Hallux: vbočený palec rozhodí celý pohybový aparát – co s tím?

7 min
31. května 2023
4+

Hallux valgus neboli vbočený palec trápí stále více lidí, nejčastěji se vyskytuje po čtyřicítce. Nejde jenom o estetickou vadu, ale toto vychýlení má vliv na celou funkci nohy, promítá se do svalů a šlach nohy a negativně ovlivňuje i držení těla. Co se s tím dá dělat?

Co to je hallux?

Palec je držen v ose spolu se základním článkem palce odtahovačem palce a přitahovačem palce. Tyto svaly mají tendenci ochabovat, díky čemuž se kloub palce vysouvá ven a palec se vtáčí k ostatním prstům nohy. 

Vbočený palec bývá v pokročilejším stádiu viditelný díky zvětšenému a výrazně vyčnívajícímu kloubu palce. Ten bolestivě překáží v botách a bývá doprovázen zánětem a otokem. Na vbočený palec navazuje snížená funkce vazů, šlach, kloubních pouzder a svalů v oblasti chodidla a nártu. Vbočený palec bývá také častou příčinou vzniku příčně ploché nohy a tím i dalších bolestivých problémů. Negativně se promítá i do kolen, kyčlí a celé páteře. 

Co způsobuje vbočený palec?

Příčin je hned několik. Velký podíl má dědičnost a životní styl. Někteří lidé mají k vbočeným palcům větší předpoklady než jiní. Když se k tomu přidá špatný způsob nášlapů, dlouhá statická zátěž a také nošení nevhodné obuvi, je na problém s palcem zaděláno. 

Co na hallux?

Jak se zbavit bolesti palce u nohy? Začněte s tím, že se vyhnete všemu, co by již vbočený palec mohlo ještě zhoršovat. Tím je především těsná obuv, úzký tvar špičky bot a raději nenoste ani podpatky. Vyvarujte se také dlouhodobému stání na jednom místě. 

Tohle všechno ale nestačí. Bez správného cvičení se neobejdete. Jedná se o aktivní cvičení nohy, které pomůže navrátit noze její funkci, podpořit příčnou a podélnou klenbu nohy, procvičí se správný odvin chodidla a také aktivní odtažení palce od ostatních prstů. Ideálně v kombinaci s fyzioterapií. Ale fyzioterapie je samozřejmě komplexní proces, zaměřuje se na celé tělo a nápravu jeho funkce. Vbočený palec negativně ovlivnil i ostatní části těla, fyzioterapie by se měla zaměřit na celý pohybový aparát. 

Jak odstranit hallux?

Aneb jaká je běžná praxe léčby a co ne vždy funguje. Stanovení léčby předchází vyšetření na ortopedii a revmatologii, následují rehabilitace s aktivním cvičením. Pacientům se předepíšou kortikoidy a analgetika, protože cvičení pro zvýšení hybnosti je poměrně bolestivé. Bohužel ale ani příliš úspěšné. Po skončení rehabilitace obvykle dochází k návratu k původnímu stavu. Proto je důležité, abyste v cvičení pokračovali i po skončení rehabilitace, protože náprava vbočeného palce je dlouhodobý proces. 

A jak jsou úspěšné další podpůrné prostředky? Žádoucí efekt nemívají ani magnetoterapie, laser či ultrazvuk. Ortopedické vložky k podepření příčné a podélné klenby jsou pouze pasivní opora, která neřeší samotný problém. Korekční dlaha může být účinná, protože se upíná na palec z vnitřní strany nohy až po kotník, ale hlavně zpočátku je dost bolestivá. 

Podívejme se tedy na to, co opravdu funguje.

Jak srovnat vbočený palec bez operace?

Jak odstranit hallux valgus?
Jak srovnat vbočený palec bez operace?

Skvěle pomáhá chůze naboso po různých površích, ať už se jedná o trávu, kamínky, kůru stromů, můžete tak využít stezek naboso, kterých stále přibývá. Dochází tím k lepšímu prokrvení nohou, noha se otužuje a aktivizuje, což pomáhá na všechny problémy s nohama.

Cviky na hallux valgus

Cviky na vbočený palec nejsou nijak náročné a jejich provedení najdete všude na internetu i s praktickými ukázkami. Je ale potřeba je provádět pravidelně, aby se dostavil požadovaný výsledek.

  • Uvolnění prstů: Vsedě se jednou rukou chytněte patu ze spodní strany, druhou rukou se chytněte pod prsty a protahujte chodidlo rukama směrem od sebe. Pro protažení prstů zatáhněte postupně za každý prst a zároveň ho lehce ohněte směrem dolů. Je normální, když budou prsty při protažení „lupat“. 
  • Protáhnutí přitahovače palce: Sedněte si na židli, chodidla přiložte k sobě a palce obou chodidel k sobě přichyťte gumičkou. Nohy jemně dávejte od sebe, zatímco gumička drží palce u sebe. Několikrát opakujte, aby došlo k protažení zkráceného přitahovače. 
  • Odtahování palce: Můžete sedět, chodidla položte na zem. Začněte s jednou nohou, pokuste se palec odtahovat od ostatních prstů. Musí přitom stále zůstat na zemi a nekrčit se směrem do podložky. Zároveň roztáhněte i ostatní prsty od sebe do tzv. vějíře. Pokud se vám to nedaří, odtáhněte palec do správné polohy rukou a už bez pomoci rukou se ho snažte v této poloze udržet.

Korekce hallux valgus pomocí Dornovy metody

Dornova metoda se zaměřuje komplexně na celé tělo, protože jednotlivé dysbalance negativně ovlivňují další části těla. Jednou z příčin vbočeného palce může být i špatné postavení pánve, kterou můžete díky Dornově metodě srovnat. Což vám následně může pomoci srovnat i palec. 

Cviky na srovnání vbočeného palce podle Dornovy metody jsou jednoduché: 

Protáhnutí palce

Můžete cvičit vsedě na židli nebo na zemi. Jednou rukou chytněte záprstní kloub palce, abyste udrželi jeho pozici. Druhou rukou uchopte prsty palec na noze a můžete s ním hýbat ze strany na stranu nebo krouživými pohyby. Opakujte pět až deset minut.

Co na hallux?

Roztahování kloubu

Jednou rukou držte chodidlo pod kloubem palce a tou tlačte a otáčejte směrem dolů. Druhou rukou držte palec nad hlavním kloubem a otáčejte opačným směrem (nahoru). Současně táhněte rukama od sebe, abyste roztáhli kloub.

Usazování kloubu

Ohněte rukou palec směrem k zemi a pak ho vracejte na původní místo vyvíjením protitlaku palcem na ruku.

Jak zatejpovat hallux?

Existuje spousta návodů, jak zatejpovat vbočený palec tak, abyste omezili bolest a zároveň postupně dostali palec do správné polohy. Na tento si připravte tejpy „I“ a „Y“. 

  1. První část tejpu „Y“ umístěte z jedné strany kolem palce. 
  2. Druhou část tejpu „Y“ dejte z druhé strany palce a zažehlete. 
  3. Nohu mějte v 90° a táhněte tejp až po Achillovu šlachu. 
  4. Konec tejpu dolepte za šlachou bez napětí a zažehlete celý tejp. 
  5. Přes zatejpovaný palec umístěte kotvu, což je tejp bez napětí.
  6. Tejp „I“ upněte na chodidlo pod malíček.
  7. S napětím lepte tejp kolmo na tejp „Y“ a dolepte už bez napětí. 

U zatejpování hallux valgus je dobré využít pomoci zkušeného odborníka, alespoň pro první aplikaci. Pak už to bez problémů můžete zvládnout sami. 

Hallux pomůcky

Napravování hallux valgus je dlouhodobý proces, protože ani k vbočení nedošlo ze dne na den. Čím větší je poškození kloubu, tím delší je i náprava. V některých případech dosáhnete alespoň zlepšení a zmenšení bolestivosti, úplná náprava je při větším vbočení a degeneraci kloubu možná jen operativně. 

Pokud chcete účinek vašeho pravidelného cvičení maximálně podpořit, využijte pomůcek, kterých je na trhu velký výběr. Účelem těchto pomůcek je uvolnění stažených svalů a měkkých tkání nohy, zablokované klouby a podpořit prokrvení nohy. Za zmínku stojí Adjustační ponožky, které podporují prokrvení nohou a zlepšují postavení prstů. Také zmírňují bolest. V kombinaci s cvičením se můžete vyhnout tomu, že by vám hrozila operace na nápravu vbočeného palce.

Dále jsou to různé oddělovače prstů, bandáže na hallux valgus, ortézy, korektory prstů, silikonové korektory a ochrany vbočeného palce a vytočeného kloubu i speciální obuv na korekturu palců. Samozřejmostí jsou barefootové boty nebo boty s dostatečně širokou špičkou, které nestlačují prsty u nohou k sobě. To vše by v kombinaci s cvičením mělo ulevit od bolesti a napravit nebo alespoň snížit deformaci nohy. 

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

4+