
Měď není vitamín, ale přesto se bez ní v lidském organismu téměř nic neobejde a její nedostatek může mít zásadní vliv na lidské zdraví. Proč měď v našem těle potřebujeme a na co si dát při jejím příjmu pozor. Jaké další přínosy může mít měď pro člověka?
Proč je měď pro tělo důležitá?
Měď patří mezi esenciální minerální látky, protože je potřebná pro průběh biologických funkcí v těle. Naše tělo jí nepotřebuje mnoho, denní doporučovaný příjem mědi je kolem 1 až 2 mg. I v tak malém množství má ale klíčovou roli v našem organismu. Měď je nezbytnou součástí tvorby DNA, bez níž by nedocházelo k růstu buněk a obnově tkání. Je to také důležitý antioxidant, který bojuje proti volným radikálům. A má protizánětlivé vlastnosti.
Měď se dále podílí na:
- Metabolických procesech (např. sacharidů) a enzymatických cyklech;
- Tvorbě kolagenu a elastinu, což jsou klíčové složky pro zdraví kostí a kloubů;
- Tvorbě hemoglobinu v červených krvinkách;
- Energetickém metabolismu a přenosu železa;
- Správné činnosti nervové soustavy;
- Ochraně buněk před oxidačním stresem;
- Zdravé funkci imunitního systému;
- Pigmentaci vlasů a pokožky;
- Regulaci chuťových a čichových receptorů;
- Udržování zdraví srdce a krevních cév podporou pružnosti cévních stěn a regulací krevního tlaku.
Měď a imunitní systém
Jak měď ovlivňuje imunitní systém? Podporuje tvorbu a aktivitu bílých krvinek, které jsou klíčové pro správnou funkci imunitního systému. Kromě toho je ale měď i antioxidant, takže chrání buňky před oxidačním stresem, záněty a poškozením.
Měď a hemoglobin

Společně se železem podporuje měď tvorbu červených krvinek, které přenáší kyslík do buněk a tkání. Díky tomu dochází ke zvýšení kyslíkové dostupnosti v těle a hladina hemoglobinu je na optimální úrovni.
Měď a kosterní systém
Nejen vápník je důležitý pro naše kosti. I měď pomáhá ve tvorbě a udržování kostní hmoty. Účastní se mineralizace kostí a chrupavek, díky čemuž jsou pevné a odolné. Slouží tak jako prevence osteoporózy.
Měď a šedivění
Pokud se bojíte předčasného šedivění, hlídejte si množství mědi v těle. Měď podporuje tvorbu melatoninu, který zodpovídá za barvu vlasů. Dostatek mědi v těle přispívá k zachování pigmentu. A také posiluje vlasové kořeny, vlasy jsou díky ní zdravější a hustější.
Jak se projevuje nedostatek mědi v těle?
Vzhledem k tomu, že tělo skutečně potřebuje měď ve velmi malém množství, je jeho nedostatek poměrně vzácný. Pokud k němu dochází, tak nejčastěji vlivem nějaké genetické poruchy (Menkensova choroba). Dalším důvodem pak bývá nevhodná strava. Buď nepřijímáme dostatek mědi ve stravě, nebo máme naopak nadměrný příjem zinku. Ten totiž inhibuje vstřebávání mědi.
Nedostatek mědi může vyústit v:
- anémii (chudokrevnost),
- neurologické poruchy (související s anémií), jako je brnění končetin, únava a další,
- oslabený imunitní systém,
- kardiovaskulární problémy,
- slabé kosti a bolestivé klouby,
- poruchy růstu vlasů a nehtů,
- poruchy vstřebávání živin,
- pigmentační abnormality.
Co když je mědi v těle moc?
Ale i přebytek mědi může mít negativní důsledky na procesy v lidském těle. Nejčastěji k němu dochází genetickými poruchami, např. Wilsonova choroba. Při této poruše dochází k nadměrnému hromadění mědi v játrech, mozku a dalších orgánech. Při predispozici k této poruše je rozhodně důležité monitorovat příjem mědi.
K nadměrnému příjmu mědi může dojít také stravou a vlivem dalších zdrojů, jako je např. kontaminovaná voda, používání měděného nádobí, nadužívání doplňků stravy obsahujících měď a další.
Jak se projevuje přebytek mědi:
- Gastrointestinální problémy, jako je nevolnost, zvracení, bolesti břicha a průjem.
- Poškození jater, hrozí i jaterní cirhóza.
- Přebytek mědi může ovlivnit funkce mozku a změnit chování, vést k depresi a úzkostem.
- Nadbytek mědi může způsobit oxidační stres, při němž dochází k poškození buněk a tkání.
Jak doplnit měď v těle?
Ačkoliv lidský organismus potřebuje měď jen v malém množství, přesto je nezbytný její pravidelný příjem. Tělo nedokáže měď samo vyrobit, ani ji skladovat. Doporučený denní příjem mědi je mezi 1 až 2 mg denně. Do 0,1 gramu není dávka mědi pro člověka toxická. Měď se přijímá v játrech, odkud je krví transportována do těla organismu. Ideální příjem mědi je vhodnou stravou.
V čem je obsažena měď?

Pokud vás zajímá, v jaké potravině je měď, tak ve větším množství vyskytuje v:
- játrech (hlavně hovězí a telecí játra);
- vejcích;
- ořeších a semínkách, např. kešu ořechy, vlašské ořechy, slunečnicová a sezamová semínka;
- sušeném ovoci, jako jsou hrozinky, sušené švestky či fíky;
- zelenině, nejvíce špenát a kadeřavá kapusta;
- mořských plodech;
- luštěninách, např. v čočce, fazolích či cizrně;
- kávě a čaji;
- čokoládě.
Jak se diagnostikuje nedostatek mědi?
Vyšetření množství mědi v krvi, v moči nebo v játrech se doporučuje pro případnou diagnózu Wilsonovy choroby nebo zjištění nedostatku či nadbytku mědi. Toto vyšetření byste měli podstoupit také při časté únavě, bolesti břicha, třasu nebo při poruchách chování.
Co léčí měď?
Měď se využívá k léčbě řady kožních onemocnění. Měď podporuje činnost kapilár, syntézu kolagenu a dalších proteinů, které mají pozitivní vliv na zdraví a vzhled pokožky. Měď je zásadní pro proces hojení ran. Stimuluje tvorbu krevních cév, reguluje obsah fibronektinu, který je nezbytný pro hojení ran, stejně jako integrinový protein.
Další využití mědi
O důležitosti mědi pro lidské zdraví věděli již staří Řekové, proto vyráběli měděné amulety a léčitelé předepisovali lidem ozdoby z mědi. Moderní technologie využívá léčivých předností měděné příze, z nichž se vyrábí textilní a pletené výrobky. Měděné tkaniny totiž výrazně omezují růst a množení bakterií (zejména stafylokoků) a plísní na kůži. Měděné ionty pohlcují odpad bakterií, zabraňují zápachu, díky čemuž vzniká antibakteriální prostředí. Používá se také v armádě, užívání měděných ponožek či ložního prádla s měděným vláknem se u příslušníků vojenských sil velice osvědčilo.
Měď v matraci
Ionty mědi pro své přednosti našly využití i v matracích. Měď má výborné termoregulační vlastnosti, v matracích odvádí přebytečné teplo z těla spáče. V noci se tak nepotí, díky čemuž je zajištěna dokonalá hygiena matrace. To oceníte hlavně v letních horkých nocích. Měď v matraci zabraňuje množení mikroorganismů. Díky mědi v matraci je taková matrace také vhodná pro alergiky, nemnoží se v ní bakterie, plísně, ani roztoče.