Nespavost u seniorů – proč je tak častá?

7 min
12. března 2022
4+

Nespavost a problémy se spánkem se pokládají za běžnou součást stáří. Je to proto, že jimi trpí velká část seniorů. Budete překvapeni, kolika problémům se spánkem se dá i ve stáří předejít!

Nespavostí se míní nejen problémy s usínáním, ale také časté buzení se během noci či příliš brzy ráno, nebo spánek nedostatečné kvality. Občasná nespavost je poměrně běžná a během života postihne téměř každého z nás. Zpozornět je třeba tehdy, když nás nespavost začíná omezovat v denní době. Proč tolik seniorů trápí právě nespavost?

Začarovaný kruh

Na první pohled to vypadá bezvýchodně. Starší člověk se nevědomky dostane do začarovaného kruhu. „Nedokáže usnout, protože se už dopředu bojí, že nedokáže usnout,“ říká zkušený neurolog z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze prof. MUDr. Karel Šonka. Podle něj se zejména u mladších seniorů jedná o psychickou příčinu nespavosti

Ve spánku nám tak brání naše vlastní hlava. Myšlenky, starosti, předčasné obavy. Pokud podlehneme rozrušení a obavám, jen těžko se nám podaří usnout. Doba před spaním opravdu není vhodná na řešení jakýchkoliv problémů. Ne nadarmo se říká, že je „ráno moudřejší večera“. To, co ještě večer vypadá černě, ráno prosluní. 

Hlavní příčina nespavosti – stres

Ve spoustě případů se jedná o stres a psychické rozpoložení v době před uložením se ke spánku. Přitom postačí naučit se své myšlenky jen přesměrovat jiným směrem. Nedovolit jim, aby se zaobíraly řešením problémů. Zaměstnat svou hlavu něčím jiným. Třeba si přečíst zajímavou knížku nebo se pustit do křížovky. Určitě pomůže fyzická aktivita, ale i u ní si musíme hlídat myšlenky, aby se nám nerozutekly nežádoucím směrem. V takovém případě je dobré se soustředit na svůj dech a pozorně vnímat každý svůj pohyb.

Pokud se jedná o závažnější problém, je třeba vyhledat odborníka, tedy psychologa. Krátkodobá nespavost bývá mnohdy způsobena nějakým traumatickým zážitkem. Může to být stěhování, což bývá obzvláště pro starší lidi dost stresující zážitek, pobyt v nemocnici, úraz nebo ztráta blízkého. Po překonání takového zážitku se spánek obvykle vrací do svých normálních kolejí. Krátkodobá nespavost se také řeší předepsáním hypnotik, což jsou léky navozující hluboký spánek. Vždy jde však pouze o krátkodobé užívání, protože na tyto léky hrozí návyk. 

Dlouhodobá nespavost

V případě dlouhodobé nespavosti se jedná o závažnější problém, který vyžaduje pomoc odborníka. Hledá se příčina. Psychické příčiny si žádají zapojení psychoterapie. Dlouhodobá nespavost je nebezpečná tím, že způsobuje další zdravotní problémy, ať už psychického, nebo fyzického rázu. O tom, jak je spánek důležitý a potřebný pro naše tělo i mysl, snad nepochybuje nikdo. Nejde jen o jeho délku, hlavně o kvalitu. 

Nespavost způsobená léky – specifikum stáří

Problémy se spánkem mohou být způsobeny i nevhodnou léčbou
Nesprávná léčba jako překvapivá příčina nespavosti?

S vyšším věkem často přichází různé zdravotní problémy, na které lékaři předepisují léky. Někdy ale mohou léky jeden problém léčit, druhý způsobovat. Jejich vedlejší účinky není radno podceňovat. Za případnými komplikacemi může stát i nevhodná kombinace léků na různá onemocnění a jejich vzájemná interakce. 

Některým problémům se dá předejít i změnou doby, kdy léky bereme. Např. užívání diuretik večer působí močopudně, takže jejich uživatele celou noc budí potřeba na záchod. Proto se doporučují užívat ráno. Stejně tak léky, které zvyšují prokrvení mozku. Ty se předepisují např. lidem po cévní mozkové příhodě. Tyto léky zvyšují bdělost, proto je vhodné je brát ráno. 

Nejde ale jen o léky na předpis. Proti bolestem si „pomáháme“ volně dostupnými léky – ty ovšem v mnoha případech obsahují kofein. Stejně tak přípravky s ginkgo bilobou, které se starším lidem obvykle doporučují. A léky na chřipku zase mohou obsahovat fenyefrin nebo pseudoefedrin s povzbudivými účinky. 

Pro spokojené stáří je kvalitní spánek velice důležitý

Nespavost. Nemoc seniorů?

Menší potřeba spánku je ve stáří poměrně přirozená. Vychází ze snížené aktivity během dne, díky čemuž má i organismus menší potřebu regenerace a odpočinku. Není tajemstvím, že u žen po přechodu dochází k hormonálním změnám, které mohou mít vliv i na kvalitu jejich spánku. Např. se v noci probouzí kvůli návalům horka. Muži se po padesátce zase mohou potýkat s nezhoubným zvětšováním prostaty, což má za následek častější močení. Potřeba na záchod je pak budí i v noci.

Po padesátce se u mužů i žen může objevit porucha REM fáze. Ta se projevuje živým prožíváním snů, kdy sebou pacient během snu všelijak pohybuje. Záleží, jaký sen právě sní, ale může kolem sebe kopat, křičet, mávat rukama, někdy to bývá až nebezpečné a hrozí úraz. 

Jak na nespavost

  • Spánkový režim. Ten platí pořád, ať se jedná o děti, či dospělé. I pro seniory je nejlepší udržovat ve spánku co největší pravidelnost. To znamená uléhat a vstávat z postele v přibližně stejnou dobu. 
  • Pokud chcete nespavost řešit přírodní cestou, zkuste tělu doplnit hořčík. Vhodné jsou také bylinné extrakty a čaje ze silice rostlin, jako je meduňka, levandule, máta, kozlík, mučenka nebo chmel. 
  • Vyvarujte se spánku během dne delším než dvacet minut. Ačkoliv denní relax se rozhodně doporučuje, delší spánek by mohl narušit kvalitu toho nejdůležitějšího, tedy nočního. 
  • Vyvarujte se alkoholu a cigaretám hlavně v době před spaním. 
  • Obzvláště u starších lidí je velice důležitá kvalitní a nejlépe ortopedická matrace. Pro seniory je žádoucí vyšší matrace pro lepší uléhání a vstávání. 
  • Rozhodně se doporučuje fyzická aktivita, nejlépe v době cca hodinu před ulehnutím do postele. Nenechte se odradit počasím a vyrazte každý večer před spaním na krátkou desetiminutovou procházku. Čerstvý vzduch a pohyb vám udělá dobře a pomůže s usínáním.
  • Pozor na životosprávu. Na večer rozhodně nejezte žádná těžká jídla, nepřejídejte se, ale také nechoďte spát hladoví. Nejezte v posteli, postel má sloužit jen na spaní.
  • Do ložnice nepatří televize ani počítač. A pokud máte problémy se spánkem, omezte večer sledování televize nebo brouzdání na internetu. Není vhodné nic, co by vás mohlo rozrušit. Dejte přednost příjemné knížce nebo poslechu hudby.     

ZÁVĚREM: Nespavost postihuje lidskou populaci a trápí lidstvo v různých věkových obdobích. Přesto se zdá, že ve stáří problém s nespavostí narůstá. Příčinou bývají přibývající zdravotní problémy, které mají vliv i na spánek, ale také nevhodná léčba nebo vedlejší účinky léků. Dalšími příčinami bývají fyzické změny, které člověka se stářím postihují. A v neposlední řadě je to také stres a obavy. U lehčích případů je řešením psychická hygiena a dobrý spánkový režim. U závažnějších problémů pak už je nejlepší vyhledat lékaře, který zjistí příčinu a doporučí vhodnou léčbu nespavosti. 

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

4+