Skolióza – jak ji poznat a léčit? Co dělat, co ne?

9 min
26. března 2023
4+

Skolióza páteře vyžaduje včasné podchycení a vhodnou léčbu, jinak může způsobit další vážné zdravotní problémy. Jak se léčí skolióza, čemu se v jejím případě vyhnout a co naopak na skoliózu pomáhá?

Co to je skolióza páteře

Ortopedické onemocnění, při kterém dochází k vychýlení páteře, jednotlivé obratle jsou pootočeny kolem své osy, díky čemuž se páteř vychýlí do stran. Současně ještě může být prohnutá dopředu (lordóza) nebo dozadu (kyfóza). Kromě spirálovitého vychýlení nebo vychýlení do strany se také projevuje špatným držením těla, kdy je jedno rameno výš, a také vystupujícími žebry. Někdy bývá i poměrně bolestivá, obzvláště když dlouho setrváváte v jedné poloze. Záleží však na míře vychýlení, jsou lehčí varianty a vážnější, které vyžadují operativní zákrok.

Toto trvalé vychýlení páteře se nejčastěji zjišťuje u dětí kolem deseti let. Zajímavostí je, že se mnohem častěji vyskytuje u dívek. 

Proč ke skolióze dochází?

Jsou případy, kdy se dítě s touto vadou páteře narodí, ale mnohem častěji k ní dochází až během života. Pokud ale chcete znát nějaké konkrétní příčiny, čekáte marně. Až u 80 % výskytu skoliózy lékaři nejsou schopni identifikovat specifické příčiny. Jedná se o idiopatickou skoliózu. Přesto se odborníci shodují v tom, že za vybočení páteře může nerovnoměrný růst páteřního svalstva a orgánů

U funkční skoliózy jde o degeneraci páteře způsobenou chorobami, jakou jsou např. osteoporóza, onemocnění svalů, dětská obrna nebo záněty obratlů. 

Jak bolí skolióza?

Skolióza páteře dokáže pěkně potrápit
Jak bolí skolióza?

Bohužel se na ni moc často nepřichází včas. V počátečním stádiu totiž nebolí, a tak se na ni buď přijde náhodně, nebo až na základě bolesti. To už ale bývá v pokročilejším stádiu, a tedy hůř léčitelná. 

Bolest vychází z toho, že nepřirozeným zakřivením páteře jsou svaly nevhodně namáhány. Bolest se tak ozývá zejména tehdy, pokud člověk dlouho sedí nebo stojí. Nejčastěji to bolí v bederní části páteře, ale přidat se může také bolest hlavy a kloubů dolních končetin. 

Skolióza u dětí

Skolióza se u dětí nejvíce vyskytuje do tří let, kolem osmi let a kolem nástupu puberty. V případě výskytu u dětí skolióza téměř nebolí a páteř je flexibilnější, tedy i snáze přístupná k nápravě. Dětem tak stačí absolvovat rehabilitace.  

U dětí je ale také velmi důležité myslet na prevenci. Mějte na mysli, že všechno má svůj čas a ve vývoji páteře se nic nedá uspěchat. Dítě by tak mělo mít dostatek času a prostoru, aby procvičovalo zvedání hlavičky vleže na břiše, aby se naučilo plazit, sedět, lozit po čtyřech a nakonec i chodit. Netlačte na něj, i když máte pocit, že zaostává za svými vrstevníky. Rychlost vývoje je individuální a zásahy dospělých by mohly všechno narušit. Takže dítě neposazovat, když to ještě samo neumí. Vyvarovat se snahy učit dítě chodit voděním za ruku. Tím vším mu víc ublížíte, než pomůžete. 

Ve vyšším věku se pak doporučuje podporovat děti v pohybu. Ale pozor na sporty! Rizikem může být jednostranná zátěž, která napáchá víc škody než užitku. Mnohem vhodnější je volný pohyb, běh, chůze, jízda na kole, plavání. Čím více času děti stráví ve škole, tím víc by se měl pohyb vyskytovat v jejich volném čase. 

Kromě správného držení těla pak nezapomínejte ani na vhodnou obuv. Nesprávná obuv může dětem zadělat na vážné problémy s páteří. Odborníci doporučují tzv. barefoot obuv, která je vytvořena tak, aby aktivovala funkce chodidla a podporovala zdravou chůzi dětí. Také nešetřete na školním batohu, ten by měl mít polstrování zad a měl by rovnoměrně vyvažovat zátěž na obě ramena. Rozhodně se u dětí vyhněte taškám přes jedno rameno. 

Alfou omegou zdravého dětského růstu a vývoje páteře je pak rozhodně kvalitní dětská matrace. Ta by měla být tvrdší, aby poskytovala tělu pevnou oporu. A raději sáhněte po matraci z přírodních materiálů, která je vzdušná a má skvělé odvětrávání. 

Skolióza páteře u dospělých

Jak se zbavit skoliózy v dospělém věku? Na rozdíl od dětí se už zakřivení páteře ovlivnit téměř nedá. Přesto má cvičení smysl. U dospělých je mnohdy nutné využít léků, které potlačí bolest a uvolní zádová svalstva. Skolióza se sice po dokončení růstu už nezhoršuje, ale pokud se neléčí, vybočená páteř způsobuje degeneraci meziobratlových destiček a kloubů páteře

Skolióza ve stáří

I ve starším věku je nezbytné dodržovat pohybový režim. Léčba skolióz je celoživotní proces. U skoliózy dochází k omezení pružnosti žeber, hloubka dechu tak není dostatečná, a při běžných denních činnostech vzniká dušnost a únava. Předcházet takovým důsledkům pomáhá vhodná léčba s pravidelným pohybem.

Skolióza a její léčba

Plavání jako nejlepší doplněk rehabilitačnímu cvičení

U lehčích případů se skolióza léčí rehabilitací. A to prostřednictvím speciálních cviků na posílení zádových svalů, jejichž činnost je oslabena nebo narušená právě vychýlením páteře. Díky jejich napravení a posílení se páteř lépe vyrovnává. Nejznámější a velmi úspěšnou metodou je Vojtova metoda. Ta vyžaduje spolupráci s odborníkem, aby byla prováděna správně a měla žádoucí účinky na stav páteře. 

Při cvičení je cílem:

  • Napřímení horní části těla
  • Zlepšení pohyblivosti páteře a žeber
  • Vyrovnání svalové nerovnováhy
  • Posílení středu těla

U vážnějších forem skoliózy se používá speciální korzet. Ten je však někdy nutné nosit po celý den i noc, což je poměrně nepříjemné. Korzet by určitě neměl nikde tlačit a měl by být dostatečně pevný, aby plnil svou funkci. 

V těch nejhorších případech se pak volí chirurgický zákrok. Při zakřivení páteře větší než 40° je hrozbou utlačování orgánů, které mohou být poškozeny. 

Neléčená skolióza

Pokud se skolióza nijak neléčí, obzvláště v těch vážnějších formách, začínají přibývat bolesti zad a omezení pohybu. Po čase by pak vychýlená páteř začala tlačit na další orgány těle, například utlačováním plic by se ztížilo dýchání, a mohly by přibýt další komplikace. Proto je důležité s její léčbou začít včas, abyste předešli bolesti a dalším zdravotním problémům.

Skolióza a cviky

Ať už budete cvičit podle jakékoliv metody, podstatné pro její úspěch je pravidelné opakování. V principu jde o aktivování svalů v okolí obratlů, dosažení rovnováhy v aktivitě břišních a zádových svalů a naučení se bráničního dýchání v souhře s nastavením pánve. 

Vojtova metoda

Reflexní lokomoce podle Prof. Vojty jako terapeutický přístup, při němž se rozvíjí napřímení páteře za její současné rotace, které skvěle pomáhají právě při skolióze. Touto metodou se navíc ovlivňují receptory v drobných svalech mezi obratli, což není možné bez zásahu terapeuta.

Klappova metoda

Terapie vytvořená německým ortopedem Rudolfem Klappem, jejíž podstatou je korekce křivky skoliózy prostřednictvím zkříženého lezení. V pozici na všech čtyřech se střídá pohyb vpřed levou horní končetinou a současně pravou dolní končetinou, poté pohyb vpřed pravou horní končetinou a současně levou dolní končetinou. Dále používal mimochodné lezení, kdy jdou současně dopředu pravá ruka a noha a poté zase levá ruka a noha.

SM Systém

Stabilizační a Mobilizační Systém MUDr. Smíška tvoří sestava cviků prováděných s elastickým lanem. Tyto cviky aktivují svaly ve spirálních řetězcích, díky čemuž se páteř protahuje směrem vzhůru. Cílem cvičení je vytvoření svalového korzetu a korekce skoliotické křivky. Cvičení také snižuje tlak na meziobratlové ploténky, což pomáhá na odstranění výhřezu.

Cvičení na velkém míči

Samozřejmě pod odborným vedením, kdy páteř musí být napřímená, díky čemuž se aktivují svaly podél páteře a tahy mezi obratli. Opět se posiluje střed těla (hluboký stabilizační systém páteře), který je zásadní pro správnou stabilizaci zad.

Jaký sport při skolióze?

Nejvhodnější sporty na celkové protažení páteře jsou rozhodně plavání, pilates a jóga. Dalším vhodným pohybem je jízda na kole nebo chůze. Naopak odborníci nedoporučují aktivity s jednostrannou zátěží, které zatěžují páteř nerovnoměrně, jako je např. golf, tenis, florbal apod. 

Co nedělat při skolióze?

Rozhodně se vyhněte jakýmkoliv náklonům se zátěží a skokům s tvrdými dopady. A vyvarujte se kouření. To je škodlivé pro všechny, ale pro lidi se skoliózou je obzvláště nebezpečné. Kouření totiž zabraňuje hojení kostí a zpomaluje hojení tkání. Navíc narušuje imunitní systém, a i díky němu mnohem častěji hrozí případné pooperační infekce. 

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

4+