Epsomská sůl by vám v domácnosti rozhodně neměla chybět. Není příjemnější způsob, jak tělu prostřednictvím uvolňující koupele doplnit tolik potřebný hořčík. Na co všechno epsomská sůl pomáhá a jaké má další použití?
Epsomská sůl – čím je tato hořká sůl výjimečná?
Síran hořečnatý (MgSO4) je síran hořčíku, který po doplnění krystalové vody má podobu heptahydrátu, známého jako epsomská sůl. Tato sůl kyseliny sírové dostala název podle místa jejího objevu, města Epsom v anglickém hrabství Surrey. Nachází se také v některých minerálních vodách, např. Zaječická nebo Šaratica. K léčebným a relaxačním koupelím se využívá už od 17. století.
Epsomská sůl nebo také hořká sůl má pro naše tělo spoustu blahodárných vlastností, a to zejména díky vysokému obsahu hořčíku a síry. Díky tomu má výrazně hořkou chuť. Ačkoliv se nejčastěji využívá v koupelích a při peelingu, dá se v menším množství užívat i vnitřně.
Epsomská sůl a její účinky
Vysoký obsah hořčíku v epsomské soli má pozitivní vliv na nespavost, pomáhá se zmírněním stresu i bolesti, zvyšuje regeneraci organismu a urychluje metabolismus. Výhodou je, že hořčík i síran se snadno vstřebávají do těla přes pokožku, proto pro získání přínosů epsomské soli stačí i jen její vnější užívání, nejčastěji v podobě koupelí a peelingů. V koupeli pokožku nevysušuje, ale zanechává ji hladkou a vláčnou.
Na co se používá epsomská sůl?
Na co všechno je dobrá tato sůl do koupele:
- Usnadňuje vstřebávání hořčíku a zvyšuje jeho množství v organismu.
- Působí relaxačně, uklidňuje a zmírňuje stres.
- Je účinná při nespavosti.
- Zbavuje tělo škodlivých látek a detoxikuje.
- Čistí a hydratuje pokožku.
- Uvolňuje svaly a ulevuje od bolestí a křečí.
- Zmírňuje otoky a projevy artritidy.
- Urychluje hojení modřin, zánětů a drobných poranění.
- Snižuje nepravidelný srdeční rytmus a krevní tlak.
- Pomáhá na migrény.
- Podílí se na regulaci tělesné teploty i hladiny cukru v krvi.
- Funguje jako prevence proti plísním na nohou a snižuje jejich případný zápach.
- Údajně také podporuje dobrou náladu.
Jak často se koupat v epsomské soli?
Koupel s epsomskou solí je doporučována dvakrát až třikrát do týdne. Ale i jednorázová relaxace po náročném dni má své přínosy pro váš organismus.
Kolik epsomské soli do vany?
Obecně se doporučuje na jednu koupel jeden šálek epsomské soli. Můžete ještě zkombinovat sůl s pár kapkami esenciálního oleje, např. eukalyptus, a společně důkladně promíchejte, aby se sůl pořádně rozpustila.
Při detoxikační koupeli smíchejte hrubou mořskou sůl (60 g), epsomskou sůl (30 g), jedlou sodu (10 g) a pár kapek libovolného esenciálního oleje.
Koupel s epsomskou solí pro úlevu bolavých svalů
Je všeobecně známo, že hořčík je důležitý pro normální růst kostí, zmírňuje záněty a má podíl i na správné funkci svalů. Hořčík také podporuje produkci serotoninu a reguluje aktivitu enzymů. Bolavá záda i svaly se tak v horké koupeli dočkají vítané úlevy. Taková koupel je přínosná i pro sportovce po náročném fyzickém výkonu. Existuje celá řada výzkumů, podle nichž jsou koupele s epsomskou solí ty nejlepší regenerační prostředky. Navíc tak snadno dostupné.
Můžete se koupat celí, nebo si připravit lavor s vodou a epsomskou solí a ponořit do ní jen nohy. Obojí vám přinese úlevu. Epsomská sůl pomáhá i na popraskané paty a zrohovatělou kůži na chodidlech. Je také efektivním pomocníkem pro ty, kdo trpí na studené končetiny.
Epsomská sůl – další použití
Vlasový kondicionér
Můžete ji použít na vlasy jen jako roztok s vodou nebo přidal epsomskou sůl do vašeho kondicionéru a vmasírovat do pokožky hlavy. Nechte 20 minut působit. Nezapomeňte důkladně opláchnout. Epsomská sůl je účinná na mastné vlasy, které zbavuje mastnoty, a navíc je vyživuje a dodává jim objem.
Tělový peeling
Použití je velmi jednoduché, stačí si nabrat do dlaně trochu epsomské soli a můžete s ní promasírovat pokožku celého těla. Peeling pomáhá v odstranění odumřelých buněk a prokrvení a očištění pokožky. Můžete zkombinovat s olivovým olejem. Peeling z epsomské soli je účinný i na celulitidu. Navíc prostřednictvím epsomské soli vaše pokožka vstřebává minerály.
Epsomská sůl je pleťový zázrak
Epsomská sůl může skvěle sloužit i jako pomocník při mytí obličeje. Efektivně proniká do pórů, odstraňuje přebytečnou špínu i maz.
Úleva při chřipce a angíně
Nejenže epsomská sůl zmírňuje bolesti těla a svalů, často doprovázející právě chřipku a angínu, ale horká koupel také zvyšuje pocení. Pocení usnadňuje imunitnímu systému bojovat s viry a bakteriemi, horká koupel tak dokáže zkrátit dobu nemoci. Do vany s opravdu teplou až horkou vodou si dejte 400 g epsomské soli a přidejte několik kapek éterického oleje z máty peprné nebo borovice. V koupeli vydržte dvacet minut a i po jejím opuštění ještě nějakou dobu odpočívejte.
Pomocník na zahradu
Pokud se chcete ve své zahradě vyhnout chemickým hnojivům, je jednou z přírodních alternativ právě epsomská sůl. Můžete si připravit roztok epsomské soli s vodou v poměru 1:8. Tento roztok velice účinně odpuzuje hmyz. Navíc vysoký obsah životně důležitých živin, jako je hořčík a síra, podporuje růst rostlin.
Čisticí prostředek
Smícháním epsomské soli a esenciálních olejů získáte domácí přírodní aviváž, a ještě pročistíte pračku. Pomocí soli také můžete odstranit usazené nečistoty např. v koupelně. Stačí epsomskou sůl přimíchat do úklidového prostředku a efektivně vyčistíte zašlé spáry a mastnotu.
Zklidnění pokožky
Při bodnutí hmyzem můžete epsomskou sůl rozmíchat ve vodě a prostřednictvím studených obkladů ji na místo přikládat. Velmi brzy se dostaví úleva od svědění a pálení. Stejné obklady jsou účinné i na spálení od sluníčka.
Úleva po prohýřené noci
Možná vás to překvapí, ale i v tomto případě můžete využít úžasných předností epsomské soli. Pokud máte za sebou náročnou noc s přemírou alkoholu, od následného bolehlavu vám může pomoci lžička epsomské soli smíchaná s vodou a následně zapitá velkým množstvím čisté vody. Sůl totiž obsahuje minerály, které pomohou odplavit z těla toxiny a urychlit jeho následnou regeneraci.
Epsomská sůl pro děti
Jejích zklidňujících účinků můžete využít i v koupelích pro děti, díky kterým se jim bude snadněji usínat. Jsou také známy pozitivní účinky epsomské soli na léčbu ekzémů, což zejména dětem přináší úlevu od nepříjemného svědění.
Epsomská sůl a vnitřní užití
V malém množství se epsomská sůl využívá pro příjem hořčíku. Doporučená dávka jsou dva gramy v džusu nebo ve vodě mimo jídlo.
Vnitřní užívání se doporučuje pro zlepšení trávení díky projímavému účinku síranu hořečnatého. Pozor, pro vnitřní užití volte epsomskou sůl, která je k tomu vhodná, tedy v potravinářské kvalitě.
Jak užívat vnitřně?
Využívá se zejména u zácpy, kdy se doporučuje rozmíchat 2 až 6 kávových lžiček epsomské soli v 250 ml vody. Po zhruba půl hodině by se měly dostavit projímavé účinky.
Má epsomská sůl nějaké nežádoucí účinky?
Při správném užívání se žádné nežádoucí účinky nedostavují, pozor si dejte, pokud epsomskou sůl užíváte vnitřně. V takovém případě pamatujte na to, že musíte pít dostatek vody, která zmírňuje případné nežádoucí účinky. A nikdy nepřekračujte doporučované dávky.