Vše o saunování

8 min
18. února 2023
6+

Zima je pro naši psychiku a naše zdraví obzvláště obtížné období, nedostatek světla a sluníčka, chlad, méně času stráveného venku na čistém vzduchu, omezení pohybu. To vše si vybere svou daň. Jestli se tomu chcete vyhnout, vyzkoušejte právě saunování!

Co se děje v těle při saunování?

Saunování má pro lidský organismus nepopiratelné přínosy, však taky severským národům s dlouhotrvající zimou dodávalo sílu a podporu při překonávání dlouhých nocí a nízkých teplot. Ale od té doby roste jeho obliba celosvětově a při jeho benefitech ani není divu. 

Výhody saunování

Zdravé srdce a dlouhý život

Pravidelné saunování rozhodně prospívá srdci, posiluje ho, díky čemuž se zvyšuje pravděpodobnost dožití vyššího věku. To dokazují i studie prováděné ve Finsku, podle nichž pravidelně se saunující muži byli celkově zdravější a dožívali se vyššího věku než ti, kteří saunu navštěvovali minimálně nebo vůbec.

Účinná detoxikační kúra

Sauna dokáže podstatně urychlit detoxikační proces celého organismu a pomoci mu zbavit se těžkých kovů. Pobyt v sauně totiž zlepšuje krevní oběh a pocením se tak z těla vylučují všechny možné toxiny. Je to tedy prospěšný očistný proces, který byste svému tělu měli rozhodně dopřávat co nejčastěji. 

Posílený imunitní systém

Sauna a následná studená voda pomáhá v otužování organismu. Otužováním dochází ke zvýšení hladiny leukocytů (bílých krvinek) a cytokinu (jedná se o proteiny, které hrají důležitou roli při imunitní odpovědi) v krvi. Tímto procesem je zrychlena obranná reakce na cizorodé látky. Navíc se nám při tom vyplavují do těla endorfiny (hormony štěstí) a adrenalin, díky čemuž se cítíme skvěle. Je také potvrzeno, že otužující se lidé bývají mnohem méně nemocní.

Skvělá prevence respiračních onemocnění

A když už onemocní, tak mají nemoci mírnější průběh. Obzvláště parní sauny jsou účinnými pomocníky v léčbě potíží horních dýchacích cest a astmatu. Právě v zimním období, kdy tolik lidí trápí nachlazení a bolesti v krku, může sauna výrazně pomoci. Pobyt v ní napomáhá uvolnit hlen a utišit bolest v krku. 

Omlazující proces

Obzvláště v zimě je saunování skvělý prostředek, jak zůstat zdravý a dobře naladěný.

Saunování si zamilujete!

Už několik pobytů v sauně se velmi pozitivně projeví na vaší pokožce. Zlepšuje se tím váš krevní oběh a tím se do pokožky uvolňuje více kyslíku a potřebných živin. A aby toho nebylo málo, sauna ještě podporuje tvorbu kolagenu. Díky tomu je pleť zdravější a více hydratovaná. Vy tak vypadáte mladší a spokojenější. 

Šťastnější a bez stresu

Navíc se tak i cítíte. Sauna má blahodárný vliv i na lidskou psychiku. Souvisí to s produkcí endorfinů v těle, kterou podporuje pobyt v sauně. A to zejména v infračervené sauně. Endorfiny mimo jiné zmírňují symptomy deprese a snižují míru stresu, díky čemuž můžete v sauně nerušeně relaxovat. Lépe se pak vyrovnáváte s různými životními těžkostmi a úzkostmi.

Po sauně se lépe spí

Většina lidí, kteří se pravidelně saunují a dodržují zásady správného saunování (pitný režim, střídání s odpočinkem…) potvrzují, že se jim po sauně většinou lépe spí. Může za to kombinace několika faktorů – lepší zrelaxování a ulevení si od starostí a pracovního stresu, zlepšení prokrvení a tím i uvolnění svalů, zlepšení dýchání, což může pomoci i od chrápání či ucpaných dýchacích cest. Takže kromě zdravotní matrace můžete i saunování použít jako poukázku na lepší spánek.

Stop bolestem kloubů a svalů

Návštěva sauny se doporučuje hlavně lidem, kteří trpí na bolesti kloubů. Často se ale také využívá jako součást tréninku aktivních sportovců po zvýšené námaze svalů a kloubů. Kromě skvělé regenerace dokáže sauna zlepšit i sportovní výkony. 

A aby těch výhod saunování nebylo málo…

Pravidelné návštěvy sauny přinášejí i nižší výskyt kardiovaskulárních onemocnění a mrtvic.

Saunování, jak často ho praktikovat

Aby se jeho účinky na vaše zdraví projevily, navštěvujte saunu nejméně jednou týdně. Doporučená četnost je dvakrát až třikrát týdně. Při častějších návštěvách by mohlo hrozit vyčerpání, protože saunováním se z těla vypařuje sůl a důležité minerální látky.

Nejčastější chyby při saunování

  1. Nedostatečné ochlazování – Pozor na to, je to důležitá součást saunování. Někteří dělají tu chybu, že se sprchují jen krátce nebo jen vlažnou vodou a hned se vracejí zpátky do sauny. Tělo však potřebuje deset až patnáct minut na zklidnění tepu, aby se vrátilo do normálu. A nezapomínejte ani na hlavu. Při nedokonalém ochlazení vás může bolet právě hlava a hrozí vám nespavost.
  2. Překonávání se – Při pobytu v sauně naslouchejte svému tělu, nesnažte se v ní za každou cenu vydržet co nejdéle, i když se už cítíte nepříjemně. V sauně byste se měli dostatečně zpotit, což je ale proces velice individuální, obecně trvá deset až dvacet minut. Pro začátečníky ale může zpočátku stačit i pět minut.
  3. Stud – Při saunování se ničím nezakrývejte. Ručník nebo prostěradlo mějte pouze pod sebou, ale pokud se jimi zakryjete, pot se bude špatně odpařovat a pod navlhlým prostěradlem nebo ručníkem se tělo rovnoměrně neprohřeje. 
  4. Alkohol – A rozhodně si odpusťte kombinaci sauny a alkoholu. Hrozí vám tím přílišná dehydratace a přetížení srdce. 

Zásady saunování

Jak probíhá saunování a jaká pravidla tedy dodržovat, aby účinky sauny byly co nejlepší a měli jste z toho co největší užitek?

Saunování má svá jasná pravidla

  1. Před vstupem do sauny doplňte tělu tekutiny, nejlépe v podobě čisté vody. Pít vodu byste měli i během saunování. Rozhodně ne alkohol, ten si případně dopřejte až po celém procesu saunování. Dobré je se předem trochu najíst. 
  2. Nejdříve se osprchujte, pak se důkladně osušte ručníkem, teprve potom vstupte do sauny. Pocení pak bude intenzivnější. 
  3. Nezapomeňte si vzít ručník nebo prostěradlo. V sauně si pak na něj nejlépe lehněte, tím se vyhnete teplotním rozdílům v sauně, a relaxujte. 
  4. Jak dlouho se má být v sauně? Délku pobytu volte podle svých pocitů, doporučuje se deset až patnáct minut. Pokud vás začne pálit pokožka, jděte raději ven. V sauně vydržíte déle, pokud budete dýchat ústy, a ne nosem. A pozor, zatímco na dolních lavicích je teplota kolem padesáti stupňů, pod stropem sauny může být až sto.
  5. Po opuštění sauny zamiřte pod sprchu a smyjte ze sebe pot. Teprve pak si můžete vlézt do bazénu. Jakmile přejde příjemný pocit a vrátí se pocit chladu, je čas na zabalení se do osušky a krátký pobyt v odpočívárně tak abyste své tělo a hlavně tep dostali do normálu. Dopřejte si tekutiny, případně malou svačinku v podobě banánu nebo broskve. 
  6. Ideální rituál je třikrát zopakovat cyklus sauna–bazén–odpočinek, ale opět je to čistě individuální a záleží na vás. 
  7. Po posledním cyklu si ještě nějakou dobu v klidu poležte na lehátku a relaxujte. 

Věci do sauny

  • Ručník nebo prostěradlo.
  • Málokdo si ji vezme, a přitom je tak užitečná: saunovací čepice. Hlava se totiž v poloze vsedě ohřívá nejdříve, čemuž brání právě čepice do sauny. Díky tomu vydržíte v sauně déle.
  • Saunová sůl, která slouží k důkladné očistě těla během saunování. Ta se během saunování vtírá do těla jemnou masáží. 
  • Masážní žínka nebo kartáč. Jsou skvělé na prokrvení kůže a můžete je používat během saunování i po něm.

Ještě se ptáte, na co je dobré saunování?

Věřím, že vás předchozí řádky přesvědčily, že to stojí za to. Riskujete zdravější pokožku, silnější srdce, menší nemocnost a dobrou náladu, lepší spánek (a možná i vztahy s těmi, s kým se saunujete;). To za to stojí za zkoušku, ne?

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

6+