Jak připravit postel starým či nemocným lidem

5 min
22. října 2022
5+

Stejně jako u miminek studujeme bezpečnost dětských postýlek, kvalitu matrace a vybíráme přírodní materiály povlečení, tak i u seniorů bychom měli zohlednit jejich potřeby a přizpůsobit jim jejich spací prostor.

Jaká je spavost u starých lidí?

I aktivní senioři mohou trávit na posteli daleko víc času než dříve. S vyšším věkem totiž někdy přibývají problémy se spánkem. Prodlužuje se usínání, starší lidé se také častěji probouzí během noci. Důvodem může být zvýšená potřeba močení, dechové potíže nebo bolesti. Díky tomu pociťují únavu, a navzdory snížené potřebě spánku, která v mnoha případech přichází s věkem, uléhají i během dne. Oč méně hodin tráví starší lidé spánkem, o to by měl být ten spánek kvalitnější. A kvalita spánku se odvíjí od mnoha faktorů.

Vyšší postel pro seniory

Starší člověk potřebuje stabilní a odolnou postel, vyrobenou z materiálu, který lze snadno udržovat. Nemluvě o tom, že by měl být zdravotně nezávadný, proto volte raději přírodní materiály. Pokud možno, vyhněte se ostrým hranám u postele, aby si senior neublížil, když ztratí balanc a spadne. 

Nejdůležitější je ale výška postele pro seniory. Ta by měla zohledňovat výšku postavy, aby matrace sahala mezi kolena a pozadí. Jde především o snadné uléhání a vstávání z postele, proto by měla vrchní hrana matrace sahat někde do poloviny stehen. Pokud nemůžete sehnat vyšší postel, lze si vypomoci vyšší matrací

Matrace pro seniory a nepropustný chránič matrace

Nejlepší matrace pro seniory jsou ty vyšší, tedy dvacet centimetrů a výše, také doporučujeme vybírat z přírodních materiálů. Většina výrobců matrací má specifickou kategorii – seniorské nebo zdravotní matrace pro seniory, ve kterých se snoubí všechny potřebné vlastnosti. Těmi jsou výška, prodyšnost, tuhost a dostatečná opora svalů a páteře. Co se týká tuhosti, tak se doporučuje tvrdší matrace, která neklade odpor při otáčení se během spánku. 

Chránič matrace jako důležitá součást postele pro seniory
Senioři potřebují polohovatelnou postel a zdravotní matrace

U nemocných a dlouhodobě ležících lidí se na kvalitu matrace klade obzvláště velký důraz. Rozhodně se zaměřte na zdravotní matrace, které musí splňovat určité normy a požadavky. Jsou vhodné i pro aktivní jedince, protože poskytují vynikající ortopedické vlastnosti, vysoký komfort spánku a působí jako prevence. U dlouhodobě ležících raději sáhněte po těchto antidekubitních matracích zabraňujících vzniku proleženin. Tyto matrace mají za úkol odlehčit zatížení postižených oblastí, snížit tlak na kůži a zabránit tak vzniku otlaků. Tyto otlaky či proleženiny totiž mohou způsobovat další závažné zdravotní problémy.  

„Ideální matrace pro seniory by měla rovnoměrně podpírat páteř a kopírovat její zakřivení,“ říká fyzioterapeutka z domova pro seniory Alena Komárková. Nekvalitní a opotřebovaná matrace nepodpírá páteř rovnoměrně, což výrazně zvyšuje bolesti křížové a krční páteře i hlavy. To vede k přerušovanému spánku, který může způsobit zvýšený krevní tlak a stres. Z dlouhodobého hlediska nekvalitní spánek vede k závažným onemocněním, jako je hypertenze, diabetes, deprese či oslabená imunita. „Kvalitní matrace pro seniory společně s kvalitní péčí a polohováním slouží jako důležitá prevence proti dekubitům,“ dodává fyzioterapeutka. 

Co dále potřebuje správná postel pro seniory

Nezapomínejte ani na chránič na matraci. Smyslem chrániče je ochránit matraci i před nechtěnými nehodami. Nepropustný kryt na matraci zabrání protečení vylitého čaje či pročůrání. Můžete také využít nepromokavého potahu na matraci, který plní stejnou funkci. Potah má praktický zip, díky kterému ho snadno sundáte a vyperete na 95 stupňů. Nemusíte se tak bát o hygienu lůžka.

Skvělým řešením pro dlouhodobé ležení je polohovatelný rošt, který se dá podle potřeb upravit. Správně nastavený pomůže s bolestmi zad i zmírní tvorbu křečových žil. Pro trvale ležící lidi pak lze využít předností elektronicky polohovatelných roštů. 

Anatomický polštářek je samozřejmostí. Kvalitní polštářek je prodyšný, dokonale se přizpůsobí tělu a podepře krční páteř. Finančně to není velká položka, ale významným způsobem navýší komfort ležení i spánku. 

Okolí postele

Chránič matrace 180 × 200 ochrání matrace manželské postele seniorů před nehodami

Místnost, kde je umístěna postel, by měla být dobře přístupná. To znamená žádné schody, vysoké prahy, příliš úzké dveře apod. Měla by být světlá a větratelná, ale je také důležité, aby se na noc dalo zamezit přístupu světla zvenčí, protože pro kvalitu spánku je velice potřebná důkladná tma. Pokud si senior dojde na záchod sám, měla by být toaleta někde poblíž bez nutnosti přecházet do jiného patra. Měl by mít také v dosahu u postele nějaké světlo/lampičku, aby si při chůzi ve tmě neublížil.

Čím více senior či nemocný tráví v posteli času, tím důležitější je, aby se v ní cítil komfortně. O léčivé síle kontaktu se zvířaty není pochyb, obzvláště když mají své oblíbené mazlíčky, mělo by jim být umožněno mít je u sebe. 

V případně nemocných či špatně chodících osob by v dosahu postele měl být dostatečný prostor na toaletní křeslo, pokud je nutné, berle nebo chodítko. Přímo u postele by neměl chybět toaletní stolek, který je v dosahu ležícího. Na něm by měl být telefon, případně potřebná telefonní čísla, léky a voda. U dlouhodobě ležících je pak dobré jim umožnit přístup k informacím, aby měli po ruce ovladač na televizi nebo rádio. 

Nespavost u seniorů je poměrně častý jev, ale kvalitní postelí se zdravotní matrací, dostatečnou úpravou spací místnosti a spánkovou hygienou se jí dá předcházet. Rozhodně nic z toho nepodceňujte, kvalitní spánek je důležitý nejen pro fyzické, ale hlavně psychické zdraví. 

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

5+