Spaní v létě: Jak usnout, když je venku vedro?

6 min
29. července 2023
3+

Spaní v horkém létě bývá pro mnohé noční můrou. Tropické letní noci mají negativní vliv na kvalitu našeho spánku, často nemůžeme usnout a v průběhu noci se neustále převalujeme, jak nás horko budí a obtěžuje. Dá se s tím něco dělat?

Spaní v horku

Ideální teplota pro klidný spánek je 16 až 21 stupňů Celsia. Toho lze ale v rozpáleném bytě nebo domě při denních teplotách nad třicet stupňů jen těžko dosáhnout. V noci se sice alespoň částečně ochladí, ale zdi a stropy domů stále sálají teplem. Když máme zapnuté elektrické spotřebiče a vaříme či pečeme večeři, teplota uvnitř ještě narůstá. Jak se dá v takových podmínkách usnout?

Jak usnout, když je mi vedro?

V jižní Evropě mají s vysokými teplotami v noci bohaté zkušenosti, můžete tedy využít jejich ověřených praktických rad, jak se vyspat ve vedru.

Osprchujte se před spaním

Ideální je, když své tělo ještě před spaním schladíte mírně studenou nebo vlažnou vodou. Ale pozor, při příliš studené vodě byste se mohli následně rychleji zpotit. Místo sprchy si můžete namočit nohy a ruce do kyblíku s vodou.

Nespěte nazí

Ačkoliv k tomu horké noci svádí, nezbavujte se na spánek pyžam. Váš pot se totiž nemá kam vsakovat. Naopak volte lehká letní pyžama z přírodních materiálů, která jsou prodyšná. Pyžamo nebo oblečení s vyšší příměsí bavlny výborně pohlcuje pot.

Lehká večeře

U posledního jídla před spaním byste se rozhodně měli vyhýbat těžkým a hůře stravitelným jídlům. A v horkých letních měsících to platí obzvláště. Těžký žaludek v kombinaci s neutuchajícím horkem tak ještě zhorší vaše usínání i celkový spánek.

Inspirujte se Egypťany

Staří Egypťané si v horkých dnech namáčeli prostěradla do studené vody a pak se jimi přikrývali. Pro snazší usínání tak můžete zkusit moderní verzi tohoto zvyku. Složte povlak z deky či prostěradlo do sáčku a dejte ho na několik hodin do lednice nebo do mrazáku. 

S klimatizací opatrně

Ať už si ložnici ochladíte pomocí klimatizace, nebo větráku, neměli byste volit příliš nízkou teplotu, abyste se ráno neprobudili nachlazení. A raději ochlazujte celou místnost, nenechte větrák nebo klimatizaci zaměřenou jen vaše tělo. 

Doplňujte tělu vodu

Dostatečně pijte, tělo pocením ztrácí vodu, takže je nezbytné ji průběžně doplňovat. Zapojte do pitného režimu i minerálky, které vám dodají potřebné látky, odcházející z těla prostřednictvím potu. Pozor na alkohol, po něm se potíme více než obvykle. Můžete si také postříkat tvář rozprašovačem se studenou vodou. Hitem posledních let se staly pleťové mlhy, ty vás osvěží a zároveň dodají pleti vitamíny a minerály. Chladivý efekt působí nejen na pleť, ale zklidní i mysl. Obzvláště v případě pleťových mlh obohacených o rostlinné extrakty. 

Čemu se v horkých letních nocích vyhnout?

  • Raději zapomeňte na večerní sportování, protože své tělo před spaním příliš zahřejete. Těžko se vám potom bude usínat. Pokud nechcete přerušit pravidelný pohyb, vyhraďte si na to čas ráno nebo během dopoledne.
  • V horkých dnech a nocích se nedoporučuje ani kofein. Ten však není jenom v kávě, ale i v zeleném čaji nebo třeba v čokoládě. Omezte tedy přísun kofeinu, a to hlavně několik hodin před spaním.
  • Snižte také příjem bílkovin. Ty zvyšují rychlost metabolismu, což může vést k zvýšení tělesné teploty. 
  • Nepijte ledové nebo příliš studené nápoje. Ty vás sice na chvíli příjemně ochladí, ale vašemu organismu způsobí teplotní šok, po kterém následuje nadměrné pocení. Stejný efekt má i příliš studená sprcha.

Jak ochladit ložnici?

Jak ochladit ložnici
Jak se vyspat ve vedru?
  • Ráno zavřete a zatemněte okna. Skvělé jsou venkovní žaluzie, které izolují teplo zvenku. Můžete také znásobit efekt klasických žaluzií kombinací se závěsy. Ty navíc ještě navlhčete pomocí rozprašovače. Vzduch proudící dovnitř se ochladí a zvlhčí. Větrejte až po západu slunce a nejlépe přes noc.
  • Na okna můžete dát protisluneční fólie, které nepropouští teplo dovnitř a odráží ho pryč. 
  • V místnosti omezte provoz elektroniky (televize, počítač, žehlička). Dokážou totiž vyprodukovat dost tepla, a to i v režimu stand-by. Musíte je vypnout úplně, jinak stále vydávají teplo do okolí. Bonusem je i následná úspora energie.
  • Po ložnici můžete rozvěsit mokré ručníky. 
  • Větrák je méně účinný než klimatizace, ale aspoň rozhýbe vzduch v místnosti. Nejefektivnější je stropní, ale i účinek stolního nebo stojanového si můžete vylepšit. Před větrák postavte lahev nebo kbelík s ledem. Můžete ho také natočit směrem k oknu, aby vám vyháněl horký vzduch ven z místnosti.
  • Pozor na ochlazovače vzduchu, na rozdíl od klimatizace i zvlhčují prostředí. Nejsou tedy vhodné do místností, kde máte problémy s plísní.
  • V bytě omezte pečení a vaření, v horkých letních dnech jsou stejně lepší lehká a studená jídla. 
  • Díky vysokým teplotám zdi i strop sálají teplem. Když po obvodu ložnice rozestavíte sklenice a misky s ledem, ochladíte tak teplotu v místnosti. A i pár centimetrů ledové vody napuštěné do dřezu nebo do vany dokáže ochladit vzduch.

Matrace na léto

Matrace na léto
Matrace s přírodními materiály

Spánek v horkých letních nocích si můžeme zpříjemnit i vhodně zvolenou matrací. Některé matrace mají dokonce letní a zimní stranu. Matraci vhodnou pro léto tvoří většinou kokosové vlákno nebo jiný přírodní materiál, pro který platí, že nekumuluje teplo. Navíc bývá hydrofobní, takže ani když se zpotíte, nezůstane pod vámi vlhké místo.

Které materiály jsou pro letní spaní vhodné?

Kokosové vlákno, které je přirozeně antibakteriální. Obzvláště v létě dochází k většímu množení plísní a bakterií, čehož se s kokosovým vláknem bát nemusíte. K tomu má ještě i dobrou termoregulaci, což podporuje klidné spaní bez přerušování. 

Koňské žíně jsou prodyšné a antibakteriální. Dodávají matracím schopnost výborné termoregulace. Koňské žíně umí akumulovat teplo, díky čemuž spíte při ideální teplotě.  

Kvalitní biopěna s vysokým obsahem přírodních olejů a mořské trávy je také antibakteriální a vzdušná. Skvěle odvádí vlhkost a díky přítomným olejům má blahodárné aromaterapeutické účinky.

Matrace s přírodními materiály

Ideální je, když matrace obsahuje kombinaci přírodních materiálů, díky kterým je spaní i v horkých nocích dostatečně komfortní. Například přítomnost agáve a mořské trávy v matraci způsobuje, že je matrace vzdušná, antibakteriální a skvěle odvětrává vlhkost. Přírodní matrace, obsahující koňské žíně, latex a vlákna agáve, zase nabízí vzdušnost, lehkost, prodyšnost, výbornou akumulaci tepla a odvod par a je vhodná i pro alergiky.

Přizpůsobte i lůžkoviny

V letním období, kdy ani v nočních hodinách teplota téměř neklesá, se vyplatí mít letní a zimní přikrývky. Ty letní by měly být vyrobeny z příjemného materiálu, který je vzdušný a lehký a odvádí pot z těla. Nebo se na léto můžete přikrývat jen prostěradlem.

Kromě matrací myslete i na materiál lůžkovin. V horkém počasí se pro spaní doporučují prostěradla a povlečení z přírodních materiálů, které vynikají prodyšností. Mezi savé a studené materiály patří např. satén, který chladí a nevlhne. Ideálním materiálem pro letní spaní je samozřejmě i bavlna.

Ač vás to možná překvapí, svou roli hraje i barevný odstín zvoleného povlečení. Teplé barvy jako červená, oranžová nebo žlutá vaši postel vizuálně zahřívají. U teplých barev na povlečení a zdech můžete pocitově vnímat teplotu až o sedm stupňů vyšší, než je ve skutečnosti. Zkuste sáhnout po studených odstínech, mezi něž patří levandulová, mátová, světle modrá nebo světle šedá.

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

3+