Nespavost u dětí narůstá!

6 min
18. února 2022
6+

Trápí vaše děti nespavost? Mají problém večer usnout a ráno je nemůžete dostat z postele? Celý den zívají a nedokážou se na nic soustředit? Nespavost u dětí může mít příčinu i v psychice, ale dá se tomu předcházet. Poradíme vám, co s tím můžete dělat.

Jak už jste se mohli dočíst v předchozím článku o poruchách spánků u miminek, nespavost u dětí není celkově až tak ojedinělý jev. Příznaky jsou podobné: dlouhé večerní usínání, časté probouzení se v noci, únava přes den. Ovšem příčiny se s věkem poměrně liší.  

Nespavost u dětí předškolního věku

Stejně jako u mladších dětí bývá i v případě předškolního věku častou příčinou nespavosti nesprávná spánková hygiena. Tentokrát však nejde o špatné zaspávání, ale spíše o způsob trávení času během dne. Hlavně večer pár hodin před spaním. 

I pro větší děti je vhodné dodržovat rituály předtím, než ulehnou ke spánku. Cokoliv, co pomůže jejich tělo i mysl nasměrovat k tomu, že se blíží čas odpočinku, je pro děti prospěšné. Díky docházce do předškolních zařízení jejich dny začínají dostávat jakýsi řád. Proto je dobré v tom pokračovat i doma po návratu ze školky. Dítě by mělo mít dostatek pohybové aktivity a stejně tak postačující přísun denního světla. Ale k večeru by se měly činnosti postupně zklidňovat. Spát by mělo chodit ve stejnou dobu, a to i o víkendu.

Nespavost u dětí školního věku

V případě školních dětí se dostávají do popředí psychické příčiny nespavosti a poruch spánku. Starší děti už citlivěji vnímají mezilidské vztahy, ať už je to v rodině nebo ve škole. Takže na ně víc doléhá emoční klima v daném prostředí. Hádky rodičů, porovnávání se se sourozenci a vrstevníky, problémy s kamarády. To všechno může mít negativní vliv na jejich psychické rozpoložení. 

I samotná škola může být pro děti velmi stresující. Odvíjí se od toho, jak se dítěti podaří srovnat se s nároky, které jsou na něj kladeny. A to ať ze strany školy, nebo ze strany rodičů. Neméně důležité je také, jak dítě zapadne do kolektivu a jak probíhá komunikace s vrstevníky. Škola je bohužel také místem, kde se nezřídka objevuje šikana. Všechen ten stres se pak může odrazit právě v nespavosti a dalších poruchách spánku.  

Nespavost v pubertě

U dospívajících se někdy vyskytuje tzv. syndrom odkládané spánkové fáze. Ten spadá pod poruchy spánkového rytmu. Dospívající pak usínají až několik hodin po půlnoci, díky čemuž mají problém s ranním vstáváním. Zato večer jsou plní energie a opět nemůžou usnout dříve. Problematické je to v kombinaci se školní docházkou, která je zaměřena hlavně na dopolední výuku. Ve škole je trápí únava a mají problémy se soustředit.

Podle výzkumů adolescenti trpící nekvalitním nebo nepravidelným spánkem mívají zhoršený školní výkon ve srovnání se spolužáky bez potíží se spánkem. Navíc zažívají stavy neklidu a bolesti nohou před usínáním, často chrápou, ráno vstávají jen s velkými obtížemi, přes den mají problémy s koncentrací, trpí ospalostí a usínáním během vyučování. 

I na nespavost v pubertě pořád platí dodržování spánkové hygieny

Jak na poruchy spánku u dětí?

  • Pokud dítě nedokáže večer usnout a i po půlhodině se stále převaluje v posteli, mělo by se na chvíli věnovat nějaké relaxační činnosti. Těmi jsou např. četba knížky nebo poslech hudby. Jakmile se dostaví únava, mohou znovu ulehnout. Pozor, mezi tyto relaxační činnosti rozhodně nepatří aktivity na mobilním telefonu nebo na počítači. Těm by se naopak mělo dítě před spaním vyhýbat.
  • V ideálním případě by se už i u těch menších dětí cca od 3 let neměl vyskytovat spánek během dne. Pokud se dítě cítí v průběhu dne unavené, je vhodné změnit prostředí a prováděnou činnost. Zvolnit fyzickou aktivitu, jít se projít ven nebo aspoň vyvětrat v místnosti, kde se nacházíte. 
  • Stejně jako u dospělých platí, že postel by měla sloužit jenom na spaní. Děti často dělají tu chybu, že na posteli tráví většinu svého volného času. Píší v ní úkoly, hrají na mobilu nebo telefonují, sledují na notebooku seriály, dokonce na posteli jí. K těmto činnostem naopak slouží psací stůl a židle, případně nějaké křeslo nebo sedací vak. 
  • Nepodceňujte ani matraci v posteli, ta by měla být dostatečnou oporou pro jejich rostoucí těla. Pro děti se hodí spíše tvrdší matrace kvůli správnému vývoji páteře.
  • Pokoj na spaní by měl být tichý, tmavý, nepřetopený a vyvětraný. 
  • Pokud se dítě v noci probudí, rodič by měl zjistit, co dítě potřebuje. Často ho stačí jenom uklidnit, aby mohlo pokračovat ve spánku.
Stres je pro děti stejně nebezpečný jako pro dospělé

Čím se liší spánek dětí od dospělých?

Spánek dětí je mnohem povrchnější než u dospělých, takže se častěji budí během noci. Postupem věku se potřeba spánku zkracuje, naopak spánek se prohlubuje. Děti do tří let většinou spí i přes den, pak už je vhodnější od denního spánku postupně ustupovat. Je to proto, aby byl o to kvalitnější a hlubší spánek v noci. 

Problém dnešní doby?

Dle zkušeností pediatrů se u dětí vyskytují poruchy spánku, a hlavně nespavost více než dříve. Může to souviset s narůstajícím stresem obecně ve společnosti. Děti, ač se jich to samotných nemusí týkat, často přejímají pocity a obavy svých blízkých. Pokud se např. rodiče nebo prarodiče trápí a bojí současného vývoje situace kolem pandemie, může se to přenést i na děti. 

Proto byste měli s dětmi o svých obavách mluvit. Když se je snažíte skrývat, děti to často ještě víc vyděsí. Naopak se je můžete pokusit uklidnit tím, že si o tom společně promluvíte. A ujistíte je, že se nemají čeho bát. 

ZÁVĚREM: Zatímco nejmenší děti trpí nespavostí převážně kvůli špatnému spánkovému režimu a bolestem či nemocem, u starších dětí už se přidávají psychické problémy a stres. U dětí v pubertě pak často dochází k nočnímu ponocování, ať už s kamarády nebo u mobilů a počítačů. Problém je, že dlouhodobý nedostatek kvalitního spánku má velký vliv na duševní i fyzické zdraví dětí a dospívajících. Proto by rodiče měli dohlížet na dodržování základních pravidel spánkové hygieny. 

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

6+