Základní výživové tipy pro zdravá záda

6 min
29. června 2020
27+

Pro zdravá záda je nezbytná pravidelná vyvážená strava s dostatkem vitaminů a vlákniny, která zároveň posiluje imunitu a předchází i cukrovce a srdečně-cévním chorobám. Záda ohrožuje jak obezita, která příliš zatěžuje páteř, tak podvýživa, zaviňující brzké řídnutí kostí.

Chcete silné kosti? Dodávejte jim vápník a vitamin D

Účinnou prevencí osteoporózy je dostatečný příjem vápníku z mléčných výrobků, zelené zeleniny či máku, případně z výživových doplňků. K síle kostí přispívá rovněž vitamin D. Lze ho získat ze slunce, vaječných žloutků, tučných ryb a také z mléčných výrobků nebo doplňků stravy. Doplňkově se při bolestech zad uplatňují i přípravky z oblasti kloubní výživy, eventuálně s výtažkem z protizánětlivého kadidlovníku pilovitého (Boswelia serrata).

mandle obsahují hodně vápníků pro silné kosti, předchází osteoporóze a bolesti zad
Vápník obsahují také mandle

Margit Slimáková doporučuje jíst skutečné potraviny 

Známá výživová poradkyně Margit Slimáková se přiklání ke stravě založené na skutečných potravinách. Uvádí: „Namísto přeslazených cereálií a instantních kašiček uvařte dětem kaši z jáhel nebo ovesných vloček. Namísto proteinových tyčinek si dejte vajíčko. Namísto koktejlu s omega-3 tuky si dejte rybu. Namísto přípravků s vlákninou jezte dostatek zeleniny a obiloviny v nejméně zpracované podobě.“ Doplňuje, že středomořská, nízkosacharidová, vegetariánská či převážně rostlinná strava jsou všechno příklady zdravých typů stravy, které ve výzkumu ukázaly pozitivní výsledky, ale plánování jídelníčku pro individuálního pacienta by se mělo zaměřit na osobní preference, potřeby a cíle. „Jezte to, co prospívá vašemu tělu. Začněte s jídelníčkem ze skutečných potravin a respektujte své potřeby,“ dodává odbornice na svém blogu Aktuálně.cz.

Fazole, bylinné čaje a další posilovači ledvin

Někdy bolesti dolní části zad signalizují oslabené ledviny. K jejich regeneraci přispěje vyřazení soli, ochucovadel a dalších dráždidel, omezení masa, kávy, smažených a sladkých jídel. Do jídelníčku naopak přidejte fazole (například adzuki s tvarem připomínajícím ledviny) a do pitného režimu bylinné čaje s obsahem zlatobýlu a kopřivy. Ledvinám prospívá rovněž kořenová zelenina (mrkev, petržel, celer, červená řepa…), kysané zelí, rýže, jáhly, pohanka, sezamová a lněná semínka, všeobecně pak teplé vařené a dušené pokrmy.

Když už přijdou bolesti zad, využijte silnou směs vitaminů B

Je prokázané, že vysoké dávky tria vitaminů B1, B6 a B12 velmi prospívají zádům. Vyživují poškozené nervy zad, působí protizánětlivě a pomáhají léčit rovnou příčinu bolesti zad. Snižují spotřebu analgetik, neboť zvyšují jejich účinek. Zásluhou lékové formy těchto vitaminů se zkoumaní pacienti mohli lépe pohybovat a zmírnily se jim bolesti zad. Z potravin jsou vitaminy skupiny B přítomné v mase, droždí či cereáliích. Ovšem v případě intenzivních bolestí zad nelze spoléhat ani na běžné výživové doplňky, natož na stravu – zde pomůže pouze lékový preparát. 

Detoxikační kúry a diety – ano, nebo ne?

Ájurvédská medicína je nejstarší celostní medicínský systém, uznávaný Světovou zdravotnickou organizací. Dnes se ájurvédské prevenci i léčbě nemocí věnuje stále více lékařů. K omlazení celého těla a například i proti bolestem zad, revmatismu či dně už 5000 let slouží ájurvédská detoxikace a regenerace. Zahrnuje individuálně stanovenou stravu podle konstituce, ájurvédské masáže s použitím bylinných olejů, teplé bylinné koupele, podávání jemných rostlinných projímadel a další olejové a jiné kúry. Součástí celého procesu je i jóga, přednášky o zdraví či užívání regeneračních přípravků na posílení imunity. Mnoho lidí na tyto metody jarní očisty organismu, nabrání nové síly a energie nedá dopustit. Jiní sázejí spíše na průběžné uplatňování wellness životního stylu. 

Sezónní strava je levná

A co současná móda (mnohdy velmi drahých) detoxikačních diet (třídenních, sedmidenních, krabičkových…)? „Propagace detoxů není založena na faktech, ale na vymyšlených bájích jejich prodejců. Tělo každého z nás disponuje orgány, které 24 hodin denně 7 dnů v týdnu přirozeně detoxikují a eliminují všechno, co je potřeba vyloučit,“ vyjadřuje se k tomu na blogu poměrně razantně výživová poradkyně Margit Slimáková. Doplňuje, že dříve se na jaře běžně odlehčovala strava, do níž hospodyně přidávaly první zelené výhonky, například kopřivy nebo pampeliškové listy. Jenže lokální a sezónní strava je levná, nedá se na ní přiživit. Proto výrobci neustále přicházejí s něčím originálnějším, komplikovanějším, exotičtějším – aby co nejvíce vydělali. Jen na vás je, zda jejich bombastickým reklamám podlehnete…

SHRNUTÍ: Nejlepší cestou pro vitální záda i celý organismus je žít trvale zdravě, s minimalizováním nebezpečných léčiv, alkoholu a průmyslově zpracovaných potravin. Chcete-li podpořit detoxikační funkci jater, používejte bylinu ostropestřec. Vyhýbejte se kouření a pití většího množství alkoholu, jezte skutečné a nejlépe lokální potraviny s dostatkem vápníku a vitaminu D, pravidelně se hýbejte, choďte na slunce. Pak nebudete potřebovat žádné speciální detoxikační přípravky. Vždy důvěřujte moudrosti svého těla.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

27+