Spát na boku? Spát nahý? Aneb nové návyky pro váš lepší spánek

3 min
28. května 2021
18+

Vneste změnu do vašeho života drobnými úpravami vašich spánkových návyků. Stačí se zaměřit na polohy ve spánku, nebo jednoduše odhodit na noc pyžamo. Seznamte se s tím, co můžete udělat pro vaši fyzickou i psychickou pohodu při spaní a jak na to, abyste změnu snadno přijali do života.

Budíte se ráno se zablokovanou krční páteří a nerozumíte tomu, jak se vám to zase stalo? Jednou z možných příčin takovýchto potíží může být spaní na břiše. Páteř nemá žádnou oporu, navíc se do takové polohy často různě kroutíme. Takže se docela dobře může stát, že si tímto polohováním zaděláme na skoliózu páteře. Odborníci proto doporučují spát ideálně na zádech nebo na boku. 

Lehnout si na záda… 

Trápí vás bolest zad a ráno se budíte se zablokovanou krční páteří? Možná vám pomůže změna spánkové polohy!
Poloha na boku vám zajisté zpříjemní spánek

Spaní na zádech umožňuje zdravé napřímení páteře a je všeobecně považováno za nejlepší. Ovšem jeho velkou nevýhodou je fakt, že většina lidí při něm často chrápe. Stejně tak se nedoporučuje lidem trpícím spánkovým apnoe. Pokud vám ale žádné z těchto potíží nečiní problém, pak rozhodně stojí za to podložit hlavu menším polštářem a oddat se této poloze. 

A preferujete-li spaní na zádech, pak je dobré podle toho vybrat i matraci. Abyste zbytečně nezatěžovali bederní páteř a kyčelní klouby, měli byste zvolit středně tvrdou matraci. Ani měkčí, ani tvrdší, protože žádná jiná nedokáže tak dokonale kopírovat tvary vašeho těla. Můžete zkusit například matraci Loreta 1+1, která kombinuje VISCO, PUR a HR pěnu a navíc není drahá. 

Spaní na boku prospěšné pro vaše zdraví

Podobně prospěšnou pozicí představuje také spaní na boku. Při správném podložení kolen z ní budou mít radost především vaše záda. Ne každý má však jasno v tom, jestli raději spát na levém nebo na pravém boku. Rozhodně to není jedno. 

Pokud trpíváte zažívacími potíži, pak vám prospěje spíš spaní na levém boku. Z pohledu ajurvédy je spánková poloha na levém boku prospěšná také pro vaše srdce a očistu těla. Takové spaní podporuje proudění lymfy, čímž se tělo snáz zbavuje nežádoucích látek. Ve spaní se tak detoxikuje, aniž byste se přitom jakkoli namáhali. 

Bez oblečení se uvolníte, snížíte tělesnou teplotu, a tím docílíte lepší kvality spánku. Nadbytečné shoďte.
Uvolněte se při spánku. Spěte nazí!

Proč spát na levém boku v těhotenství?

Lékaři také doporučují spaní na levém boku takřka všem těhotným. Důvod je jednoduchý. Na pravé straně těla se nachází dutá žíla, která zásobuje krví tělo dítěte, a pokud je uvolněná a netlačí na ni plod, může krevní oběh dítěte lépe cirkulovat. 

Spaní na boku, ať už na pravém nebo na levém, je všeobecně prospěšné pro vaše záda. Avšak je třeba vědět, jak správně spát na boku

Abyste nevyvíjeli zbytečný tlak na klouby, doporučuje se při spaní na boku podložit hlavu velkým polštáře a polštář nebo peřinu umístit také mezi kolena. Klouby tak na sebe netlačí, a i vaše pánev se může správně uvolnit. 

Jak na změnu?

Každá změna v životě chce trochu trpělivosti, obzvlášť pokud jste něco dělali nějak roky, či dokonce celá desetiletí, a teď to chcete změnit. Takže pokud jste doteď na boku v noci nespali, může být pro vás tato změna náročná. Proto je fajn si ze startu trochu pomoct a ošálit se třeba polštářem za zády. Ten vám v noci znemožní, abyste se snadno přetočili z boku do jiné polohy. 

Pokud vám při delším spaní na boku brní horní či dolní končetiny, nejspíš nemáte tu správnou matraci. Při takovém spaní je totiž důležité, abyste nevyvíjeli tlak na boky a ramena. Toho docílíte ležením na dobře odpružené matraci – středně tvrdé až měkké, která se dokonale přizpůsobí všem částem vašeho těla. Vyzkoušet můžete například matraci pro spaní na boku Teri, vyvinutou ve spolupráci s ortopedem a určenou pro starší i mladší ročníky. Při každé objednávce navíc získáte i polštář pro spaní na boku zdarma. 

Chcete se cítit ještě blíže k vašemu partnerovi? Zkuste vedle něho spát nahý
Spaní v nahotě vedle partnera prohloubí vzájemnou důvěru

Zbavte se pyžama pro vaši psychickou pohodu

Další změnou, kterou můžete udělat naopak pro svou psychickou pohodu, je, že budete spát nazí. Bez oblečení se nejenže krásně uvolníte, ale také dostanete skvělou možnost k navození hlubokého spánku. S nahou kůží se snižuje tělesná teplota, což má vliv na řadu pozitivních pochodů v těle. Tělo musí vydat daleko víc energie k zahřátí, čímž dochází ke zvýšení vašeho energetického výdeje a tím i ke snížení kalorií. 

Nižší tělesná teplota snižuje také hladinu kortizolu, tedy stresového hormonu, a naopak spaní v nahotě vedle partnera, zvyšuje hladinu oxytocinu – hormonu lásky. Mezi partnery tak dochází k prohlubování důvěry a v konečném důsledku má takové spaní vliv i na vaše sebevědomí.

Když vám chybí hluboký spánek, začněte spát nahý bez oblečení. Blíží se léto, využijte této příležitosti!
Málo kvalitního spánku? Nižší sebevědomí? Odhoďte oblečení! Spěte nazí!

Odhodit pyžamo jen tak?

Jak ale začít spát nahý a nepřipadat si přitom hloupě? Jak snáz zavést změnu do svého života? Zkuste například nejprve alespoň spaní ve spodním prádle. Máte-li obavy, že vás někdo přistihne nahého, pak si jednoduše zahalte do županu a svlékněte jej až při ulehnutí do postele. Když jej budete mít celou noc po ruce, můžete být naprosto v klidu a bez starostí si užít svobody v posteli.

SHRNUTÍ: Spát na zádech a na boku je zdraví prospěšné stejně jako občasné polohování. Spát nahý je pro někoho nezvyk, ale zejména v letním období vás tento experiment může velmi příjemně překvapit.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

18+