
Podprahové podněty a nahrávky slibují snadnou úlevu od bolesti, kterou zařídí naše podvědomí. Zdá se to skoro jako zázrak, ale skutečně to funguje? Sepsali jsme pro vás pro a proti této možnosti ovlivňovat mozek podprahovými zvuky. A rozhodnutí o tom, zda podprahové nahrávky na bolest mohou pomoci i vám, necháme na vás.
Jak to má fungovat?
Nejdříve se musíte seznámit s pojmem binaurální rytmy. To jsou auditivní iluze vznikající v případě, že se každému uchu zvlášť pouští odlišné zvukové frekvence. Binaurální zvuky se spojují s možností působení na mozek a tělo. Některé studie poukazují na to, že vlivem těchto zvuků dochází k ovlivňování mozkové aktivity, což umožňuje jejich využití např. na relaxaci a uvolnění napětí, podporu koncentrace i snížení bolesti. Podle studie z roku 2022 jsou reakce mozku na tyto binaurální zvuky individuální, od čehož se odvíjí i jejich úspěšnost.
Podprahové podněty a nahrávky proti bolesti zad – PRO:
- Podpora přirozeného uzdravování těla
Zastánci této teorie vycházejí z přesvědčení, že tělo má přirozenou schopnost samo se uzdravit, alespoň do určité míry. Jsou situace, kdy člověk do hojícího se procesu zbytečně zasahuje a nabourává tak přirozený stav organismu. Jde o to, dát tělu prostor pro „samouzdravení“. Současná doba všechno uspěchává, nemoc je špatně, chceme všechno hned, nemůžeme si dovolit odpočívat. A tak nemoc a bolest řešíme prášky. Na nich ale časem vzniká závislost a postupně se už bez nich neobejdeme.
Podprahové nahrávky mohou stimulovat parasympatikus, tedy klidový režim těla. Díky tomu se tělo uvolní a spustí se regenerační proces, který umožní i snížení napětí ve svalech. Nahrávky tak podpoří přirozenou regeneraci organismu, díky čemuž se tělo zbaví i bolesti.
- Snížení vnímání bolesti
Vliv podprahových podnětů se ve vědě intenzivně zkoumá, protože v něm vědci vidí určitý potenciál. Některé studie se tak zaměřily na schopnost podprahových podnětů působit na subjektivní vnímání bolesti. To, že bolest každý vnímáme jinak, je známá věc. Někdo je citlivější, jiní tvrdí, že mají vysoký práh bolesti, takže bolest pociťují později než ostatní. Výsledky některých studií naznačují, že by právě podprahové nahrávky mohly mít vliv na toto subjektivní vnímání a hodnocení míry bolesti. A že bychom díky nim mohli být odolnější a vůči bolesti méně citliví.
- Psychologická podpora a placebo efekt
Placebo efekt je známá věc, se kterou se už dlouho pracuje nejen v medicíně. Placebo efekt je mnohými považován za důkaz samoléčebných schopností člověka. Věda to ale vidí trochu jinak. Jde o reakci těla na psychologické faktory, jako je víra pacienta v účinnost léčby či daného produktu, autosugesce a pozitivního očekávání. Na základě toho dochází v mozku k uvolnění endorfinů, které zlepší příznaky daného stavu a sníží vnímání bolesti. Samotná víra v účinek těchto podprahových nahrávek tak může přinést úlevu od bolesti.
- Neinvazivní a nenávyková metoda
Podprahové nahrávky nejsou žádným rizikem. Nemusíte se bát žádných vedlejších či nežádoucích účinků, nehrozí na nich závislost. Pokud věříte v jejich účinnost, můžete je bez obav vyzkoušet a dát jim šanci.
- Dostupnost a jednoduchost použití

Nahrávky najdete zdarma na internetu, můžete si je tedy pouštět v pohodlí domova. Ideálně např. během spánku nebo relaxace.
Podprahové podněty a nahrávky proti bolesti zad – PROTI:
- Nedostatek jednoznačných vědeckých důkazů
Pokud jste k účinkům podprahových podnětů a nahrávek skeptiční, tak nejspíš právem. Doposud není známa žádná studie, která by k tomu poskytla nezvratný důkaz. Naopak výsledky studií jsou smíšené a nevyrovnané. Vliv podprahových podnětů je tak spíše sporný, a ač se někteří účastníci experimentálních studií zaříkají, že na sobě pociťují jejich účinky, neexistuje pro to konkrétní důkaz. Zatím.
Jejich skeptici se shodují v tom, že pokud by bylo tak snadné působit na lidskou mysli podprahovými vjemy, už dávno by se s lidmi manipulovalo ve velkém. Ne, že by k manipulaci nedocházelo, ostatně marketing vlastně o ničem jiném není. Ale pokud by podprahové nahrávky skutečně fungovaly, nebylo by nutné se namáhat s nějakými reklamami a reklamními triky.
- Individuální účinnost
A i kdyby tam přece nějaký vliv byl, je to velmi subjektivní a člověk od člověka se to různí. Zatímco při bolesti hlavy se po užití prášku na bolest hlavy uleví obvykle všem, v tomto případě rozhodně platí, že co může fungovat u jednoho, nemusí nutně pomoci i druhému. Výsledek je tedy velice nejistý.
- Riziko oddálení účinné léčby
Stejně jako u různých alternativních směrů léčby, na které se lidi upnou, i zde je riziko podcenění skutečné léčby a řešení vzniklé situace. Spoléhání se na nahrávky může oddálit řešení bolesti nebo nemoci a následně zhoršit jejich dopady. Zanedbání účinné léčby pak může mít mnohem vážnější dopady na zdravotní situaci, a ne vždy se to podaří zachránit.
- Etické otázky kolem podprahové manipulace
Chtě nechtě se musíme pozastavit i nad etickou stránkou takového podvědomého ovlivňování. Pokud by to skutečně fungovalo, jak moc si můžeme být jistí, že tyto podprahové nahrávky slouží k tomu, co slibují? Zatím se věda stále neshodne na tom, zda a jak to funguje. Není tedy zbytečné riziko podstupovat něco, o jehož účincích nemáme žádné relevantní informace? A jak moc velký dopad by na nás a naše životy mělo zjištění, jak snadné je lidskou mysl ovlivnit a že nejspíš nejsme ve svém rozhodování tak svobodní, jak jsme si doposud mysleli? Chceme vůbec, aby něco takového fungovalo?
- Nesprávné marketingové sliby

Zní to velice lákavě. Zatímco při klasické léčbě bolesti zad po nás lékaři chtějí absolvování rehabilitací, pravidelné cvičení, případně shození kilogramů, pokud uznají, že naše kila navíc příliš namáhají pohybový aparát, změnu jídelníčku a celkovou spolupráci, tak tady je nám slibováno, že stačí jenom strávit několik hodin posloucháním té správné nahrávky a naše problémy s bolestí zad jsou bez větší námahy vyřešeny.
Dá se tomu skutečně věřit?
To už si musíte posoudit sami. Nahrávky jsou běžně dostupné, takže vás to zaujalo, určitě stojí za to jim dát šanci. A pokud ne, můžete vyzkoušet osvědčené metody na bolest zad. Ať už se jedná o speciální cvičení, fyzioterapie, masáže, či úlevu od bolesti teplem. A v případě dlouhodobých bolestí se rozhodně obraťte na lékaře.