Účinná prevence bolesti zad aneb 5 tipů pro zdravá záda

5 min
3. září 2020
26+
prevence bolesti zad a kloubů je i obyčejná pravidelný chůze, žádný složitý pohyb

Celosvětové statistiky jsou nemilosrdné: až 80 procent dospělé populace někdy za život pozná bolesti zad. Přitom úprava životního stylu může značně přispět k tomu, aby se nestaly chronickými. Připomeňme si 5 tipů pro zdravá záda!

1. Pohybová aktivita a správná chůze

Nejdůležitější je pravidelná pohybová aktivita pro celkové posílení svalového aparátu. Ve spolupráci s fyzioterapeutem si můžete osvojit i speciální cvičení proti bolestem zad či pro prevenci bolesti kolen. Zádům velmi prospívá i zdánlivě obyčejná chůze. Budete-li při chůzi přitlačovat palce a prsty nohou do země, výrazně posílíte svaly celé páteře. Nezbytná je i vhodná obuv. Sportovní nebo zdravotní boty se už dnes vyrábějí v atraktivních vzorech a do obuvi na vyšších podpatcích lze umístit úlevu přinášející gelové vložky.

2. STOP jednostranné zátěži

Jednostranná zátěž při práci nebo sportu přetěžuje pohybový aparát, narušuje svalovou rovnováhu a vede k bolestem. Dá se kompenzovat cvičením, ale má se jí také předcházet. Například při práci s počítačem seďte rovně, s opřenými zády, hlavně bedry, s kyčlemi a koleny v pravém úhlu, s celou plochou chodidel na zemi, s uvolněnýma podepřenýma rukama. Žádoucí je také horní hrana monitoru ve výšce očí. Při psaní na klávesnici jsou prsty, zápěstí a předloktí ideálně v jedné rovině (větší část předloktí opřená o klávesnici). Pomáhá i vědomé hluboké dýchání a časté mini přestávky. Nesete-li těžkou tašku nebo kabelku, vystřídejte po chvíli ruce či ramena. Ke stopování pohybových aktivit slouží i celá řada mobilních aplikací. 

Sezení za PC má svá pravidla, pokud mluvíme o prevenci proti bolesti zad
Správně sedět v práci za počítačem je vlastně umění…

3. Pravidelné masáže 

Velký efekt v prevenci bolesti zad přinášejí i pravidelné masáže. Někomu vyhovují frekvence jednou za dva měsíce, jinému klidně každý týden. Existuje Breussova, reflexní či asijská zdravotní masáž proti bolesti zad, masáž doplněná horkým rašelinovým zábalem a další metody. Nejžádanější je ale klasická masáž obsahující sestavu pro masáž zad, šíje, horních a dolních končetin, hrudníku a břicha. 

4. Zajištění matrace pro bolavá záda

Během nočního odpočinku se páteř může důkladně zregenerovat, pokud ovšem spočívá na dobré matraci. Prohlédněte si speciální české matrace pro bolavá záda a bolesti kloubů, inspirujte se recenzemi uživatelů. Výběr si důkladně promyslete, abyste získali opravdu tu nejlepší matraci pro vaše potřeby. Třeba to bude populární matrace s koňskými žíněmi Horse Active, dostupná za vynikající cenu v akci 1+1 zdarma. 

5. Využití pomůcek pro dynamické sezení

Blahodárné pro celé tělo je i takzvané dynamické sezení, které umožňují jak kancelářské židle se synchronní (popřípadě balanční) mechanikou, tak krátkodobé použití gymnastického míče nebo podobné pomůcky k sezení. 

SHRNUTÍ: Nejúčinnější prevencí bolestí zad je pravidelná pohybová aktivita v čele se správnou chůzí. Pomáhá rovněž předcházení jednostranné zátěži, masáže, využití ortopedických matrací i pomůcek umožňujících dynamické sezení. Maséry praktikující klasickou masáž najdete v každém městě a také český výrobce komfortních matrací MPO má kromě vlastního e-shopu v ČR širokou síť partnerských prodejen.

Mrknout na MPO matrace

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

26+