapomínejte na kvalitní matrace, do kterých se vyplatí investovat. Mějte na paměti, že páteř a celkově záda a jejich funkčnost jsou pro nás životně důležité. Nemluvě o tom, že s jakoukoliv bolestí – ať už je to bolest zad, nebo jiná – se velmi špatně usíná.
- Zatemněte si ložnici. Světlo obecně působí na spánek rušivě a tolik potřebné vylučování spánkového hormonu melatoninu je omezeno.
- Omezte kávu a alkohol. A to hlavně před spaním, obojí negativně ovlivňuje kvalitu vašeho spánku.
- Vyhněte se elektronice před spaním. Elektronika je známá svým modrým světlem, které narušuje nejen produkci melatoninu, ale také samotný proces usínání.
- Pomozte si pohybem. Pokud ani po půlhodině od ulehnutí stále nemůžete usnout, je mnohem lepší vstát a věnovat se něčemu relaxačnímu (pozor, nepouštět televizi ani počítač), než se bezcílně převalovat v posteli. Pomáhá krátké protažení a pohyb. Vyzkoušejte např. jógu.
Rada na závěr: Nespavost je poměrně častý problém, který trápí lidi po prodělání covidu. Protože je pro nás covid pořád poměrně nová nemoc, lékaři se zatím nad jejími příčinami pouze dohadují. Mnoho z nich se však shodne na tom, že jednou z příčin může být i zvýšená míra stresu, kterou s sebou nese život v pandemii a strach z nemoci. Nespavost nepodceňujte, protože dlouhodobě narušený spánek může vyústit v úzkosti, deprese a další zdravotní problémy. Obraťte se tedy na svého lékaře.
Mohlo by vás zajímat
Představte si nespoutaného hřebce ...
Máte pocit, že všechna miminka ve vašem okolí prospí celé dny i noci, jen to vaše oka ...
Naše imunita dostává od podzimu do jara ...
Máte večer problém usnout a ráno ...
Ačkoli lidé stráví spánkem třetinu života, dodnes není důkladně prozkoumané ...
Zamysleli jste se někdy nad úslovím „Spí, jako když ho do vody hodí“?