Pro všechny mlsouny je to skvělá zpráva, dopřáváme si svou oblíbenou pochutinu a zároveň můžeme s klidem v duši říct, že jíme zdravě. Je tomu ale skutečně tak? Může být něco tak dobrého současně i zdravé? Co je na čokoládě tak úžasného?
Jaká čokoláda je nejzdravější?
Na čokoládě je zdravé pouze kakao, takže platí, že čím více kakaa, tím lépe. Minimálně aspoň 70 %, abychom si mohli s klidem říct, že mlsáme zdravě. Kromě množství kakaa v čokoládě hraje velkou roli i kvalita a zpracování. Čím šetrnější sušení, pražení a zpracování kakaových bobů, tím vyšší obsah zdraví prospěšných látek čokoláda obsahuje. Chuť vysokoprocentní čokolády od kvalitního výrobce je mnohem jemnější a nechutná nahořkle.
Na co je zdravá čokoláda?
Živiny v čokoládě
Kvalitní čokoláda obsahuje spoustu živin: mangan, měď, železo, hořčík, vlákninu a fosfor. 100 g hořké čokolády obsahuje víc vlákniny než 100 g celozrnného chleba. Konzumace čokolády tak pomáhá zlepšovat trávení a působí jako prevence kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky i některých typů rakoviny.
Prevence stárnutí
Kakao je známé svým vysokým množstvím antioxidantů. Má jich víc než borůvky nebo brusinky. Antioxidanty jsou v těle velice důležité, protože dokážou neutralizovat volné radikály. Ty poškozují buňky a tím se podílí na celé řadě vážných onemocnění, jako je rakovina, onemocnění srdce a cév. Navíc ve vyšším množství volné radikály způsobují oxidační stres, jehož vinou dochází ke zrychlení stárnutí organismu. Antioxidanty také zlepšují pružnost pokožky, a navíc ji chrání před UV zářením.
Zázračné kakao
O přínosu konzumace vysokoprocentní čokolády se dělají různé studie. Podle jedné z nich bylo prokázáno, že už jen jeden čtvereček čokolády denně stačí k tomu, aby u lidí s hypertenzí došlo ke snížení krevního tlaku. Jiná studie zase poukazuje na to, že konzumace kvalitně zpracovaného kakaa snižuje riziko cukrovky. Čokoláda navíc prokazatelně ovlivňuje hladinu špatného cholesterolu (LDL) a dobrého cholesterolu (HDL) ve prospěch toho dobrého, což má pozitivní vliv na kornatění tepen.
Stimulace mozku
Kakao zvyšuje prokrvení mozku, díky čemuž se zlepšují i jeho funkce.
Zbavuje stresu
Konzumací vysokoprocentní čokolády zvyšujete hladinu endorfinů v těle. Ty jsou označovány za přirozené opiáty našeho těla, protože dokážou snížit bolest a zlepšit náladu. V čokoládě je také theobromin, který zvyšuje produkci anandaminu. Ten dokáže navodit stav štěstí a má pozitivní vliv na naši paměť, motivaci a myšlenkové procesy. Čokoláda podporuje uvolňování přirozených amfetaminů v těle, jako je např. serotonin. Ten působí jako antidepresivum.
Čokoládové prebiotikum
Studie publikovaná v magazínu Frontiers in Pharmacology tvrdí, že čokoláda podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech, díky čemuž tělo z potravy lépe vstřebává živiny a zrychluje se metabolismus.
Na co ještě pomáhá čokoláda?
Čokoládu nemusíte jen konzumovat, ale můžete si ji i užít v podobě čokoládových masáží či čokoládových zábalů. Největším přínosem těchto procedur je jejich relaxační účinek. Taková čokoládová masáž:
- Uvolňuje od stresu
Příjemná masáž společně s nezaměnitelnou vůní čokolády vás spolehlivě zrelaxuje a navodí vám skvělou náladu.
- Omladí pokožku
Prostřednictvím čokoládových masáží a zábalů vaše pokožka vstřebává vitamíny, aminokyseliny a minerály, které obsahuje kakao.
- Detoxikuje
Díky obsahu antioxidantů pomáhá kakao v rychlejšímu odplavení škodlivin a toxických látek z těla.
- Aroma masáž
Čokoládová masáž je zároveň i zážitek pro vaše čichové buňky. Příjemné pocity z masáže se tak ještě násobí.
Co jste o čokoládě (možná) nevěděli
- Čokoláda se až do začátku dvacátého století prodávala pouze v lékárnách, protože byla považována za lék. Někteří afričtí lékaři ji dodnes předepisují jako prevenci infekce malárie.
- Hlavně chovatelé domácích mazlíčků ví, že čokoláda pro ně být smrtelně nebezpečná. Zejména u psů je vysoké riziko trávicích potíží a při vyšší dávce čokolády dokonce hrozí otrava a smrt.
- Název extra kvalitní čokolády FINO DE AROMA, který vznikl spojením tří hlavních druhů stromů kakaovníků (Forastero, Criollo a Trinitario), může nést jen asi 6 % celosvětové produkce kakaových bobů. I mezi českými výrobci je jeden zástupce, který se touto značkou může honosit, a to firma Carla.
- Z plantáží a farem v Africe, kde pracuje téměř 10 miliónů lidí, se vypěstuje 70 % celosvětového kakaa. Na druhém místě je pak Jižní Amerika.
- Ročně Češi zkonzumují až 60 tisíc tun čokolády!
- V Itálii můžete najít hotel ve tvaru čokoládové tabulky. Etruxcan Chocohotel má i pokojové dveře, koberce a většinu doplňků v podobě čokolády. Samozřejmostí jsou čokoládové fontány a další čokoládové cukrovinky, které jsou součástí hotelové kuchyně.
Kolik čokolády denně?
Doporučená dávka čokolády je kolem 50 g denně, aby převažovaly její přínosy pro lidské tělo. Při vyšších dávkách už je na překážku velké množství kalorií, které s konzumací čokolády přijmeme. Optimální a univerzální množství pro denní příjem čokolády ale samozřejmě neexistuje, odvíjí se od našich fyzických proporcí, aktivitě, spalování a dalších faktorů. Čokoláda má pro lidské tělo spoustu benefitů, ale i tak by se to s ní nemělo přehánět. Teoreticky neexistuje vyloženě nezdravá potravina, ale pouze nezdravé množství.
Která čokoláda je nejlepší?
Kvalitní čokoláda se pozná podle podílu kakaa a kakaového másla. Nejdražší složkou čokolády bývá právě kakaové máslo, a tak je v levnějších čokoládách často nahrazeno ztuženými rostlinnými tuky. Skutečně dobrá hořká čokoláda by měla obsahovat jen kakaovou hmotu, kakaové máslo, třtinový cukr (v malé míře) nebo panelu, což je sušená třtinová šťáva. Ideální poměr kakaové sušiny by měl být mezi 60 až 80 %. Čokoláda by vám měla při rozlomení křupnout a měla by být lesklá a voňavá. Doporučujeme sáhnout po čokoládách s označením „bean to bar“, kde je znám čokolatiér i způsob výroby.
Domácí hořká čokoláda – recept na zdraví
Potřebujete k tomu: 50 g kakaa a 40 g kakaového másla, doslaďte podle chuti např. sirupem. Můžete doplnit oříšky, sušeným ovocem, chia semínky a dalšími. To už je čistě na vašich preferencích.
Postup: Kakaové máslo rozpusťte ve vodní lázni a přisypte do něj kakao. Rozmixujte v mixéru, poté dejte do vodní lázně a míchejte do ochlazení. Vznikne krémově vláčná čokoláda, kterou můžete doplnit o další ingredience a poté dát na cca 15 minut do mrazáku ve formičkách.
Co způsobuje čokoláda? Mýty o čokoládě
- Kazí se po ní zuby. Mnoho rodičů své ratolestí varuje před konzumací čokolády, že se jim po ní zkazí zuby. V čokoládě je sice hodně cukru, který stojí za vznikem zubních kazů, ale čokoláda zároveň také obsahuje velké množství látek bránících v množení bakterií v ústech.
- Čokoláda je mnohými lidmi viněna za spouštění bolesti hlavy a migrény, takže se jí raději vyhýbají. Je to však ničím nepodložená domněnka, neexistují pro ni žádné vědecké důkazy.
- Čím tmavší, tím lepší? Extra dark čokolády vzbuzují v lidech pocit, že se jedná o skutečně kvalitní pochutinu. Ve skutečnosti ale příliš tmavé až černé čokolády značí, že kakaové boby prošly chemickým zpracováním, tzv. alkalizací, která připraví kakao o 60 až 90 % antioxidantů.
Je důvod, proč nejíst čokoládu?
Konzumace kvalitní čokolády v rozumném množství má pro tělo mnoho benefitů. Ale dejte si pozor na to, kdy čokoládu konzumujete. Rozhodně to není ideální večer před spaním. Kromě toho, že cukry obsažené v čokoládě už nestihnete spálit, takže se vám uloží v těle v podobě tuků, tak jsou tu i další rizika. Hořká čokoláda obsahuje také kofein a theobromin. Tyto látky jsou stimulanty, které vás nabudí, a tím naruší usínání i kvalitu spánku. Méně kvalitní čokoláda se nedoporučuje ani těm, co mají problematickou pleť. Cukr a kravské mléko v mléčné čokoládě totiž podporují zánětlivé procesy v těle, což se projeví i na stavu pleti. A pozor na to, nadměrná konzumace čokolády může vést k řídnutí kostí u žen. Alespoň podle studie australských vědců.