K2 – vitamín, který může zastavit bolest zad a prodloužit mládí

5 min
23. dubna 2023
2+
Jak nejlépe užívat vitamín K2?

Všichni víme, že vitamíny jsou pro nás a naše těla důležité. Jsou známé vitamíny, jako je např. vitamín C, také řada B vitamínů, vitamín D a A. A pak jsou ty méně známé vitamíny, bez nichž se ale naše tělo neobejde. Už jste slyšeli o vitamínu K2?

Někteří z vás si ještě možná vzpomenou, že existuje osmitisícová hora s názvem K2. Ale pokud jde o tento vitamín, pravděpodobně nebudete vědět, kam ho zařadit. Což je škoda, protože hraje poměrně klíčovou roli pro zdraví, hlavně kostí a srdce a tím má silný vliv na dlouhověkost a bezproblémové fungování celého našeho těla. 

Jedna studie provedená v Německu v roce 2016 zjistila, že vitamín K2 chybí 97% z 452 testovaných dospělých osob. Obecně se uvádí, že vitamín K2 chybí až 90% populace západních zemí. Přitom minimálně v Japonsku je považován za tajnou zbraň, díky které se tamní obyvatelé dožívají tak vysokého věku. Dříve jsme vitamín K2 získávali v tucích ze zvířat živených zelenou trávou, dnes se ale hospodářská zvířata krmí kukuřicí, pšenicí a šrotem. A tam se vitamín K nevyskytuje. Proto ani jejich maso tento prospěšný vitamín neobsahuje.

Jak se liší vitamín K1 a K2?

Až donedávna se mluvilo jen o vitamínu K. Pak se přišlo na to, že existuje vitamín K1 (fyllochinon) a K2 (menachinon). Postupně se začalo zjišťovat, jak moc důležitý je pro nás právě vitamín K2 a proč ho naše tělo potřebuje. Společné mají to, že vitamín K1 i K2 jsou rozpustné v tucích. Ale zatímco vitamín K1, který má především pozitivní vliv na správnou srážlivost krve, naše tělo vstřebává velmi obtížně, kdežto vitamín K2 se vstřebává mnohem lépe. Navíc je pro naše tělo prospěšnější, protože krom vlivu na srážlivost hraje klíčovou roli při správném nakládání s vápníkem v těle.

Je to ale o to složitější, že i vitamín K2 má několik dalších poddruhů, označených MK a příslušným číslem. V našem těle je nejběžnější typ MK-4, ale typ MK-7 má pro naše tělo mnohem více výhod. Výsledky mnoha výzkumů doporučují volit vitamín K2 ve formě MK-7, protože jde o nejlépe vstřebatelnou formu a má navíc mnohem delší „poločas rozpadu“ – vydrží v těle mnohem déle a tím je pro tělo lépe využitelný než např. verze MK-4, která v těle metabolizuje a vyloučí se během několika hodin.

Vitamín K2 a jeho účinky na lidský organismus

Vitamín K2 má velmi příznivé účinky na kosti a zuby. Vitamín K2 má určující roli v tom, aby se omezilo ukládání vápníku v tepnách a měkkých tkáních a aby se vápník ukládal tam, kde má – v kostech, zubech – tvrdých tkáních, což má velmi pozitivní vliv nejen na zdraví kostí a zubů, ale hlavně i na zdraví vašich tepen a srdce. Tak zvaná dekalcifikace tepen vitamínem K2 doslova vyčistí vaše tepny od nadbytečného vápníku a tím snižuje riziko srdečních onemocnění. Tedy i infarktu a mrtvice.

Vitamín K2 posiluje zuby a kosti

Vitamín K2 nemá žádné kontraindikace

Ale nezapomínejme ani na vitamín K1. Ten je zásadní pro srážlivost krve, kdy omezuje silné krvácení, ať už se jedná o zranění nebo menstruační krvácení.

Na co všechno je dobrý vitamín K2?

  • Zlepšuje zdraví kostí, pomáhá předcházet osteoporóze a zlomeninám
  • Posiluje zuby
  • Zpomaluje proces stárnutí a omlazuje pleť
  • Snižuje riziko zánětů
  • Působí jako prevence kardiovaskulárním onemocněním
  • Pomáhá v léčbě autoimunitních onemocnění (např. při roztroušené skleróze)
  • Zlepšuje pohyb elektronů v mitochondriích (nadějný lék na Parkinsonovou chorobu)
  • Prospívá mozku (pomáhá ho chránit před poškozením tím, že přispívá k tvorbě myelinového obalu, který chrání nervová vlákna)
  • Snižuje inzulínovou rezistenci
  • Pomáhá na bolest zad a kloubů
  • Potlačuje nežádoucí účinky některých léků

Vitamín K2 jako bojovník s rakovinou!?

Protože rakovina je stále tou zákeřnou nemocí, na kterou neexistuje stoprocentní lék, neustále se hledá cokoliv, co by ji mohlo pomoci léčit nebo předcházet. U vitamínu K2 se zjistily jisté antikarcinogenní účinky, zejména v případě buněk rakoviny prostaty. Vědci se snaží tento příslib v podobě „bojovníka s rakovinou“ dál zkoumat a rozvíjet.

Vitamín K2 a vápník

Vitamín K2 ovlivňuje osteokalcin, což je bílkovina, která se vyskytuje v kostech a zubech. Osteokalcin váže vápník a má rozhodující podíl na mineralizaci kosterního systému. Navíc zabraňuje kalcifikaci měkkých tkání a chrupavek. Nedostatek vápníku může hrát roli i v bolesti zad, protože dochází k řídnutí kostí a celý náš kosterní systém se oslabuje.

Co přesně vitamín K2 dělá? Aktivuje osteokalcin k transportování a ukládání vápníku do kostí a zubů. Díky tomu, že se vápník přesunuje tam, kam má, neusazuje se v cévách, kde by způsoboval jejich kornatění. Takže nejen posiluje kosti a zuby a zpomaluje jejich řídnutí, ale navíc pomáhá kardiovaskulárnímu systému. 

Jak se projevuje nedostatek vitamínu K?

Protože má vitamín K2 vliv na srážlivost krve, tak jeho nedostatek můžete pozorovat tak, že se vám při každém menším ťuknutí objeví na těle modřina. Varovným signálem může být také časté krvácení dásní při čištění zubů. Zbystřit byste měli i při opakujícím se krvácení z nosu. Dalšími příznaky nedostatku vitamínu K jsou únava, celková malátnost a svalová slabost. A vyskytují se časté bolesti hlavy, zad, svalů a kloubů.

Dlouhodobý nedostatek vitamínu K2 je obzvláště nebezpečný, protože při něm může docházet k úbytku hustoty kostí a osteoporóze, na což se obvykle přichází až po delší době, kdy už může být pozdě a tato degradace kostí se ve vyšším věku už těžko napravuje. Křehčí kosti se považují za běžnou součást stárnutí, ale právě doplňováním vitamínu K2 tomu lze velmi efektivně předcházet. Navíc chronický nedostatek vitamínu K2 i u mladších lidí způsobuje, že řídnutí kostí může potrápit i mnohem mladší osoby. Tentýž problém platí i pro kornatění cév, které je také způsobeno dlouhodobým nedostatkem vitamínu K.

V čem se nachází vitamín K1 a K2?

Co obsahuje vitamín K2?

Vitamín K1 můžete získat především ze zelené listové zeleniny, jako je špenát, tuřín, kapusta, růžičková kapusta, rukola, petrželová nať či brokolice, zelí nebo chřest. Důležitější vitamín K2 ale v zelenině nehledejte. Vitamín K2 ve verzi MK-4 se totiž nejvíce vyskytuje v husích játrech, vaječných žloutcích či husím nebo kuřecím mase. Pro tělo nejdůležitější vitamín K2 ve verzi MK-7 se však téměř výhradně vyskytuje ve fermentovaných potravinách. Jeho jednoznačně nejbohatším zdrojem je NATTO – fermentované sójové boby (či jiné luštěniny jako je cizrna či fazole). V této japonské super-potravině je až 20x více vitamínu K2 ve formě MK-7 než v druhé, na vitamín K2 bohaté potravině – tvrdých sýrech či až 200x více než v kysaném zelí. Takže pokud si chcete doplnit chybějící vitamín K2 v nejvstřebatelnější a zdraví nejprospěšnější formě, poohlédněte se po NATTO (u nás ho například vyrábí Sunfood) nebo si ho můžete celkem snadno připravit i doma 

Jaká je doporučená dávka vitamínu K

Podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (která nerozlišuje dávku vitamínu K1 a K2, ale uvádí jen souhrnnou doporučenou dávku vitamínu K) je doporučená dávka pro dospělou osobu 36–54 µg/den. V Americe však doporučují více. U dětí mladších tří let se doporučuje dávka 1 µg/kg/denně. Ale dávkování se nemusíte bát. Vitamín K2 nemá žádné kontraindikace, nedá se jím předávkovat. 3letá studie prokázala, že i při dávkách 180 µg/den nebo 3 měsíční studie při dávce 360 µg/den nezpůsobovala žádný negativní vliv.  Jen pro vaši představu jedna polévková lžíce na vitamín K2 nejbohatšího zdroje – NATTO obsahuje 150 µg vitamínu K2.

NATTO – několik much jednou ranou

Když už jsme zmínili NATTO jako nejbohatší zdroj vitamínu K2, který sám má spoustu pozitivních vlivů na zdraví lidského organismu, je nutné zmínit, že NATTO má spoustu dalších pozitivních přínosů pro lidské zdraví. Krom toho, že snižuje krevní tlak, cholesterol v krvi a celkově pozitivně ovlivňuje organismus při poruchách krevního oběhu, byl nedávno objeven ještě jeden velmi pozitivní vliv této superpotraviny. Japonská studie z roku 2022 s názvem „Degradační účinek nattokinázy na spike protein SARS-CoV-2“ potvrdila, že nattokináza, obsažená v NATTO, hraje klíčovou roli při degradaci S proteinu. Je to ten protein, který slouží jako vstupní brána coronaviru do našich buněk. Proto konzumace NATTO může být, krom doplnění tolik důležitého vitamínu K2, velmi účinná v prevenci vzniku onemocnění SARS-CoV-2 a zároveň může zabránit dalšímu poškození organismu, které způsobila infekce nebo i očkování proti Covid-19. Tento pozitivní účinek NATTO souvisí s tím, že nattokináza se užívá i jako jako prevence vzniku krevních sraženin a ke zlepšení průtoku krve v cévách, protože nattokináza (enzym vyskytující se v NATTO) je jediný známý přírodní preparát, který umí nejen snížit srážlivost krve, ale dokáže dokonce i rozpouštět již vzniklé krevní sraženiny.

Proč kombinovat Vitamín K2 s vitamínem D

Tyto 2 vitamíny působí synergicky a jeden bez druhého nedokážou plnit svou funkci na 100%. Oba tyto vitamíny pracují s vápníkem a umožňují jeho správné ukládání do kostí. Oba jsou rozpustné v tucích a uvádí se, že se společně účastní více jak 200 dějů, jež ovlivňují správné fungování imunitního, kardiovaskulárního a pohybového systému. Kombinace vitamínu K2 a D3 má proto až zázračné účinky. Posiluje zdraví vašich kostí a zubů, podporuje imunitu, má protizánětlivý efekt, působí antidepresivně, snižuje riziko respiračních onemocnění a zlepšuje zdraví kojenců a dětí. Vitamín D3 (cholekalciferol) se nám přirozeně tvoří v kůži vlivem ultrafialového záření slunce. Pokud své tělo zrovna nemůžete vystavovat slunci, doporučujeme ho doplnit buď z vajec (pokud možno ze slepic, které jsou chovány venku), hub, rybího tuku, nebo doplňků stravy. 

K2 pro zdravá záda a lepší spánek

Doplňováním vitamínu K2 pomocí fermentovaného sójovéhu „sýru“ NATTO byly prokázány pozitivní účinky na kvalitu spánku. A pokud k tomu chcete zdravá záda bez bolesti, doplňte vitamín K2 i o další vitamíny řady B, a to zejména B1, B6 a B12. Zatímco vitamín K2 posiluje kosti, vitamíny řady B vyživují poškozené nervy v oblasti zad a působí protizánětlivě. Navíc podstatně zmírňují bolesti zad. 

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

2+