Nejen v letních měsících nás může trápit vzhled naší pokožky, zejména v oblasti stehen a hýždí. Ani sebelepší plavky bohužel neschovají celulitidu. Co když to má poměrně snadné a vlastně i příjemné řešení? Jmenuje se suché kartáčování a nestojí vás nic než pořádný kartáč a pár minut vašeho času denně!
Co je suché kartáčování?
Je to procedura, při níž dochází k drhnutí pokožky kartáčem s přírodními štětinami bez použití vody nebo jakýchkoliv jiných tekutých či tuhých přípravků. Cílem je odstranění odumřelé pokožky, nečistot a potu. Pokožka je pak hladší, napnutější a lépe se regeneruje. Nejedná se však o žádnou novinku. Suché kartáčování je lidstvu známo už od starověku:
- Egypťané praktikovali peeling pokožky pomocí přírodních enzymů z kyselého mléka a vína, aby byla jejich pokožka jemná a vláčná.
- Masáž sušenými trávami používali ve staré Číně.
- Ve starověkém Řecku a Římě došli až tak daleko, že vyvinuli speciální nástroj se zahnutou čepelí z bronzu. Tyto nástroje se nazývaly striglie a v oblibě je měl např. také Aristoteles. Pomocí nich se zbavovali nečistot a potu z pokožky před koupáním.
- Podle ajurvédy se před koupelí používal kartáč s přírodními štětinami jako ranní rituál ke stimulaci krevního oběhu a metabolismu. K této masáži, Garshana („tření“), nejčastěji sloužily silné plátěné nebo hedvábné rukavice.
- Čínská medicína k suchému kartáčování používá sušená vlákna tykve. Mohou se používat i se sezamovým olejem.
Renesance dry brushing aneb hollywoodská sláva suchého kartáčování
Zašlou slávu suchého kartáčování obnovil před třiceti lety finský dietolog a naturopat Dr. Paavo Airola. Ten vyzdvihoval přednosti této praktiky v souvislosti s vylepšením trávení a revitalizací vnitřních orgánů. Doporučoval používat např. písek k odlupování epidermu. Díky jeho propagaci se k suchému kartáčování uchylují i mnohé hollywoodské hvězdy jako např. Gwyneth Paltrow nebo Tracee Ellis Ross. V současné době je navíc suché kartáčování hitem TikToku, kde mají videa se s tímto tématem milióny shlédnutí.
Hlavní přínosy kartáčování na sucho
- Skutečně funguje! Efekt pocítíte už po první zkušenosti se suchým kartáčováním.
- Časově nenáročné. Stačí pět minut denně, aby se dostavil viditelný efekt už po pár dnech. Navíc suché kartáčování můžete provádět v klidu a pohodlí domova.
- Podporuje funkci lymfatického systému. Suché kartáčování stimuluje činnost lymfatického systému podobně jako lymfodrenáž. Díky masáži tak v organismu přirozeně dochází k detoxikaci a čištění krve a odstraňování toxinů. To vše má pozitivní vliv i na funkci imunitního systému. K masírování slouží hlavně místa v okolí stehen, hýždí a pod prsy, kde často dochází ke stagnaci lymfy. Pokud je činnost lymfatického systému narušena, dostaví se celá řada zdravotních problémů. Např. únava, přibírání na váze, většinou způsobené zadržováním vody, časté jsou také trávicí potíže. Vyskytovat se mohou i bolesti hlavy a kloubů.
- Redukuje celulitidu. Která žena se hlavně v letních měsících netrápí kvůli celulitidě? Suchou masáží se daří obnovovat a opravovat pokožku, která je pak pevnější a pružnější, díky čemuž je celulitida méně viditelná.
- Působí jako přirozený peeling pokožky. Pomocí tohoto suchého peelingu se epidermis zbavuje odumřelých buněk, obnovují se nové a pokožka tak zůstává hladká a jemná.
- Zlepšuje prokrvení pokožky. Suché kartáčování má pozitivní vliv na funkci cév, krevní oběh je tak rychlejší. To pomáhá i na otoky lýtek a kotníků zejména v horkých letních měsících. Také dochází k prevenci křečových žil.
- Snižuje viditelnost strií. Suché kartáčování zvyšuje produkci kolagenu a elastinu, to nejenže pomáhá na vzhled strií, ale hlavně to brání výskytu nových.
- Pomáhá na relaxaci svalů. Obzvláště po náročném fyzickém tréninku se suchým kartáčováním uvolňují svaly a předchází se jejich bolestem.
- Napomáhá vstřebávání látek obsažených v koncentrovaných sérech a krémech.
- Přináší psychickou úlevu. Ač by vás to možná nenapadlo, suché kartáčování pomáhá i ke snížení psychického napětí a zklidnění nervového systému.
Co je nejlepší pro masáž kartáčem?
Raději se vyhněte kartáči se syntetickými štětinami, jsou sice levnější, ale hrozí u nich podráždění pokožky. Doporučují se přírodní varianty. Pokud máte citlivou pokožku, tak se pro vás hodí kartáče s kokosovými štětinami, které jsou jemnější než ostatní varianty. Měkké a tuhé štětiny z koňských žíní jsou vhodné pro masáže prsou, krku, dekoltu a obličeje, zatímco štětiny z agáve se mohou používat na celé tělo. Vhodný je také kartáč s dlouhou rukojetí, díky níž se dostanete na celou plochu zad a usnadňuje i kartáčování spodní a zadní strany nohou.
Jak na suché kartáčování?
V prvních dnech a týdnech zkuste na kartáček moc netlačit, aby si pokožka mohla postupně zvykat. Časem se pak nemusíte bát přitlačit silněji a zvýšit tak efekt suchého kartáčování. Raději ho praktikujte před koupelí či sprchou než po ní. Nejdříve začněte pomalým uvolněním lymfatických uzlin. Na internetu můžete najít různá instruktážní videa, jak správně postupovat. Po otevření uzlin přichází na řadu samotný proces suchého kartáčování.
Jak používat suchý kartáč?
Uchopte kartáč tak, aby se vám pohodlně držel. U masáže celého těla je nejlepší začít od chodidel, postupovat přes lýtka, stehna, břicho a paže až k hlavě. Na břiše a kloubech dělejte kruhové pohyby ve směru hodinových ručiček. Ideálně masírujte každou část těla zvlášť po nějakou dobu. Začněte na dvou či třech minutách, postupně zvyšte na pět. Celá procedura by měla trvat přibližně 15 minut.
Tohle je asi nejužívanější způsob, ale existují i jiné varianty, jak při suchém kartáčování postupovat. Někteří odborníci doporučují začít u rukou nebo nohou a postupovat jemnými krouživými pohyby směrem nahoru k lymfatickým uzlinám. U břicha se přesunujte směrem dolů k tříslům.
Na závěr si pak můžete dopřát sprchu či koupel za použití jemných sprchových gelů a poté se namazat hydratačním olejem nebo tělovým mlékem. Pro zvýšení efektu si můžete masáž suchým kartáčem naplánovat před cvičením nebo návštěvou sauny.
Měli byste také počítat s tím, že po prvních masážích můžete pociťovat svěděni a mravenčení pokožky. Pokožka také může být mírně zarudlá. Všechno to je však jen ukázka toho, že se vám podařilo rozproudit krevní oběh v těle. Častějším praktikováním masáže tyto příznaky ustanou.
Péče o kartáč
Po suchém kartáčování zůstávají mezi štětinami zbytky odumřelé kůže, proto nezapomínejte na hygienu. Po každém užití byste měli kartáč vyčistit přírodní dezinfekcí, pořádně ho opláchnout a nechat ho vyschnout ve vodorovné poloze. Nejpozději jednou za půl roku byste ho měli vyměnit za nový.
Jak kartáčovat nohy?
Postupuje se odspodu nahoru, začíná se tedy právě nohami:
- Nohy: Kartáčujte nejdříve pod chodidly a to dlouhými, rovnými a jemnými tahy. To samé pak zopakujte na nártech.
- Lýtka: Táhněte kartáčem směrem nahoru k srdci, na přední i zadní straně.
- Stehna: Kritická oblast z pohledu celulitidy, pro její menší viditelnost kartáčujte krouživými pohyby směrem nahoru na přední i zadní straně stehen.
- Hýždě a boky: Opět kartáčujte směrem nahoru k srdci na přední i zadní straně. Nezapomeňte na přední straně ukončovat tahy u lymfatických uzlin v tříslech.
- Ruce a paže: Od dlaní a hřbetu rukou směřujte tahy směrem nahoru až k ramenům.
- Břicho: Kartáčujte dvěma způsoby. Nejdříve jednoduchým pohybem nahoru, čímž stimulujete lymfu, a poté půlkruhovými pohyby ve směru hodinových ručiček v horní a dolní části břicha. Tento pohyb ulevuje od nadýmání a zlepšuje trávení.
- Dolní část zad: S kartáčem táhněte směrem nahoru i do stran.
- Krk: Kartáč směřujte od dolní části krku směrem k ramenům.
Vynechejte citlivé oblasti prsou a obličeje. Masáž obličeje by měla být mnohem jemnější a měli byste na ni mít speciální kartáček, odlišný od toho na zbytek těla. Při kartáčování můžete používat i olej, který nastříkáte na štětiny kartáče. Pro oblasti obličeje, krku a dekoltu se doporučuje kombinace růžového a kadidlového oleje.
Jak používat kartáč na celulitidu?
Ačkoliv by vás to mohlo k tomu svádět, na kartáč příliš netlačte. Pokožka by měla být po kartáčování narůžovělá, rozhodně ne odřená. Zaměřte se na problémové partie, což je vnější strana stehen, boky a zadek. Vyhněte se vnitřní straně nohou. Pro viditelný účinek byste měli provádět kartáčování alespoň dvakrát denně minimálně pět minut. Po dokončení masáže namažte tyto partie speciálním formující přípravkem, abyste zvýšili efekt kartáčování. Pro dosažení kýženého vzhledu vašich stehen doporučujeme doplnit kartáčování zdravým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Kdy suché kartáčování raději vynechat?
Masáž suchým kartáčem nepraktikujte v místech, kde máte akné, nezhojené rány, vyčnívající znaménka, různá bakteriální či plísňová onemocnění kůže či křečové žíly. Není také vhodné na pokožku spálenou sluncem. A úplně by se jí měli vyhnout všichni, kdo mají lupenku nebo atopickou kůži.