Věčná otázka: Je lepší tvrdá, nebo měkká matrace?

6 min
27. října 2020
25+

V poslední době se zájemci o nové matrace hodně ptají na jejich správnou tvrdost. Při určování tvrdosti matrace je zásadní vycházet ze své tělesné hmotnosti. Uživateli s nižší váhou může vyhovovat měkčí matrace, lépe přizpůsobitelná tvaru těla. Zástupce vyšší váhy však potřebuje pro vyrovnání denní zátěže mnohem pevnější noční podklad. 

Trik fyzioterapeutů pro posouzení tvrdosti matrace

Při zkoušení tvrdosti matrace využijte osvědčenou radu fyzioterapeutů. Pokud v lehu na zádech v křížové oblasti jednoduše vsunete ruku mezi tělo a matraci, je pro vás matrace příliš tvrdá. Pokud ruku pod tělo nedostanete, podklad je nadměrně měkký. Zlatý střed se dá považovat za ideál, ostatně středně tvrdé matrace doporučují fyzioterapeuti nejčastěji

Přidává se i výrobce českých matrací Milan Obid: „Nadměrně tvrdá matrace nekopíruje tvary těla. Důsledkem je nevyhovující poloha páteře a bolesti zad. Naopak příliš měkká matrace neposkytuje tělu oporu – dělá takzvanou kolébku, čímž opět trpí páteř, ale i psychika, soustředění, imunita…“

pro malé dítě je lepší měkká matrace, přírodní matrace podpoří dobré prostředí pro spánek
I vaše děťátko může dobře spát na přírodní matraci

Při přechodu na tvrdší matraci vydržte – bude líp!

Nejtvrdší matrace potřebují muži i ženy s vyšší a vysokou tělesnou hmotností. Jen taková matrace poskytne potřebnou oporu přetíženým zádům a kloubům. Kterými se inspirovat? Vsaďte na populární matraci Horse Active s koňskými žíněmi či matraci XXL s nosností 150 kg, zpevněnou kokosem a studenou pěnou. Díky tomu matrace dokonale odvádí vlhkost a reguluje teplotu. 

Potřebu vyšší tvrdosti naplňuje také pružinová matrace Ergonomy (s výbornými nezávislými recenzemi) nebo taštičková matrace Spring Horse Lux. Obě mají nosnost 130 kg. „Výměna měkké matrace za tvrdší se většinou neobejde bez přechodných bolestí zad, ale to je třeba vydržet a pak už jen těžit z jejích předností,“ uvádí lékařka Dana Maňasková, zastánkyně tvrdých matrací, na webu Medicinman.cz. A jak tvrdou postel obecně?

Dobrodiní matrací z přírodních materiálů

Pokud vás na extra tvrdé matraci něco odrazuje, zaměřte se na středně tvrdé matrace – latexové, pěnové, sendvičové, z paměťové pěny, pružinové, taštičkové i BIO ručně šité. Všechny výborně podpírají páteř a mohou zahrnovat i kokosová vlákna nebo koňské žíně, materiály vhodné pro alergiky a lidi s nadměrnou potivostí. 

Například paní Renatě pomohla od bolestí zad v kříži latexová matrace doporučená fyzioterapeutem. Zásluhou vysokého podílu přírodního kaučuku se snadno přizpůsobuje tělu a má vynikající ortopedické vlastnosti. „Nejlepší je v tomto případě sedmizónová latexová matrace, jejíž čtvrtá zóna účinně zpevňuje boky a střední část těla, a to i při větším zatížení,“ vysvětlil odborník. (Náš tip: matrace LATEX 7 EXCLUSIVE).

Dopřejte si cenově výhodné matrace s volbou tuhosti

Partneři mají málokdy stejnou výšku a hmotnost. Naštěstí lze spaní přizpůsobit volbou matrací s dvěma tuhostmi, uváděných na trh v cenové akci 1+1 zdarma. Každý uživatel si prostě vybere tu lepší stranu matrace pro sebe (například měkčí při bolestech kloubů). Navíc časem mírně změkne každá matrace, takže je dobré mít v záloze vyšší stupeň tuhosti, dostupný pouhým otočením. 

Nenechte se zmást označením „partnerské matrace“ – v této akci si opatříte výhodně dvě matrace stejných nebo i různých rozměrů s jakýmkoli využitím, třeba pro sourozence, matku a dceru… Uvedená cena platí vždy pro dva kusy matrace a začíná již na necelých čtyřech tisících korunách. Matrace si můžete nechat vyrobit i na míru, stačí v detailu matrace 1a1 zdarma uvést atypický rozměr. Výrobce připočítá jen spotřebu surovin, nic navíc.

SHRNUTÍ: Vybírejte matrace pro celou rodinu ze 7 stupňů tvrdosti:

1 – Nejměkčí matrace – pro nejmenší uživatele – děti.

2 – Velmi měkké matrace – pro nízké váhové kategorie a příležitostné spaní.

3 – Měkčí matrace – pro starší generaci, při potížích s klouby, pro spaní na boku.

4 – Středně tvrdé matrace – pro nejširší skupinu uživatelů.

5 – Tvrdší matrace – všeobecně pro mladší lidi a muže. 

6 – Tvrdé matrace – pro vyznavače tvrdého, pevného lůžka. 

7 – Extra tvrdé matrace – pro vyšší váhové kategorie.

Údaj o tvrdosti naleznete v kolečku pod obrázkem už v přehledu matrací: 2 tuhosti, měkká, střední či tvrdá. Takřka univerzální a cenově přívětivá je matrace 1+1 Memory Comfort. Uživatelé u ní oceňují výhodu volby tvrdosti (stupeň 4 a 5). Tento typ matrace si operativně otočíte z více vyhovující strany. A pro zájemce o ještě tvrdší matraci je tu model XXL se stupni 6 a 7. Tvrdé matrace bodují rovněž svou delší životností. I tak vyměňte matrace všem členům domácnosti zhruba po 10 letech.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

25+