Ztuhlá záda: možné příčiny a co s nimi

3 min
29. října 2021
9+
Uvolnit napětí je první možnost, jak rozebrat ztuhlá záda v kříži nebo ztuhlá záda v těhotenství

Ztuhlá záda mohou trápit kohokoliv. A je jedno, jestli vám je dvacet, nebo padesát. Příčin existuje celá řada a někdy mohou ukazovat na vážný problém. Jak rozeznat, jakého původu je zrovna vaše bolest, a co s ní dělat, vám napoví následující článek. 

Jak vypadá ztuhlost?

Za ztuhlost zad označujeme stav, kdy máme pocit ztráty pružnosti. Jako by naše páteř zdřevěněla a najednou jde každý pohyb ztěžka a třeba i bolí. Někdo se ohne a špatně narovnává, někomu ztuhlost nedovolí dostat se do polohy, kterou jindy zvládl bez problémů. 

V čem vězí problém se ztuhlými zády?

Jestliže vás trápí ztuhlá záda, pokuste se najít odpovědi na několik základních otázek. Určitě zapátrejte v paměti, od kdy nejspíš ztuhlostí páteře trpíte a zda nemůže mít spojitost s nějakou událostí ve vašem životě. Záda totiž mohou bolet nejen po úrazu či ze špatného držení těla, ale také se na ně mohou přenášet nemoci vnitřních orgánů. Není také výjimkou, že bolest zad mívá na svědomí nadměrný stres či neustálé napětí. Zároveň byste měli vysledovat, co ji dokáže zmírnit a co naopak zhoršit. Na základě těchto poznatků pak vy nebo i lékař můžete získat více indicií, které povedou k určení možné diagnózy.

Ztuhlá záda – spondylartitida postihuje páteř a kostru hrudníku

Pozor na zánětlivá onemocnění

Důležité je také rozpoznat, v jaké fázi dne se váš problém ozývá nejčastěji. Zbystřit byste měli v případě, že dlouhodobě pociťujete ztuhlost zad především po ránu, a tedy i v klidovém stavu. Jestliže vám odpočinek nepřináší úlevu, spíše opak, může být na vině spondylartitida. Jedná se o zánětlivé revmatické onemocnění, které postihuje páteř a kostru hrudníku. Spondylartitid existuje několik druhů. Patří sem například ankylozující spondylitida známá jako Bechtěrevova nemoc či psoriatická (lupénková) artritida. 

Na ztuhlá záda – cviky zaberou v každém případě

Zákeřná Bechtěrevova nemoc

První příznaky Bechtěrevovy nemoci se objevují už mezi dvacátým a třicátým rokem života. Protože ale nemoc postupuje velmi pozvolna, dlouho se ji nedaří identifikovat. Nejčastěji nemocný pociťuje ztuhlá záda v kříži a v bederní oblasti, přičemž největší potíže zažívá v klidu. Ranní ztuhlost je pro tuto nemoc typická, úlevu přináší cvičení. 

Právě pravidelné denní cvičení speciálních cviků je také jednou z účinných prostředků v boji proti této nemoci. Jestliže se totiž nijak neřeší, může přerůst až v srůst obratlů, kdy meziobratlové ploténky naprosto vymizí. Nezbytná je také lázeňská léčba či fyzioterapie

Jak na ztuhlá záda

Pokud netrpíte žádnou vážnou revmatickou nemocí, pak za vaší ztuhlostí zad může dost dobře stát prostě jen dlouhé setrvávání ve stejné pozici. Sedíte-li celou pracovní dobu u počítače a neprotáhnete se, zasazujete své páteři obrovskou ránu. Nemusí to být ale nutně jen práce u počítače. Ať už děláte cokoliv, vzpomeňte si na svá záda a uvědomte si, v jakém stavu zrovna jsou. Necítíte nikde napětí? Stažení? Soustřeďte se na své pocity a zkuste zádové svaly vědomě uvolnit. I tato malá změna ve vašem denním rytmu dokáže způsobit zázraky. 

Podchyťte problém ze všech stran

Ať už má ztuhlost vašich zad jakýkoliv původ, vyplatí se učinit komplexní opatření k jejich lepší kondici. V prvé řadě je to samozřejmě pravidelné cvičení upravené na míru vaší diagnóze. Velmi také záleží na denních návycích, ať už se jedná o správný sed u počítače, nebo nácvik zdraví prospěšné chůze. Více vám může napovědět náš článek Účinná prevence bolesti zad aneb 5 tipů pro zdravá záda.  

Závěrem

Správná diagnóza je základ. Pokud vás dlouhodobě trápí ztuhlá záda, určitě tento problém nepodceňujte a navštivte lékaře. Rozhodně ale můžete začít sami zařazením více pohybu do vašeho života. I pouhé protažení po každé půlhodině práce na počítači může zabránit vzniku vleklých potíží. Proto při jakékoliv činnosti na sebe nezapomínejte a naslouchejte svému tělu.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

9+