Jak poznat chronický únavový syndrom? A co pomůže

5 min
30. května 2024
0

Chronický únavový syndrom je závažný zdravotní problém, který se stále spíše podceňuje. Mnozí lidé jsou podezříváni z lenosti a neochoty, když mají problém ráno vstát a „normálně fungovat“. Únavový syndrom se však nedá jen tak překonat a často vyžaduje odbornou léčbu.

Chronická únava jako zdravotní problém

Co je chronická únava?

Jedná se o onemocnění, které postihuje většinu orgánových soustav a velmi obtížně se diagnostikuje. A to z důvodu nespecifických symptomů a nízké obeznámenosti lékařů o této nemoci. Spouštěčem nemoci bývá stres, který oslabuje celý imunitní systém. Lékaři se zatím pouze dohadují, že příčinou vzniku tohoto onemocnění by mohla být nějaká infekce či zánět způsobující poruchu imunity a poškození centrálního nervového systému. 

Chronický únavový syndrom se častěji vyskytuje u žen, někdy bývá vyústěním dlouhodobého stresu a náročného životního stylu s nedostatkem odpočinku. Symptomy jsou velmi subjektivní, přetrvávající únavu doplňují další zdravotní problémy, které zabraňují v běžném fungování a vykonávání denních činností. 

Chronický únavový syndrom a jeho příznaky

  • Pocity neustálé únavy či vyčerpání
  • Neschopnost se soustředit
  • Bolest svalů a kloubů
  • Poruchy spánku
  • Potíže s pamětí
  • Výkyvy v termoregulaci (návaly horka či zimnice)
  • Závratě a poruchy rovnováhy
  • Bolest hlavy
  • Nevolnost
  • Nechutenství

Jak dlouho může trvat únavový syndrom?

Únava jako taková je normální reakce organismu, který byl předtím v nějakém větším zatížení, ať už fyzickém či psychickém. Jako taková by ale po čase měla odeznít. Pokud pociťujete únavu déle než měsíc či dva, jedná se o tzv. protahovanou únavu. Ta je rozhodně důvodem k návštěvě lékaře, protože může být příznakem nějakých závažných onemocnění. V případě, že se jedná o takovou únavu, která nás omezuje v běžných činnostech, a trvá déle než půl roku, může jít o chronický únavový syndrom. 

Co pomáhá na únavový syndrom?

Na chronický únavový syndrom pomáhá změna životního stylu

Únavovému syndromu se dá předcházet dodržováním zdravého životního stylu. Základem je zdravá životospráva, vyvarování se toxinů, střídání aktivity a odpočinku. Spánková hygiena postavená na pravidelnosti, kdy chodíte spát a vstáváte v přibližně stejný čas, spíte alespoň osm hodin denně a máte zajištěny co nejlepší podmínky pro spánek (nižší teplota v místnosti, zatemnění, odhlučnění). 

Stejně se postupuje i v léčbě chronického únavového syndromu. Podle některých odborníků se jedná o důsledek špatné životosprávy a hektického životního stylu. Léčba je tak postavena na změně návyků a stylu života. A hlavně eliminaci přemíry stresu, který je bohužel součástí života v moderní společnosti. Na to není lidské tělo uzpůsobeno. Pokud jsme permanentně ve stresu, vyčerpáváme se psychicky i fyzicky. Tělo ani mysl nemá prostor k odpočinku. 

Je na chronický únavový syndrom nějaký test?

Z lékařského hlediska je základem správné léčby vyloučení jiných onemocnění a potvrzení diagnózy. Neexistuje však žádný laboratorní test ani biomarker, žádný charakteristický nález na zobrazovacích technikách, který by prokázal přítomnost nemoci. Únava je velmi nespecifický příznak, takže se často vychází z postupného vyloučení jiných onemocnění (např. lymské boreliózy, mononukleózy, deprese a dalších).

Hlavní kritéria pro stanovení diagnózy chronického únavového syndromu:

  • Nástup únavy, která trvá déle než 6 měsíců a snižuje aktivitu nemocného nejméně o 50 %.
  • Vyřazení jiných klinických nebo psychických stavů, které by mohly vyvolávat projevované příznaky.

Kromě toho by ale měl nemocný trpět nejméně šesti až osmi doprovodnými příznaky, jako jsou bolest svalů, kloubů, hlavy, poruchy spánku, neuropsychologické potíže (zapomětlivost, deprese, nesoustředěnost), zvýšená teplota, citlivé mízní uzliny.

Chronický únavový syndrom a jeho léčba

Neléčený chronický únavový syndrom může vyústit až v částečnou nebo i plnou invaliditu.

Léčba by měla být komplexní a spočívá v posílení psychické i fyzické stránky organismu. Součástí jsou i různé přípravky na podporu imunity a navýšení energie. Výjimkou není ani zapojení alternativní medicíny, v této oblasti pomáhá zejména homeopatie a akupunktura. Psychická pohoda je podpořena např. kognitivní behaviorální terapií. Nezbytnou součástí léčby je strava s dostatkem živin, minerálů a vitamínů a také lehké cvičení, jako je jóga či chůze. 

Kdo léčí únavový syndrom?

Chronický únavový syndrom a jeho léčba

Diagnostikování a léčbu chronického únavového syndromu se nejčastěji zabývají specializovaná imunologická pracoviště při fakultních nemocnicích, kde mají dostupné vyšetřovací metody a dostatek odborníků na danou problematiku. 

Co dalšího může způsobovat únavu?

S únavou může souviset i nedostatek železa v organismu. Chybějící železo vede k nedostatku kyslíku ve tkáních, díky čemuž se vyčerpává organismus. Důsledkem bývá anémie, která se vyznačuje únavou, sníženou psychickou i fyzickou výkonností, apatií, chladnými končetinami. Pro začátek by bylo tedy dobré tělu doplnit chybějící železo. 

Někdy je příčinou celodenní únavy i omezování jídla a tekutin. Mnozí z nás se trápí hladověním, protože by rádi zhubli, ale tudy cesta většinou nevede. Důsledkem může být navíc únava, bolest hlavy a závratě. Únavu také způsobuje nedostatek bílkovin. Zařaďte do svého jídelníčku libové maso, ryby, mléčné výrobky, vejce a luštěniny. Únava se dostavuje i po konzumaci potravin s vysokým obsahem cukru. Po jejich snězení dostanete do těla okamžitý přísun energie, který ale velmi rychle vyprchá a z důvodu následné únavy saháte po dalším cukru. 

Co dělat, když jsem pořád unavená?

Proč se mi chce pořád spát? Možná spíte špatně. U spánku totiž nejde jen o kvantitu, ale i o kvalitu. Pokud jste zvyklí usínat u televize, pijete před spaním alkohol, celou noc se převalujete, je jedno, že v posteli strávíte osm hodin. Kvalita takového spánku asi nebude valná. Spánek by měl trvat alespoň sedm hodin, a hlavně má být nepřerušovaný, jen díky tomu projdete během spánku všemi pěti spánkovými fázemi. Kvalitní spánek můžete podpořit tím, že budete spát na dobré matraci, ve vyvětrané a důkladně zatemněné místnosti, že se před spaním vyhnete modrému světlu, těžkým a pálivým jídlům, a také stresu. Rozhodně výrazně omezte kávu a energetické nápoje, v odpoledních a večerních hodinách se jim raději vyhněte úplně.

Skvělým bojovníkem s únavou je také pobyt na čerstvém vzduchu. Zkuste si večer před spaním udělat procházku přírodou. Příjemně se naladíte na spánek, který pak bude o to kvalitnější.

Jaká nemoc se projevuje únavou?

Těch nemocí je hned několik, proto se chronický únavový syndrom jako nemoc často přehlíží. Nejdříve se na dlouhodobou únavu hledí jako na symptom něčeho vážnějšího. Přetrvávající pocit únavy zdánlivě bez příčiny může doprovázet např. cukrovku, spánkové apnoe, narušenou funkci štítné žlázy, počátek roztroušené sklerózy.

Roztroušená skleróza

Jedná se o chronické autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém napadá ochranný obal nervových vláken centrálního nervového systému. Vzniká zánět a schopnost komunikace nervových buněk v mozku a míše je narušena. V počátečním stádiu se tato nevyléčitelná nemoc projevuje výraznou únavou, neschopností soustředit se, zapomětlivostí a střídáním nálad.

Cukrovka 

Porucha metabolismu důsledkem zvýšené hladiny krevního cukru a podmíněna nedostatkem inzulínu. Příznakem bývá únava a malátnost, poruchy vědomí, bezdůvodné hubnutí a nadměrná žízeň. 

Štítná žláza

Ať už se jedná o sníženou funkci štítné žlázy (hypotyreóza), nebo o zvýšenou funkci štítné žlázy, dopady se projeví na fyzickém i psychickém stavu člověka. U snížené funkce štítné žlázy jsou průvodními projevy únava, suchá kůže a zácpa. Poté následují další příznaky, jako jsou spavost, malátnost, vyčerpání a pocity chladu.

Jak poznat psychickou únavu?

Psychická únava se projevuje poruchou soustředění, pomalými reakcemi, ospalostí, vyčerpáním, nezájmem o práci i koníčky, pocity prázdnosti, podrážděním, nespavostí a dalšími psychosomatickými obtížemi. Často souvisí s dlouhodobým stresem, psychickým onemocněním, změnou ročních období, přepracováním. Pokud se opakuje či prodlužuje, může vyústit až do syndromu vyhoření. S tím už musí člověku pomoci odborníci.

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

0