Taky vás trápí podzimní deprese? Oplakáváte konec léta a příchod chladných dní, které se postupně zkracují? Cítíte se unavení, nic se vám nechce, nemáte na nic náladu, jste podráždění, případně cítíte úzkost? Nejste v tom sami, spousta lidí nese příchod podzimu velmi těžce a potácí se na kraji zhroucení.
Ve skutečnosti jde spíše o splín či sezónní afektivní poruchu v souvislosti s ubývajícím světlem a zkracujícími se dny. Zatímco skutečná deprese nesouvisí se sezónními změnami, zde má znatelný vliv právě nástup podzimu. Nárůst této poruchy také často probíhá v povánočním období, na konci či začátku kalendářního roku.
Jaké jsou nejčastější projevy podzimní „deprese“?
- Únava
- Spavost přes den, hlavně v odpoledních hodinách
- Nesoustředěnost
- Nechuť do práce
- Podrážděnost
- Zvýšená chuť k jídlu (obzvláště chuť na sladké)
- Smutná nálada
- Úzkosti či přehnané obavy
- Vyhýbání se kontaktům
- Snížení libida
Tipy, jak se zbavit podzimní deprese
Pokud se s nastupujícím podzimem potýkáte s podobnými problémy a už s blížícím se koncem léta se dopředu bojíte, že to na vás opět spadne, máme pro vás několik účinných tipů, jak bojovat se špatnou náladou:
Léčba světlem
Červené a blízké infračervené světlo nabíjí a zlepšuje funkci buněčných baterií – mitochondrií, které dodávají tělu energii. Vědci zjistili, že vlnové délky světla dokáží ovlivňovat biochemii celého našeho těla. Tím nejefektivnějším světlem v tomhle směru je právě červené světlo (RED) a blízké infračervené (NIR). Obě tato světla pronikají hlouběji do lidského těla a působí tak na mitochondrie, buňky, orgány i endokrinní žlázy.
Červené a blízké infračervené světlo (dále již jen NIR) pozitivně působí na:

- Regeneraci a sportovní výkon
Červené světlo se využívá u sportovců před tréninkem ke zlepšení sportovního výkonu, ale také po fyzické aktivitě, protože urychluje následnou regeneraci.
- Hormonální systém
NIR prostupuje hluboko těla a posiluje endokrinní žlázy, na které dopadá. Může tak působit např. na štítnou žlázu nebo podpořit vyšší produkci testosteronu a spermatogenezi při svícení na mužský rozkrok.
- Pokožku, vlasy a nehty
Červené světlo o specifické vlnové délce a NIR dokáže aktivovat syntézu kolagenu, díky čemuž se tvorba kolagenu zvýší. Prospívají pak nejen vlasy a nehty, ale snižuje se i tvorba nových vrásek a vyhlazují se ty starší.
- Spánek
Několik studií prokázalo, že fototerapie zlepšuje kvalitu spánku a zvyšuje množství melatoninu v těle.
- Psychiku
Fototerapie má prokazatelný vliv na mozek, psychiku i náladu. Je tak skvěle využitelný právě pro sezónní deprese, jako je ta podzimní, kdy nám chybí dostatek světla.
- Dlouhověkost a vitalitu
Díky působení NIR na mitochondrie, které přímo určují, jak dlouho bude určitá buňka žít a také jak rychle budeme stárnout, můžeme tento proces ovlivnit. Dosavadní výsledky v rámci anti aging snažení jsou velice slibné, a proto je tato terapie stále oblíbenější.
Spánek
Spánek je zejména v podzimních a zimních měsících důležitý. A pokud se neustále cítíte unavení a bez energie, je načase se podívat na to, jak kvalitně spíte a co byste měli změnit, abyste se cítili lépe. Základem je spánková hygiena, jejíž podstatou je režim v usínání a vstávání, kdy se snažíme co nejvíc pravidelně uléhat do postele a přibližně stejně i z ní vstávat. Dále je důležité prostředí a podmínky, za jakých spíme. Místnost, ve které spíme, by měla být vyvětraná, nemělo by v ní být víc jak 20 °C, a měla by v ní být co největší tma. Pokud vám do pokoje svítí pouliční světla, důkladně zatemněte okna. V této místnosti by také neměla být žádná elektronika a určitě se vyhněte sledování televize, mobilu či počítače těsně před spaním.
Součástí kvalitního spánku je i vhodná matrace a anatomický polštář, které optimálně podpoří páteř a celé tělo při spánku.
Bylinky pro lepší spánek i náladu
Pokud máte problém s usínáním nebo se v noci často probouzíte a nechcete to řešit pomocí prášků na spaní, využijte tyto osvědčené čaje s bylinkami pro lepší spánek i náladu.
Pro spánek:
Meduňka lékařská
Měduňkový čaj vás příjemně uvolní, zklidní, a navíc má ještě blahodárné účinky na trávicí soustavu.
Máta peprná
Mátový čaj je skvělý pro relaxaci, uvolnění dýchacích cest, navození hlubokého spánku, a dokonce umí i posílit imunitu. Je to tedy skvělý pomocník právě pro podzimní splíny.
Heřmánek pravý
Heřmánek slavil úspěch i v lékařském odvětví, kdy jej lékaři doporučovali jako lék proti úzkosti. Jeho pití večer před spaním příjemně uvolní, zbaví případných úzkostí, díky čemuž snadněji upadnete do spánku.
Pro dobrou náladu:
Lípa srdčitá
Kromě toho, že v podobě čaje zlepšuje spánek, tinktura z lipového květu přinese dobrou náladu a navodí pocit harmonie. S dobrou náladou a kvalitním spánkem přichází i denní bdělost a obnovená výkonnost.
Rozchodnice růžová
Má až zázračné působení na lidský organismus, mezi něž patří zlepšení paměti a pozornost, ale hlavně přináší povzbuzení a zlepšuje náladu. Dokáže vás zbavit deprese a posílit celý organismus. Díky jejímu užívání se zase budete cítit vitální a uvolnění.
Kanna
Tato téměř neznámá africká bylinka vám vykouzlí úsměv na tváři. Umí totiž zlepšit náladu i prožívání pozitivních situací. V Africe je hojně využívána při magických a duchovních rituálech, aby si pomocí této rostliny zvýšili svou bdělost a vyladili si mysl.
Pobyt venku

Jak na podzimní deprese? Využijte každého dne a každé hodiny, kdy ze zamračené oblohy vykoukne sluníčko a vyrazte ven do přírody. Užívejte si podzimních barev, do kterých se příroda začne v průběhu září převlékat, mezi nimiž dominuje zářivě žlutá a oranžová. To jsou barvy, které na nás společně se slunečními paprsky působí velice pozitivně a probouzí v nás dobrou náladu.
V ideálním případě byste měli každý den trávit alespoň hodinu až dvě venku, a to za téměř jakéhokoliv počasí. Na to jsou skvělí psí mazlíčci, díky jejichž venčení se dostanete ven alespoň dvakrát denně byť jen na krátkou procházku. Vyrazit na podzim do lesa plného barev je také skvělý nápad, učiněná dendroterapie.
Kvalitní teplé jídlo
Správná jídla pro podzimní období jsou ta, která nás zahřejí zevnitř i zvenku. Hodí se polévky, zeleninové, luštěninové a na podzim rozhodně dýňové.
Také je vhodné využít sezónních potravin, jako jsou jablka, hrušky, švestky, a upéct z nich voňavé koláče. To potěší nejen tělo, ale i duši. Jak vám zní např. ořechový koláč s čokoládou nebo jablkový koláč se slaným karamelem? Takové jídlo nemůže nezvednout náladu.
Relaxace
Dopřejte si odpočinek a čas na své koníčky. Podzimní dny jsou ideální pro sledování filmů, čtení knížek, ruční práce, ale pokud máte raději akčnější aktivity, nemusíte se vzdát ani svého oblíbeného sportování. Běhat se dá téměř za jakéhokoliv počasí a jsou i sporty, které se dají praktikovat venku i uvnitř.
Pro navození dobré nálady je obzvláště v podzimních a zimních měsících, kdy je nedostatek sluníčka, skvělé saunování. Posiluje imunitní systém, detoxikuje organismus, omlazuje, lépe se po ní spí, a hlavně má doslova až zázračný vliv na psychiku. Díky pobytu v sauně se v těle uvolňují endorfiny, které zmírňují symptomy deprese a snižují míru stresu. Po saunování odcházíte domů příjemně zrelaxováni. Klidně využijte i infrasaunu, která spojuje účinky saunování i infračerveného světla, o jehož účiních jsme se rozepsali výše.
Doplňte tělu vitamíny
Zatímco hořčík vám pomůže se uvolnit, vitamín C vám pomůže nejen s podzimní rýmou, ale i s podzimním splínem. Vitamín C je totiž velmi aktivním antioxidantem, který působí proti oxidačnímu stresu.
Obzvláště na podzim nezapomeňte ani na vitamín D, kterého má naše tělo s ubývajícím slunečním světlem nedostatek. Náš organismus si ho bez slunečního záření vyrobit nedokáže. Vitamín D je přitom důležitý pro správný vývoj kostí a funkci imunitního systému. Ideálně ho doplňte vitamínem K2, jedině v této kombinaci mohou oba vitamíny plnit svou funkci na 100 %, protože se vzájemně podporují.