
Jak nás ovlivňují jednotlivé fáze Měsíce? Mnoho lidí popisuje přerušovaný spánek, neschopnost usnout, bolesti hlavy, špatnou náladu a viní za to právě úplněk. A co vy, máte problém usnout, když na nebi svítí kulatý Měsíc? Jsou to jenom báchorky, nebo je za tím něco pravdy? Co na to říká věda?
Co vše ovlivňuje Měsíc?
- Příliv a odliv
Nárůst a pokles výšky vodní hladiny se pravidelně střídá působením gravitace Měsíce a částečně i Slunce. Tato dvě tělesa působí svou přitažlivou silou na celou Zemi, nejvíce je to ale vidět právě na vodních masách oceánů a moří. Příliv nastává, když je voda přitahována nejvíce směrem k Měsíci. Když se spojí gravitační účinek Měsíce a Slunce, dosáhne příliv nejvyššího bodu. Jakmile se ale přitažlivé síly Měsíce a Slunce navzájem ruší, nastává odliv.
- Život zvířat
Zejména noční život uzpůsobují zvířata podle měsíčního svitu. A to se týká jak predátorů, tak jejich kořisti. Někteří dravci využívají měsíčního světla k lovu, pro jejich kořist to znamená, že se za nocí dorůstajícího Měsíce musí o to více skrývat. Měsíc a jeho fáze také ovlivňuje páření zvířat i jejich aktivitu během noci. Za jasných nocí je patrná zvýšený pohyb většiny zvířat. To potvrzují i např. statistiky dopravních nehod se zvířaty způsobených v noci. Za jasných nocí je evidován vyšší počet dopravních nehod.
- Růst rostlin a zahradničení
Měsíc ovlivňuje proudění mízy a šťávy v rostlinách. Existuje dokonce tzv. měsíční zahradničení, kdy se sází a sklízí podle fází Měsíce. Ve fázi dorůstání Měsíce rostliny stoupají vzhůru a posiluje se tvorba listů, květů a plodů. Když Měsíc ubývá, rostliny moc nerostou a soustředí se na tvorbu kořene. Je to ideální čas na přesazování a také vhodný čas na výsadbu hlíz, oddenků a cibulovin. Naopak při novoluní se doporučuje prořezávání rostlin.
- Vliv na podnebí
Měsíc působí na dlouhodobé vychylování zemské osy, což má výrazný vliv na klimatické poměry na Zemi. Mění se množství sluneční energie dopadající na povrch naší planety. Gravitační působení Měsíce má funkci stabilizátoru sklonu rotační osy Země, bez něj by se klima měnilo razantněji a zásadněji pro život na Zemi.
Čtyři fáze Měsíce

Na koho působí úplněk nejvíce? Někteří lidé vnímají změny mnohem citlivěji než ostatní. Většinou to bývají ženy, fáze měsíce se často dávají do spojení s menstruačním cyklem. Pro jiné má Měsíc, a hlavně úplněk, magické schopnosti. Za úplňku nabíjejí léčivé kameny, drží půsty nebo různé očistné kúry. Tzv. měsíční energie dokáže spustit změny v lidském životě. Úplněk prý také stojí za předčasnými porody.
- Novoluní
Měsíc se dostává před Slunce, a protože vycházejí a zapadají současně, Měsíc není vidět. I tato fáze na lidi působí. Někteří lidé se v tuto dobu postí a věří, že s novým cyklem Měsíce přichází i nová energie a nové začátky. Proto také v tomto období uklízí a hodně větrají. Pozitivní vliv novoluní na spánek však může být narušen umělým osvětlením, a hlavně modrým světlem, které většina z nás používá večer před spaním.
- Dorůstající Měsíc
V této fázi se doporučuje zastřihávat vlasy, protože pak nabydou na hustotě a síle. Přibývá vám energie a síla do nových začátků a cílů. Proto byste se měli věnovat pohybu, odměnou vám bude záplava endorfinů.
- Úplněk
V jasné noci, kdy Měsíc putuje vysoko po nebi, je v krajině asi 300x více světla než za bezměsíčné noci. Citlivější jedinci mohou hůře spát, a dokonce mít noční můry. Působení úplňku se většinou objevuje tři dny před ním a tři dny po něm. Při úplňku se také hůře hojí rány a metabolismus je zpomalenější.
Úplněk má prý také vliv na naše emoce a pocity, můžete být vnímavější, citlivější a emočně nestabilnější. Také se cítí podráždění a nervózní, často dochází ke konfliktům a je vyšší výskyt různých úrazů a dopravních nehod. Hodně lidí si v období úplňku stěžuje na bolesti hlavy i zad a kloubů. Nic z toho ale není dostatečně vědecky prokázáno, přesto nelze popřít fakt, že lidé jsou odpradávna fázemi Měsíce fascinování a obzvláště úplněk je centrem zájmu nejen umělců.
- Ubývající Měsíc
Vliv Měsíce ustupuje, takže nastává čas pro uvolnění se a vzdání se starých a nedořešených věcí. Vhodná je detoxikace a péče o tělo v podobě kosmetiky či pedikúry.
Jak Měsíc ovlivňuje spánek z pohledu vědy
Některé studie poukazují na to, že fáze Měsíce mohou mít vliv na citlivost mozku. Ta se zvyšuje právě při úplňku a spánek je v této fázi taky obecně kratší a méně kvalitní. V noci se často budíme a někteří dokonce trpí nespavostí.
Kromě vyšší citlivosti mozku byla taky prokázána jeho zvýšená aktivita za úplňku. Mozek své okolí vnímá víc, tím pádem je pro něj svit měsíce rušivější. Vědci také předpokládají, že máme v centru mozku tzv. cirkalunární hodiny společně s vnitřními hodinami těla. Prováděné výzkumy naznačují, že se nejspíš jedná o vrozené reakce člověka. Při zkoumání kvality spánku během úplňku spaly testované osoby v místnostech bez oken, takže je fakticky nemohlo rušit samotné světlo Měsíce.
Proč se špatně spí při úplňku?
Fakt, že za úplňku hůře spíme vědci vysvětlují např. nižší hladinou spánkového hormonu melatoninu. Při úplňku totiž hladina melatoninu klesá. Melatonin však není zodpovědný jenom za kvalitu spánku. Má také silné antioxidační účinky a chrání tělo před poškozením volnými radikály. Jeho nedostatek tak může negativně ovlivňovat imunitní systém a regulaci trávení. Melatonin působí i na náladu a emoční stabilitu, proto se v období úplňku, kdy je hladina melatoninu v těle nižší, můžeme cítit podráždění a nervózní.
Jaký vliv má Měsíc na spánek?
Podle vědců je vliv Měsíce na lidský spánek spíše přeceňován, i když ho úplně nezavrhují. Některé studie poukázaly na kvalitu spánku během úplňku, která u některých jednotlivců klesá až o třicet procent. Je také prokázáno, že fáze Měsíce mohou ovlivňovat rychlost usínání a celkovou délku spánku.
Asi nejzajímavější z výzkumů byl proveden na domorodých skupinách argentinské komunity. První z těchto skupin neměla žádný přístup k elektřině. Druhá skupina měla přístup k jednomu zdroji umělého světla. Třetí skupina pak měla k umělému světlu neomezený přístup. U všech jedinců vědci pozorovali výkyvy spánkového režimu před nástupem úplňku. Nejmenší počet hodin naspali přibližně 3 noci před úplňkem.
Nicméně i v tomto případě se vědci shodli, že byť vlivem úplňku dochází k horší kvalitě spánku, není to tak podstatný vliv, aby se podepisoval na našem zdraví. V tomto případě jsou mnohem rizikovější umělé osvětlení a převaha modrého světla v něm.
Jak na nespavost při úplňku

V období před úplňkem a během samotného úplňku choďte spát o něco dříve než obvykle. Důležité je, abyste si pečlivě zatemnili místnost na spaní. Nemělo by v ní být žádné rušivé světlo, ať už světlo Měsíce, nebo umělé osvětlení pouličních lamp, svítících kontrolek nebo obrazovek.
Pro snadnější usínání si můžete pomoci voňavou koupelí před spaním nebo relaxačním cvičením ve večerních hodinách. Některým také pomáhá uklidňující hudba, četba knihy nebo večerní procházka. Cokoliv, co vás příjemně naladí, může fungovat. Před spaním se vyhněte těžkým a ostrým jídlům, kofeinovým i alkoholickým nápojům. Trápí-li vás insomnie, je spousta možností, jak s ní bojovat. Hlavně to nevzdávejte, protože dobrý spánek je pro naše zdraví klíčový.