Syndrom neklidných nohou: jak ho poznat a řešit

6 min
29. června 2024
2+
Syndrom neklidných nohou

Co je syndrom neklidných nohou?

Tuto nemoc můžete najít také pod názvem Willisova-Ekbomova choroba. Jde o poruchu senzomotorického nervového systému, jejímž důsledkem je silné nutkání pohybovat nohama. Člověk, který touto poruchou trpí, nemá nad těmito pohyby žádnou kontrolu a nedokáže je sám od sebe zastavit. 

Lékaři bohužel doposud neví, proč k syndromu neklidných nohou dochází. Jednou z teorií je genetický předpoklad, jinou je možnost, že tento syndrom způsobuje nízká hladina železa v mozku. Této teorii napomáhá to, že u mnoha žen se syndrom objeví právě v těhotenství. Obecně se syndrom neklidných nohou častěji vyskytuje u žen středního a vyššího věku. 

Jak poznat syndrom neklidných nohou?

Mezi typické projevy patří: 

  • nutkání pohybovat končetinami
  • svědění, pocity napětí a tahání
  • nepříjemné pocity v končetinách: trnutí, pocit nedokrvení, mravenčení, nervozita, bolestivost
  • přehnaná frekvence změny polohy nohou
  • zhoršení příznaků při delším sezení, ležení a v klidu
  • nejčastěji se objevuje večer a během noci

Pozor, tyto nepříjemné pocity se nemusí projevovat jenom v nohách, ale také v rukách, na hrudi i v hlavě. Obvykle se vyskytují v obou stranách těla. Nejčastěji se objevují v klidových situacích, zejména večer před spaním nebo v průběhu noci. Znemožňují tak spánek a pro lidi trpící tímto syndromem to v mnoha případech znamená i spánkovou deprivaci. Nemožnost usnout a pořádně si spánkem odpočinout je po čase velice vyčerpávající. 

Jedná se o nevyléčitelnou nemoc, která není příliš známá. Pro pacienty bylo dlouho téměř nemožné své pocity popsat a jednotlivé projevy byly dlouho přehlíženy. Odborníci odhadují, že v Česku může touto nemocí trpět až 10 % lidí, z nichž část tyto příznaky neřeší. U dětí se někdy tento syndrom zaměňuje za onemocnění ADHD. 

Komplikace běžného života se syndromem neklidných nohou

Protože se projevy syndromu neklidných nohou nejvíce objevují v klidových stavech, je pro osoby s touto nemocí téměř nemožné: 

  • cestovat delší dobu vlakem, autobusem
  • navštěvovat kino nebo divadlo
  • číst si knihu či sledovat televizi

Nemluvě o tom, jaké má dopady dlouhodobý nedostatek spánku. Neschopnost se soustředit, pocity únavy, stres i deprese. Ačkoliv tato nemoc se na první pohled nezdá jako velký problém, může v důsledku rapidně zhoršit kvalitu života nemocného a znemožnit mu normálně fungovat.

Jaké léky na syndrom neklidných nohou?

Trvalá léčba zatím neexistuje, ale při včasné diagnóze jsou lékaři schopni vhodnými léky snížit intenzitu a frekvenci příznaků. 

  • Léky na regulaci dopaminu

Léky, které jsou určeny pro léčbu Parkinsonovy nemoci, jsou účinné i na některé projevy syndromu neklidných nohou, protože zvyšují hladinu dopaminu v mozku.

  • Léky na spánek

Se spánkem mohou pomoci i různé léky, které se užívají na nespavost, svalovou relaxaci a poruchy spánku. Díky nim se zklidní projevy nemoci a člověk tak může usnout.

  • Antiepileptika

Léky určené k léčbě a prevenci epilepsie. Pomáhají zmírňovat i některé projevy syndromu neklidných nohou.

  • Léky na bolest

U závažnějších případů mohou lékaři předepsat léky na zmírnění bolesti a nepříjemných pocitů. 

Jak se zbavit syndromu neklidných nohou?

Co pomáhá na syndrom neklidných nohou

Změna životního stylu může pomoci omezit výskyt nemoci na minimum. Pokud si dáte pozor zejména na níže jmenované faktory, měli byste být schopni normálně fungovat. 

  • Spánková hygiena

Ta je základ, protože právě narušení spánku a následná spánková deprivace je jedním z nejzávažnějších důsledků syndromu neklidných nohou. Důležité je dodržovat přibližně stejný čas, kdy jdete spát a kdy vstáváte. Nejezte před spaním žádná těžká nebo pálivá jídla, nepijte alkohol nebo nápoje s kofeinem. Místnost na spaní důkladně vyvětrejte a zatemněte. Před spaním omezte i modré světlo.

  • Eliminace alkoholu a kofeinu

Jak alkohol, tak kofein mohou příznaky syndromu zhoršit nebo být dokonce jejich spouštěčem. Hlavně v odpoledních a večerních hodinách byste se měli oběma těmto tekutinám raději vyhnout. Spouštěčem syndromu neklidných nohou mohou být také některé léky, např. antidepresiva či léky na vysoký krevní tlak. 

  • Pravidelný pohyb

Pro zmírnění příznaků je vhodná chůze nebo plavání, dejte si ale pozor na příliš intenzivní cvičení. To by mohlo mít zcela opačný účinek. Obecně se vyhýbejte větší fyzické i psychické zátěži. 

  • Masáže a koupele pro uvolnění svalů

Svalové napětí je jedním ze spouštěčů projevů nemoci, proto je dobré využívat prostředků, které slouží k jejich uvolnění. Teplé koupele jsou skvělé hlavně večer před spaním.

  • Relaxace

Velký vliv má i vaše duševní rozpoložení a míra stresu. Doporučuje se myslet nejen na fyzickou stránku těla, ale i na psychiku. Uvolnění a odpočinutí večer snáze usínáme. Pokud se naučíte relaxovat, bude to mít i pozitivní působení na projevy nemoci.

  • Doplňte si železo

Jednou z příčin zhoršení projevů nemoci může být i nedostatek železa, proto se tak často objevuje u žen v těhotenství. Prostřednictvím výživových doplňků můžete tělu dodat nejen železo, ale i kyselinu listovou a hořčík. Z potravin zvyšte příjem vajec, tmavého masa, mořských plodů, špenátu. Banány, borůvky a ryby jsou bohatým zdrojem hořčíku.

  • Pomoc bylinek
Jak se zbavit syndromu neklidných nohou

K úlevě od potíží můžete využít i přírodní léčbu. Z bylinek si připravíte zábaly, obklady nebo bylinné čaje. Vhodné jsou zejména chmel otáčivý, kopr vonný, třezalka nebo řepík lékařský. Jiné bylinky, jako např. meduňka, heřmánek nebo kozlík lékařský pak pomáhají se snazším usínáním a klidnějším spánkem.

Babo raď!

A na závěr nějaké babské rady na syndrom neklidných nohou. Doporučuje se například střídavé sprchování studenou a teplou vodou. Také udržovat v ložnici nízkou teplotu, protože vyšší teploty v místnosti rozjíždí příznaky. Pomoci mohou i různé chladicí nebo naopak vyhřívací pomůcky. Teplo uvolňuje svalstvo, k tomu můžete využít třeba termofor, vyhřívací polštáře nebo podložky pod nohy

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

2+