Do české kotliny pronikl trend spaní na zemi, inspirovaný japonskou kulturou a futony nebo takzvaným paleo životním stylem. Pro větší samostatnost a bezpečí dětí ho doporučuje i uznávaná Montessori pedagogika. Je však spaní na zemi prospěšné při potížích se zády?
Mnozí pacienti se skoliózou, kyfózou, ischiasem a dalšími problémy se zády uvádějí, že jim spaní na podlaze pomáhá. Důvěryhodné vědecké studie, které by to potvrdily, však chybí. K dispozici je ale řada průzkumů. Podle nich není při spánku dobrý žádný extrém – ani příliš tvrdý, ani příliš měkký podklad. Oba nějakým způsobem omezují fyziologické zakřivení páteře během dlouhých hodin nočního odpočinku.
Odborné názory upřednostňují středně tvrdé matrace
Nápovědou pro ideální podložku při spánku je studie, během níž 313 lidí po dobu 90 dní testovalo půl na půl středně tvrdé a tvrdé matrace. Po uvedené době se výrazněji zmírnily bolesti zad uživatelům středně tvrdých matrací. I z rešerše dalších internetových zdrojů vyplývá, že odborníci většinou doporučují matrace se středním stupněm tvrdosti.
Pokud tápete, určitě zkonzultujte svůj zdravotní stav s ortopedem či fyzioterapeutem a nechte si ohledně případného spaní na zemi poradit. Matrace položené přímo na podlahu se všeobecně nedoporučují starší generaci. Nejsou vhodné ani pro alergiky, chronicky nemocné, méně pohyblivé a náchylné k pocitu chladu. Určitým kompromisem může být položení jednoduchého roštu mezi podlahu a matraci, čímž se posílí i hygiena takového lůžka.
Tipy na ortopedické matrace s volbou tvrdosti, vhodné i na zem
Pohodlné zdravotní matrace doporučené ortopedem pro jakýkoli podklad, po otočení měkčí, nebo naopak tvrdší, jsou Adria, Horse Active (s koňskými žíněmi) či Memory Comfort. Se všemi získáte střední stupně tvrdosti 4 a 5 z rozsahu 1 až 7 (od nejměkčí po nejtvrdší). V sortimentu tuzemského výrobce MPO-matrace samozřejmě figurují i extra tvrdé matrace se stupněm 7. „Kromě ortopedem schválené matrace pohybovému aparátu prospívá napřímená poloha vleže na zádech a podložení hlavy nízkým polštářem,“ doplňuje Milan Obid, výrobce MPO-matrací. „S každou naší matrací získáváte jako dárek anatomický polštářek, takže máte o starost méně.“
Kdo potřebuje spát na tvrdém podkladu?
Zastánkyní spaní na tvrdém podkladu je například lékařka Dana Maňasková. Na webu Medicinman.cz uvádí, že opravdu tvrdou matraci potřebují ženy, které již nejsou jako peříčko a přitom trpí hypermobilitou, nedostatkem vitamínu D nebo zvýšeným odvápňováním kostí. „Ti ostatní to možná díky své pevně stavbě těla nepocítí tak jasně. Ale to, že na tuto souvislost prostřednictvím výraznějších potíží nikdy nepřijdou, neznamená, že jim měkká matrace nemůže nenápadně škodit celý život nebo od určitého věku, kdy se poměry tahu a tlaku a pevnosti v jejich zádech začnou měnit,“ vysvětluje lékařka. Dodává, že změna měkké matrace za tvrdší se většinou neobejde bez „adaptačních“ bolestí zad, ale to je třeba vydržet a pak už jen těžit z jejích výhod.
SHRNUTÍ: Z průzkumů vyplývá, že noční ležení na příliš tvrdém podkladu komplikuje udržení přirozené křivky zad. Současný trend spaní na podlaze vyznávají spíše studenti a mladí lidé. Příslušníci starších generací už více naslouchají signálům a požadavkům svého těla. Odborníci nedoporučují spaní na zemi ve vyšším věku, u chronických nemocí, v případě alergií či omezené pohyblivosti. Přiklánějí se ke středně tvrdým matracím – český výrobce je přináší na trh pod názvy Adria, Horse Active či Memory Comfort. Ale co člověk, to jiné potřeby. Láká vás v zájmu zdravých zad spaní na tvrdém podkladu? Nemusí to být zrovna podlaha. Prohlédněte si extra tvrdé matrace české výroby. Ke všem MPO-matracím získáváte jako dárek anatomický polštářek, který rovněž podporuje zdravá záda.
Mohlo by vás zajímat
Za život slyšíme nesčetněkrát, že nic ...
Nové matrace se obvykle pořizují jednou ...
Komplikují vám život stále častější ...
Trpíte-li chronickými bolestmi zad ...
Kdy jste u vás doma naposledy ...
Spory mezi vyznavači spaní na tvrdém, či naopak měkkém povrchu jsou asi věčné.