Nezpracované emoce ničí duši, záda i spánek: Jak je uvolnit?

6 min
31. května 2023
6+

Bolest zad, nespavost, nechutenství, to všechno může mít příčinu v naší hlavě. Potlačované nebo nezpracované emoce mají negativní dopad i na fyzickou stránku našeho těla. A zatímco marně pátráme po příčině našich fyzických potíží, ta skutečná nám stále uniká. 

Dlouhodobý stres a nezpracované emoce skrytě ovlivňují procesy v celém těle. Mohou se podílet na narušení imunity, poruchách trávení, zatěžují funkci srdce, často také bývají spouštěči duševních chorob či rakovinových bujení. Navíc urychlují proces stárnutí

Potlačené emoce mají dopad na celé tělo

Stres a nezpracované emoce se při dlouhodobém působení podílejí na únavových bolestech. A pokud to přetrvává, nakonec může dojít až ke změnám stavby těla, jako je změna držení těla, blokády a svalové napětí, které se promítne do bolesti hlavy a zad.

Nezpracované emoce si můžete představit jako těžké zavazadlo, které s sebou všude nosíte na zádech. Vysává z vás energii a má negativní dopad na vaši náladu. Navíc se ho za nic na světě nemůžete zbavit. A proto se nejvýrazněji projevují právě na držení těla a bolesti zad. 

Zablokované emoce – problém dnešní doby?

Potlačování emocí je v historii lidstva zakořeněno už dlouho. Odmalička děti okřikujeme, když se moc hlasitě smějí, křičí nebo pláčou. Děti se hned v útlém věku učí, že není společensky přijatelné dávat najevo, jak se cítí. A tak začíná potlačování emocí a dochází k jejich následnému zablokování. Mezi dětmi i dospělými neustále roste počet různých úzkostí, které mohou časem vyústit až v něco vážnějšího. Děti i dospělí s potlačenými emocemi mají mnohem větší předpoklady k propadnutí nějaké závislosti, k poruchám osobnosti či k propuknutí autoimunitních onemocnění. 

Jak uvolnit zablokované negativní emoce

Negativní emoce do našeho života patří a jsou naší součástí. Nemůžeme udělat nic horšího, než když je budeme popírat nebo se za ně dokonce stydět. Spousta lidí má pocit, že jsou špatní, když cítí tyto negativní emoce, proto emoce před ostatními schovávají a popírají. Je z toho pak začarovaný kruh.

Emoce, jak pozitivní, tak negativní, jsou důležité pro naše přežití. Aktivizují nás a probouzí žádoucí procesy v těle. Emoce zrychlují některé procesy: krevní tlak, srdeční tep, dech, vyvolávají pocení. Jiné tělesné funkce naopak zpomalují, jako třeba trávení. 

Dnešní doba není projevům emocí moc nakloněna, a rozhodně ne těm negativním. Proto se v nás často hromadí a způsobují nám zdravotní problémy. Někdy pak vyjdou najevo v naprosto nevhodných situacích, po čemž následuje stud, a o to více je zase příště potlačujeme. Proto je důležité s emocemi pracovat a vhodně je ventilovat, jak se říká, nezpracované emoce mohou vyústit v „nemoce“.

Jak pracovat s negativními emocemi

Jak uvolnit zablokované emoce
Jak pracovat s negativními emocemi

Poradíme vám činnosti, jak uvolnit potlačené emoce:

  • Zhluboka se nadechněte a vydechněte. Když pocítíte záplavu negativních emocí, zastavte se. Pokud můžete, přesuňte se někam, kde můžete být o samotě, a dýchejte. Dlouze a zhluboka. Zklidníte váš zrychlený tep a následně i emoce. S nádechem nasávejte pozitivní energii a s výdechem posílejte tu negativní ven. Najednou překvapeně zjistíte, že ten problém, kvůli kterému jste se tak rozrušili, není tak velký, jak původně vypadal. 
  • Napočítejte do deseti.
  • Pojmenujte emoce („Mám strach, že to nedokážu.“, „Honza mě strašně štve, nechci, aby o mně takhle mluvil!“, „Bojím se, že zase přijdu pozdě.“). Vyslovte své obavy nahlas, napište je na papír, díky jejich pojmenování a ventilaci negativní emoce odezní rychleji. 
  • Pokud máte za sebou stresující událost, je dobré nahromaděný stres ventilovat nějakou fyzickou aktivitou. Ideálně venku, takže běh nebo cyklistika, plavání, ale pomáhá prakticky cokoliv fyzicky náročnějšího. 

Když nic z toho nepomůže, zkuste techniku Emotional Release, která dokáže uvolnit emotivní emoce naskládané za dlouhou dobu. Navíc pomáhá lidem svým emocím porozumět a umět s nimi pracovat. Technika spočívá v tom, že si v klidu sednete, přiznáte si emoci a dokážete popsat, jak vás zasahuje. Musíte být k sobě absolutně upřímní, jedině tak dojde k uvolnění negativního emočního náboje. Vyžaduje tedy vaši ochotu pracovat na sobě, být k sobě upřímný a samozřejmě čas. Skvělé na této technice je, že úlevu pocítíte hned.

Jak poznat psychosomatickou bolest zad?

Až polovina bolestí zad má původ v psychice. Dlouhodobý stres či potlačované emoce se opravdu nejvýrazněji podepisují právě na našich zádech. Poznáte to, když vás záda bolí bez zjevné příčiny. Určitě jste se s tím vy nebo vaši známí setkali. Bolí vás záda, ale ani doktor na základě různých vyšetření nedokáže rozklíčovat, proč tomu tak je. A ani potom, co jste absolvovali rehabilitace, masáže či obdrželi nějakou léčbu, bolest nepovoluje, naopak se stále vrací. 

Pomůže se zamyslet, kdy vás záda začala bolet, nebo kdy vás bolí nejvíc. Vzpomeňte si, co jste v tu dobu prožívali, zda jste neřešili nějakou stresující situaci, jak jste na tom byli psychicky. Posaďte se a zamyslete se, jestli si toho na sebe nenakládáte moc, jestli nemáte od sebe zbytečně vysoká očekávání, jestli neslibujete něco, co nemůžete splnit. 

Bolest zad ze stresu

Chronická bolest zad ze stresu
Kde bolí záda ze stresu?

Záda jsou v první linii a tvoří něco jako nárazník proti stresu. Proto to také odnášejí nejhůř. Položte si sami otázku, opravdu si toho na sebe musíte tolik nakládat? Skutečně musíte všechno stíhat sami? Kdy jste si naposledy odpočinuli? Kdy jste si naposledy sedli jen tak a nic nedělali?? Že je to ztráta času? Když si dovolíte odpočinek, občasné nicnedělání, relaxaci, tělo se vám za to odvděčí. 

Někdy pomůže vypovídat se, dostat to ze sebe ven, přínosná jsou také relaxační cvičení jako je třeba jóga, kde procvičíte tělo i mysl, doporučuje se psaní si deníku. A v případě vážnějších problémů se rozhodně obraťte na odborníky, kteří vám pomocí terapií pomohou zbavit se nejen aktuálního stresu, ale i nashromážděných psychických traumat. 

Kde bolí záda ze stresu?

Vinou stresu jsou napínány svaly, zejména v oblasti šíje (jedná se o tzv. stresové svaly). Bolest, kterou cítíme, je způsobena hromaděním kyseliny mléčné v těchto svalech. Důsledkem jsou stažené trapézové svaly, ramena vytažená nahoru a vysunutá hlava vpřed. 

Chronická bolest zad

Bolest samotná má svou důležitou funkci jako upozornění, že je něco špatně. Ovšem pokud se ani po několika měsících lékařům nedaří zjistit a také odstranit příčinu bolesti, bolest se stává chronickou. Chronická bolest se může vyvinout v nemoc s vážnými dopady v oblasti zdravotní, psychické, a dokonce i sociální. Lidé mívají problémy v rodinném i pracovním životě, mohou trpět úzkostmi a depresemi. V České republice má zkušenosti s chronickou bolestí až šedesát procent lidí ve věku čtyřicet let a více. Valná většina těchto bolestí se týká zad.

Pro lékaře je velmi obtížné rozeznat somatický a psychický podíl bolesti a zaměřit léčbu na podstatu problému. Každá chronická bolest se dá léčit, ale bohužel ne každá se dá zcela vyléčit. Někdy je nutné, aby se pacient s ní naučil žít. 

Prevence je nejdůležitější

Jste-li ve stresu, trpí vaše tělo i mysl. Nepotlačujte emoce, naopak si najděte způsob, jak jim dát volný průběh. Udržujte kontakty s lidmi, mluvte o svých problémech, ventilujte pocity. Pečujte o své tělo i mysl. Dopřejte si odpočinek či nějaké relaxační činnosti, které vás baví a uklidňují. Nešiďte spánek, dodržujte spánkovou hygienu a pořiďte si kvalitní matraci, která vám uleví od bolesti. Čerpejte pozitivní energii z přírody, ze sluníčka, z domácích mazlíčků. Vyhněte se negativním zprávám, které na nás dnes a denně plynou z médií. Nezapomeňte ani na nějakou fyzickou aktivitu, ať už by se jednalo o chůzi, jízdu na kole, jógu, nebo něco náročnějšího – zdravý pohyb na čerstvém vzduchu je pro naše tělo i mysl důležitý. Udržujte si optimistickou mysl, ale nebojte se ani občas upustit páru a pěkně od plic si zařvat. Nejlépe někde v přírodě.

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

6+