(Téměř) všemocná chůze: spraví tělo zevnitř i navenek

7 min
28. února 2023
4+

Správná chůze je jako lék. Lék na řadu zdravotních neduhů, medicína proti špatné náladě a depresím, pilulka na hubnutí. Kdo ji bere pravidelně, má větší šanci, že se v dobré kondici dožije vysokého věku.

Naši předci ji užívali automaticky, my s dnešními technickými vymoženostmi k ní potřebujeme tak trochu popostrčit. V době automobilů, letadel, počítačů a mobilů jsme jaksi zasunuli do pozadí ty obyčejné věci. Zapomněli jsme, že prachsprostá chůze, která byla nezbytnou denní součástí našich předků, k něčemu je. Že všechna ta obezita, rakovina, deprese, infarkty, kterými se tolik trápí dnešní společnost, by možná nemusely být v takovém množství, kdybychom, obrazně řečeno, pořádně prošoupali podrážku. 

Ostatně, že je chůze nejlepší lék tvrdil už před téměř 2,5 tisíci lety slavný řecký lékař Hippokrates. A nakonec nejinak je tomu z lékařského hlediska dnes. Spousta lékařů a fyzioterapeutů vám chůzi doslova naordinuje. Dva z nich dokonce u nás založili internetový portál 6000kroku.cz, kde chůzi propagují ze všech úhlů. Proč? Jednoduše proto, že vědí, že chůze spraví tělo zevnitř i navenek.

Proč je zdravá chůze? 

Pravidelná chůze otužuje tělo a zvyšuje tak naši odolnost proti nachlazení a dalším infekčním onemocněním. Trpíte-li zácpou, pomůže rozhýbat vaše střeva. Je prevencí srdečně-cévních onemocnění, stejně tak cukrovky II. typu. Díky pěstování pohybu bojujeme proti stařecké demenci, a předcházíme řídnutí kostí. Podle nejnovějších studií má chůze pozitivní vliv na léčbu rakovinných onemocnění. Prostřednictvím chůze zvyšujeme kapacitu našich plic a zabraňujeme úbytku svalové hmoty. A předcházíme bolesti zad, nebo si od ní dokonce ulevíme. 

Kromě těchto fyzických účinků má chůze velmi pozitivní vliv také na naše duševní zdraví. „Žádná myšlenka není tak tísnivá, aby nešla rozchodit,“ řekl už v 19. století dánský filozof Søren Aabye Kierkegaard. A je to pravda, s chůzí se vám bude lépe bojovat s úzkostmi a depresemi. Dobře vám pomůže odbourat nahromaděný stres. Chůze totiž okysličuje mozek a pomáhá zklidnit roztěkanou mysl a celkově tedy pročistit hlavu. Často díky ní přicházejí nápady, které bychom v sedě nevymysleli. 

Dá se chůzí zhubnout?

Hubnutí chůzí? Jde to a není na tom nic složitého
Hubnutí chůzí funguje. Stačí jen vytrvat

Dobrá zpráva pro všechny, kteří trpí nadváhou: chůze pomáhá hubnutí. Dokonce se pomocí ní hubne efektivněji, než v případě jiných „zaručených“ způsobů shazování přebytečných kil. Jde to sice pomaleji, ale zdarma a docela pohodově. 

Na chůzi by se měly zaměřit ženy v období menopauzy. V této fázi totiž dochází k poklesu svalové hmoty a metabolismus se tak zpomaluje. Pokud chcete přibírání v období menopauzy předejít, hýbejte se.

Krok za krokem. Kolik jich stačí?

Zadáte-li do internetového vyhledávače heslo „denní dávka chůze“ vyskočí vám doporučení na 10 tisíc kroků, které byste během 24 hodin měli zvládnout. Pokusíte-li se ale toto doporučení dodržovat každý den, zjistíte, že taková meta je pro běžně pracujícího člověka jen stěží dosažitelná. 

Zapátráte-li ale trochu dál, pak se dozvíte, že oněch symbolických 10 tisíc kroků je jen líbivá cifra bez velkých vědeckých podkladů a že vlastně stačí splnit o mnohem menší cíl. Velmi dobře si vystačíte i s šestitisícovkou. 

Dosažení této hranice pro vás bude mnohem méně stresující a dokážete si chůzi daleko lépe vychutnat. I šest tisíc kroků denně vás však dokáže dostat do dost dobré formy.

Aby měla chůze požadovaný efekt, měla by být svižná, optimální rychlost se udává pět až sedm kilometrů v hodině. Do vycházky pomůže zařadit mírná převýšení. To platí především pro cíl hubnutí. Pozitivní účinky na všech frontách se dostavují po 40 minutách soustavné chůze. 

Jak se zbavit bolesti zad? 

Pokud je váš styl chůze správný, pak zároveň pracujete na tom, aby vaše záda nebolela. Jak by měla správná chůze vypadat? Vaše ramena při ní mírně rotují vůči pánvi a naopak. Díky tomu váš trup a páteř pracují tak, jak mají. Navíc správná chůze protahuje svaly, které se zkracují dlouhodobým sezením. A právě to je důvod, proč nás často bolí záda. 

Mezi nejčastější chyby při chůzi patří nadměrné vytáčení špiček či šoupání nohama. Návyk, který si obvykle neseme od dětství. Během života si můžeme vytvořit také různé asymetrické postoje. Od všech zlozvyků vám nejlépe pomůže fyzioterapeut, který na první pohled pozná, zda a co děláte špatně.

Jak se zbavit bolesti zad? Pomůže vám chůze

Zaměřeno na svaly

A jaké svaly se zapojují při chůzi? Jednoznačně je to velká skupina svalů dolních končetin, ale také svaly kolem páteře, lopatek, ramen, šíje a také břišní a dýchací svaly. Chůze nám časem pomůže napřímit trup. Je potřeba však netrénovat s velkou zátěží na zádech. 

V lepším napřimování vám skvěle poslouží trekingové hole. S nimi vydáte ještě o třetinu více energie než při chůzi bez holí a zapojíte daleko více svalů v těle. Takzvaný nordic walking je pak vyloženě lepší pro lidi s artrózou nosných kloubů či lidi, kteří mají potíže s páteří. 

Závěrem:

Chůze je mocný nástroj, který máme k dispozici kdykoliv a zdarma. Pokud chcete svému tělu pomoci po zdravotní i psychické stránce, nebo snad zhubnout, pak je chůze trefa do černého. Vsaďte na 6 000 kroků svižné chůze denně a vytrvejte. Výsledky se dostaví, motivace upevní a vězte, že chůzi si zamilujete.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

4+