Suchý únor: Má jeden měsíc bez alkoholu vliv na zdraví?

9 min
31. ledna 2024
2+

Loni to bylo deset let, co byla spuštěna akce s názvem Suchý únor. Už jste o ní slyšeli? Jaký vztah máte k alkoholu, dokážete si ho odepřít, nebo si neumíte představit pořádnou akci bez něj? Teď máte možnost se zapojit a vyzkoušet si, co pro vás znamená alkohol.

Co to znamená Suchý únor?

V zahraničí je známý pod názvem Dry January, tedy Suchý leden, který byl poprvé uveden před jedenácti lety ve Velké Británii. Inspirací k zavedení měsíce bez alkoholu byly dvě ženy. Emily Robinson byla měsíc bez alkoholu, aby se připravila na půlmaraton, a Nicole Brodeur o své zkušenosti bez alkoholu psala do amerických novin, díky čemuž se to dostalo do širokého povědomí lidí. A nápad na celosvětovou akci měsíce bez alkoholu byla na světě. 

U nás se toho ujala Liga otevřených mužů, která vyhlásila akci „Suchej únor“, a hned v roce 2013 proběhl první ročník. Tehdy se ho zúčastnilo sto mužů. 

Jaký smysl má Suchý únor?

Tato měsíční pauza od alkoholu slouží k tomu, abychom si uvědomili, jak velký vliv na nás pití alkoholu má. Zatímco někteří se bez problému obejdou bez alkoholu i po delší dobu než měsíc, jiným dělá potíže už první páteční večer. Málokdo si připustí, že má problém s alkoholem, obzvláště když nijak nevybočuje z průměru. Měsíc bez alkoholu nám může v mnohém otevřít oči. Alkohol totiž do určité míry přináší úlevu od stresu, usnadňuje komunikaci a oživuje zábavu. Zároveň ale také zkresluje realitu a časem se stává nedílnou součástí našich životů. Což si často ani neuvědomujeme.  

Měsíc bez alkoholu tak může změnit náš náhled na náš dosavadní způsob života, mnozí udávají, že se jim zlepšil spánek, rodinné a společenské vztahy, dokonce i sex, podávají lepší výkony ve sportu a zbavili se některých zdravotních problémů. 

Kolik lidí drží Suchý únor?

V roce 2020 to bylo kolem šesti procent dospělých Čechů, což je víc než půl milionu lidí. Z toho 470 000 se alkoholu opravdu po celý měsíc ani nedotklo. O rok později už se zapojilo přes deset procent lidí, Suchý únor se stal oblíbenou akcí známých influencerů, kteří se zasadili o její propagaci. 

Jaký je skutečný dopad Suchého února?

Pokud se ptáte na to, zda má tato akce nějaký dlouhodobější dopad, tak možná budete zklamaní. Pokud si Suchý únor dává za cíl ukázat lidem sílu alkoholu a jeho vliv na běžný život, tak přesvědčuje pouze přesvědčené. Drtivá většina lidí se po měsíčním půstu vrací zpátky k pití. Média sice Suchému únoru věnují pozornost a šíří jeho popularitu, ale následně jsou lidé opět atakováni reklamami na alkohol.

Jak přežít Suchý únor?

  • Nebuďte v tom sami

Pokud se pro Suchý únor rozhodnete, je lepší ho absolvovat v tandemu nebo ve skupině lidí. Navzájem se můžete povzbuzovat a držet ve svém alkoholovém půstu, snadněji budete odolávat pokušení a pomůžete si zdolávat různé akce (sledování fotbalu, oslava narozenin, svatba) bez alkoholu. 

  • Užívejte si čistou hlavu 

Společenské akce nejsou bez alkoholu o nic méně zábavné, i když byste si to mohli myslet. S přáteli se dá bavit i bez neustálého popíjení, navíc si budete díky čisté hlavě všechno pamatovat a ráno se nebudete probouzet s bolehlavem a kocovinou. 

  • Předcházejte pokušením

Odstraňte z domu všechen alkohol, aby vás zbytečně nepokoušel. Pokud se chystáte na nějakou akci, upozorněte všechny předem, že teď měsíc nepijete, aby se vás nepokoušeli zlomit. Berte na vědomí, že měsíční abstinencí ulevujete i svým játrům, které pomáhají vašemu tělu zbavovat se toxických látek. Jejich funkci můžete kromě abstinence podpořit i pivovarskými kvasnicemi v tabletách, artyčokem či různými bylinnými přípravky, dostupnými v lékárnách.

  • Zaměstnejte se
Jak přežít Suchý únor?
Jak fungovat bez alkoholu? Zaměstnejte se!

Jedním z největších pokušení je právě nuda, kdy se nám myšlenky začnou točit kolem alkoholu. Naplánujte si aktivity, na které jste předtím neměli čas, protože jste vyspávali s kocovinou. Vyrazte na výlet, zasportujte si, pusťte se do něčeho, co už jste dlouho odkládali. Možná zjistíte, že se cítíte mnohem méně unavení a máte energii i na věci, kterým jste se předtím vyhýbali.

Jaké má Suchý únor výhody?

Loňského Suchého února se účastnilo 600 tisíc lidí, z nichž větší polovina uvedla, že se jim zlepšil spánek a přibyla jim energie. Jedna třetina se pochlubila úbytkem váhy a skoro polovina lidí přiznala, že díky vynechání alkoholu i omezili kouření. Co se stane s vaším tělem, když přestanete pít alkohol?

Nárůst energie

Alkohol způsobuje dehydrataci organismu. Blokuje totiž antidiuretický hormon (ADH), který podporuje zpětné vstřebávání vody. Ledviny tak nešetří vodou a posílají ji rovnou do močového měchýře. Proto se po noci s alkoholem probouzíme s velkou žízní a pocitem sucha v ústech. Lidově se tomu říká „sušák“. Tekutiny se snadno doplní, ale společně s nimi tělo vyučuje i důležité minerály, jako jsou horčík, sodík a draslík, také elektrolyty a glukózu. Proto cítíme celkovou slabost, únavu, bolest hlavy.

Hormonální rovnováha

Alkohol v těle snižuje hladinu anabolického hormonu testosteronu, který ovlivňuje odbourávání tuku a umožňuje tvarování svalové hmoty. U lidí závislých na alkoholu je pokles testosteronu tak výrazný, že se zvyšuje hladina estrogenu a tím dochází k zvětšování se prsou, což u mužů není zrovna žádoucí stav. Současně dochází k nárůstu stresového hormonu kortizolu, ten má negativní vliv na regeneraci těla a jeho vinou se v těle rozvíjí cukrovka a ukládá tuk, zejména v oblasti břicha. 

Hubnutí

Společně s alkoholem do těla přijímáme i tzv. prázdné kalorie, které nemají žádnou výživovou hodnotu. Gram čistého alkoholu obsahuje až dvojnásobné množství kalorií než cukr. Pokud si například zvyknete dát si každý večer dvě skleničky červeného vína, je to jako byste si navíc ke všemu jídlu, co jste za ten den snědli, dali ještě smažený kuřecí řízek. Při pití alkoholu se také zvyšuje chuť na potraviny, jako jsou chipsy nebo oříšky, což jsou další kalorie navíc.

První dny bez alkoholu

Pokud už se u vás rozvíjí závislost na alkoholu, budou pro vás nejtěžší právě první dva dny. Typické abstinenční příznaky jsou třes rukou, pocení, nevolnosti, podrážděnost a nespavost. Nezapomínejte doplňovat tělu tekutiny a pomůže i pravidelné a zdravé stravování.

Co se stane s tělem měsíc bez alkoholu?

Už u 7 dní bez alkoholu pocítíte první pozitivní změny. Nejdříve se zlepší hydratace organismu, díky čemuž ubývá bolesti hlav a přibývá energie. Po dvou týdnech bez alkoholu se zlepší funkce žaludeční sliznice a tvorby žaludečních kyselin, takže se sníží i pálení žáhy. Po třech týdnech klesá riziko mrtvice a srdečních příhod, a hlavně funkce ledvin se vrací do normálu. 

Měsíc bez alkoholu má pozitivní vliv na naše játra, která hrají podstatnou roli v revitalizačních procesech organismu. Zbavují tělo nečistot, podílejí se na metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin. Jsou zodpovědné za produkci některých hormonů a jiné hormony likvidují, jako třeba inzulin. Asi nejpodstatnější změnou je zlepšení kvality spánku, což má vliv na naši fyzickou výkonnost i psychickou pohodu.

2 měsíce bez alkoholu a úplná abstinence

Abstinence je nový trend, který se šíří hlavně mezi mladými lidmi prostřednictvím vlivných influencerů na sociálních sítích. Na rozdíl od jiných trendů nachází podporu ve vědeckých výzkumech, které neustále potvrzují, že neexistuje žádná bezpečná úroveň pití a ani žádné benefity, které by pití alkoholu přinášelo. Podle studie časopisu The Lancet Medical Journal za rok umírá na následky pití alkoholu skoro tři milióny lidí. Snížením množství alkoholu nebo jeho úplným eliminováním jste méně ohroženi vážnými nemocemi, jako jsou rakovina, cukrovka či mrtvice. 

Jak dlouho se tělo čistí od alkoholu?

Alkohol se v první řadě snaží zpracovat játra, ta to také nejvíc odnášejí, když to s alkoholem přeženete. V játrech se alkohol pomocí enzymů odbourává, ale pokud je ho příliš a játra ho nezvládají zpracovávat, dostavují se pocity na zvracení a bolest hlavy. Mějte na paměti, že odbourání jednoho drinku zabere tělu až tři hodiny.

Na odbourávání alkoholu má vliv pohlaví, hmotnost, četnost pití, fyzická kondice a jídlo konzumované společně s alkoholem. Obecně platí, že muži odbourávají alkohol snadněji a rychleji než ženy. Vyšší hmotnost a lepší fyzička také urychlují zbavení se alkoholu. A pomáhá nepít alkohol na prázdný žaludek.

Co s člověkem udělá alkohol?

Co s člověkem udělá alkohol?

Alkohol má dopad na činnost ledvin, protože funguje jako diuretikum, močopudná látka. Při pití alkoholu máte častější potřebu močení, tělo je poté dehydratované a dostavují se bolesti hlavy. Nejviditelnější je narušení komunikace mozku s různými části těla. Dochází k prodloužení zpracování informací ze smyslových orgánů, reakce se zpomalují a padají zábrany. Typická je porucha rovnováhy a tunelové vidění, které je nebezpečné hlavně u řízení. 

Alkohol je zrádný v tom, že nejdříve přináší dobrou náladu, pocity sebevědomí a spousty energie, aby se pak dostavila únava, útlum a potřeba spánku. A právě díky těm počátečním opojným pocitům je největší hrozba v psychické a později i fyzické závislosti

Třeba vám měsíc bez alkoholu ukáže, jak by vaše energie, kondice a zdravotní stav vypadaly při abstinenci. Pak si budete moct rozmyslet, jestli vám omezení či vypuštění alkoholu nakonec nezlepší život.

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

2+